Jump to content
ispinoz

7-9 Yaş Için Kitap Tavsiyesi

Recommended Posts

7 eylül 2012'de 3-6 yaş için kitap tavsiyesi konusunu açmışım. dört seneyi geçmiş. vay be. ne çabuk geçiyor zaman. lakin o başlığın bizim için pek bir  hükmü kalmadı...

devrelerim, önden gidenlerim, buraya yazalım mı arkadaşlar? o başlıktan pek fayda görmüştük. 

7 eylül 2012'de 3-6 yaş için kitap tavsiyesi konusunu açmışım. dört seneyi geçmiş. vay be. ne çabuk geçiyor zaman. lakin o başlığın bizim için pek bir  hükmü kalmadı...

devrelerim, önden gidenlerim, buraya yazalım mı arkadaşlar? o başlıktan pek fayda görmüştük. 

Bu konunun aktive edildiği düştü mailbox'ıma..buraya girmeyeli ne çok olduğunu hatırladım. Selam vermek istedim. :)

Nasılsın İspinozcum  :) Kızlar nasıl? Ay bir tuhaf oldum şimdi...

Bu konunun aktive edildiği düştü mailbox'ıma..buraya girmeyeli ne çok olduğunu hatırladım. Selam vermek istedim.:)

Nasılsın İspinozcum:)? Kızlar nasıl? Ay bir tuhaf oldum şimdi...

yasemincim ben de o konuya bakarken mesajlarını görüp seni düşünmüştüm. iyi düşünmüşüm, yeterince düşünmüşüm bak geldin :))

kızlar iyi çok şükür. ikinci sınıflar. devlet okulundalar birinin sınıfı kötü. sımıfın populasyonu. kızlarımı iyi sınıfta biraraya getirmeyi düşünüyorum hiç istemesem de. aynı sınıfta en kötü olabilir ki diyerek tüm konuştuklarımızı unutuyorum bazen. oyle sıkıcı bir durum işte. :/

kindle aldı dedeleri onlara, ben de kindle unlimited aldım, ne beğenirlerse indirip okuyorlar :) senede iki kere mi ne okulda kitap fuarı oluyor, oradan alıp okuyorlar :) bir de kütüphaneden sık sık kitap alıyorlar :) 

kadifem çok güzel tarih kitapları, savaş kitapları, mekanik kitaplar filan okuyor, hayretlere düşürüyor beni ilgi alanları ve bilgisiyle :) 

pembem ise çok yumuşak, böyle ne bileyim işte bu american girl var ya, onun kitapları, wimpy kid (saftirik serisi mi oluyor) okuyor, buna da şükür ne diyeyim :) 

bizde hergün en azından yarım saat kitap okumak mecburi :) haftasonları daha da fazla! ben de okuyorum, onlar da okuyorlar :) 

çok tavsiye edilen kitap görürsem ben de alayım bari :) 

ay üşendim şimdi çağırmaya aklıma da gelmiyor başka ne okuyorlar! 

bizimkiler de ite kaka okuyorlar, baba ve ben kitap okuma saati çabasındayız, biz okurken ya ellerinde kitap kikirdiyorlar ya da sizinkiler- limon ve zeytin falan takılıyorlar.  ha bi de minecraft kitapları.

saftirik serisinin tamamı okundu, zaten bir tek onda bir de çocuk olmak ne zor! vs diye bir seri var yine bol resim az yazı ciltli kitaplar, onları zevkle okuyorlar.

çok üzülüyoruz karı koca, çok zorlayınca da tadı tuzu kalmıyor gibi geliyor bana :(

Okul öncesinde daha iyiydik. O zamanlar bir akşamda 3-4 kitap okuturlardı bana. Şimdi kendileri okuyor ve zorunluluk haline geldiği için sanırım bıkkınlık oldu biraz.

Bir de istiyorum ki içerik açısından zengin, edebi dili olan kitaplar okusunlar. Çocuk klasiklerinden alıyorum. Onlar arkadaşlarında Saftirikler, Winxli Barbieli kitaplar görüp istiyorlar. Saftirik kitabına bir göz attım pek beğenmedim.

Can Çocuk, Yapı Kredi Yayınları, İş bankası yayınlarından aldıklarımı, Arkadaş yayınlarının çocuk klasikleri serilerinden aldığım kitapları severek okuyorlar.

beğenilecek kitaplar değil ki Banucum, ama kitap okumaya alışsınlar diye ona bile göz yumuyorum nasıl olsa olgunlaşacak ve çeşitlendirecekler diye umuyorum. Sıkça kendilerine de seçtirmeye götürüyorum.

Ama maalesef :(

istediğim gibi kitap okuyan çocuklarım yok, hatta benim o yaşlarda okuduğumun %20 sini okusalar razıyım onu bile göremiyorum...

o tarz kitapları da okuyorlar Süer ama kitap okuma listesine yazmam diyorum ya da resimli sayfaları düşerek yazıyorum sayfa sayısını

Timaş'ın Levent ve Şirin serisinden aldığım kitapları da beğendiler.

Sevim Ak kitaplarını kızlar beğeniyor genellikle. Sakız Kızın Günleri'ni daha yeni bitirdi kızım, çok beğendi. Domates Saçlı Kız'a başlamıştı yarım bıraktı biraz ağır geldi sanırım. 4-5. sınıflar için daha uygun gibi.

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'nü de oğlum yeni bitirdi ve çok beğendi.

aklıma geldikçe yazarım beğendiklerimizi.

levent ve şirin serisinde de hemen hemen hepsini okudular evet,

ben okuma listesini protesto ediyorum, 2. sınıftan beri liste göndermiyorum okula.

2. sınıf öğrencisi 1 ayda 3000 sayfa kitap okuyamaz, buna imza atan ve gözünün içine baka baka okuduuu diyen veliler yüzünden göndermiyorum. Öğretmene de dedim, bu yıl o da liste istemiyor. aynı kitapları okuyup okulda üzerinden geçiyorlar, kurtulduk o saçma listeden :)

büyük atatürk' ten küçük öyküler var 3 ciltlik, onu da beğenerek okudular...

1 ayda 3000 sayfa tabi ki okuyamaz. Benimkiler 15-20 okuyor biraz zorlamayla 30'a çıkartıyorum. Geçenlerde whatsapp grubunda bu konu konuşulana kadar sınıfta kimin kaç sayfa okuduğundan haberim olmuyordu, 50 sayfa okutuyorum diyen veli varmış şaşırdım.

Ben de kitapların içerik ve punto bakımından birbirinden çok farklı olduğunu bir kitabın 15 sayfasının başka bir kitabın 50 sayfasına eşdeğer gelebileceğini, sayfa sayısına göre değerlendirme yapmanın pek doğru olmadığını yazdım. Öğretmenimiz sayfa sayısı üzerinde çok durmadığını önemli olanın süre olduğunu, 2. sınıfa giden bir çocuğun günde 1 saatini kitap okumaya ayırması gerektiğini yazdı. Liste yapmazsak teşvik etmekte zorlanırız dedi.

Dün gece Alper, 

"Annee, ben büyüyünce Ankara Ünv. kazanacam ( bu ara başka şehirde okumaya gitmem, Ankara'da ünv. okuyacağım diyip duruyorlar, ben de o zaman gelince bunu hatırlatırım diye gülüyorum ) oğlumuzu seninle birlikte spora götürelim, o spor yaparken ben seninle birlikte kitap okuyacağım. Böylece zamanımız boşa gitmez di mi ?" dedi ve can evimden vurdu beni. Çok hoşuma gitti, inşallah okumaya başlayınca da bu ilgi devam eder ne diyim.

Ha bu arada, 'oğlumuzu babamla götürürsem spora onunla da aşağı iner çay içerim' dedi. Aslında çay yukarıda, hatta ben de kitap okurken içiyorum bir taraftan ama eşim malum sigara-çay yapıyor dışarda.  Allahtan sigara içerim demedi. :D 

Anne-babayı çözmüş bu arada :D 

Okumaya başladıkları andan itibaren seçimleri kendilerine ait.

2.sınıfta Banunun dediği gibi perili, Winxli, saftirikli seriler ağırlıktaydı... Ama pek de sevmediler, sadece arkadaşları aldığı için aldılar.

Geçen seneden beri de can çocuk yayınlarından severek okuyorlar... Başlıklarına ve arkadaki konu özetlerine göre kendileri seçiyor. Seçimleri şimdilik güzel ...nadiren de olsa bende okuyorum çok güzel diye anlattıkları bir kitabı :)

Penguenler flüt çalamaz

Gökyüzünden gelen pasta

Kar tanesi

Lucy ve laika

Kedimin adı çamur

Violet

Mavi gezegenin hikayesi

Bunlar sanırım son severek okudukları...birinin sınıfında hergün sınıf kütüphanesinden de kitap okuyup, hikaye haritası çıkarılıyor....açıkçası sınav dönemi ve çok ödev olduğunda bu bana da fazla geliyor ama mecburen okuyorlar. Gerçi onlar şikayetçi diil. Severek okuyor allahtan. Ama diğeri... Can'ı isterse ...

Öğretmenleri het hafta kitap veriyor ve ozet defterleri vat.ozet cikartiyorlar..murti kitap kurdu..cok okuyor..akkuş yayiyor...kemalettin tuğcu meraki başladi..annelerinin ogullari.samsun da babamin kutuphanesinde tum serileri hala durur..cok severdim ben..

ay ben gerçekten enteresan bir anneyim galiba :) 

kendi kitaplarını kendileri seçiyorlar, ne okuduklarını onlar biliyorlar, ben genel itibariyle bir fikir sahibiyim ama ismen "şu" diyemiyorum fark ettiyseniz :) ya siz nasıl öyle başlık başlık biliyorsunuz ki? :) 

benim onlara aşılamaya çalıştığım şey şu: kitap okumak keyiflidir, eğer keyif almadığını görüyorsan, bu kitaptan sebeptir, okuman şart değilse, başka bir kitap seç, şartsa da keyif almaya çalış :) 

hergün de en az yarım saat kitap saati, haftasonları daha fazla :) iPad zamanına karşılık veriyorum çok zaman :) yoksa sanılmasın ki kendileri hevesle "ya ben uyandım, dur bugün günüme kitap okuyarak başlayayım" diyorlar kendi kendilerine :) 

tabii benim işim var şimdi, bu yüzden lak lak yapacak yer arıyorum! :) 

hadi gidiyorum işimi yapmaya! :) 

kitap demişken, miami üzerine bir kitap hazırlıyorum :) 

ben de madem bu başlık var deyip, dün giriştim bir dolap kitap sitesine.

ÜRÜN
SİPARİŞ DURUMU

Dd charli nin büyük cam asansöründen önce charli nin çikolata fabrikası var.. Kitabın ilk bölümü gibi... Aklında olsun.. Bizimki bu yaz okudu da ordan biliyom :))) severek okumuştu.

Bu arada nadir kitap .com sitesinden yeni haberdar oldum, tavsiye ederim. Siparişim ertesi güne geldi. Sahafçıların olduğu bir site. Bizim öğretmenlerden biri çocuklara neredeyse piyasadan kalkmış kitapları bulup okuyun diyor da ödev olarak.. Sizin de böyle bir durumunuz olursa aklınızda olsun. Kitapçılarda bulamadığımızı bulmuş olduk böylece..

Charlie'nin Çikolata Fabrikası filmini izlediği için okumak istemedi bizimki doğrudan Cam Asansöre geçiş yaptı :)

Biri Tom Sawyer okuyor şimdi. O bitirince ben okuyacağım :) O yaşlarda okuduklarımı tekrar hatırlamak istiyorum

Ha ha  okumak deyince benim kuslari kitap okuyun hadi diye durtunce sesli kitap dinlesek olmuyor mu okulda zaten okuyoruz diyorlar :)) Cunku kitap alip okuduklarinda sadece oturmak zorunda kaliyorlarmis ama dinlerlerse baska isler de yapabilirlermis. Z kusagi iste :) Kafalari baska calisiyor.

Galiba ben bir tek kitap almak istediklerinde hayir demiyorum. Cunku bir kere hayir dersem hevesleri kirilacak gibi geliyor. Hi alma isini de soyle yapiyorum once oturdugumuz bolgedeki kutuphaneden istedikleri kitap var mi diye bakiyoruz yoksa aliyoruz. Okuldaki kitaplar disinda okulun kitap klubune gidiyorlar . Bir de kitap okumada sayfa sayisi degil ne anladiklari da onemli. O yuzden okuduklarini anlattiriyorum da :)  

Ay ben evdeki kitaplardan da sıkıldım... en çok kitap okuyanı Heri potırları kendi tabletinden okumaya ikna ettim! Zaten 1 sene ücretsiz de okuyo... Para ve yer tasarrufu! Hero, dinleyince aynı etki olmuyor ama... Çocuk kitaplarında da WhisperSync var mı ki? Kindle+audible versiyonunu alabilirsin, her 2sini de yaparlar... 

Ay ben evdeki kitaplardan da sıkıldım... en çok kitap okuyanı Heri potırları kendi tabletinden okumaya ikna ettim! Zaten 1 sene ücretsiz de okuyo... Para ve yer tasarrufu! Hero, dinleyince aynı etki olmuyor ama... Çocuk kitaplarında da WhisperSync var mı ki? Kindle+audible versiyonunu alabilirsin, her 2sini de yaparlar... 

Ben onlara daha sesli kitap dinletirirmiyim hiiic edibudu:)) tifterim valla:) yok saka bir yana da daha erken. Soyle bi kitabi ellerine alsinlar o mis gibi kagit kokusunu iclerine ceksinler. Zaten hersey o kadar cabuk tuketiliyor kolay olana o  kadar rahat alisiyoruz ki onlarin zamaninda neler olacak kim bilir. Bu arada haklisin o tugla heri potirlar benim de sinirimi bozuyordu evde ne kadar fazlalik varsa gidip bizim hastanenin kutuphanesine bagisladim. Oyuncaklar da dahil. Gerci benim de turkiyeden gelirken getirdigim kitaplar okunmak uzere bekliyor. Yoksa tsundoku mu basladi bende de:)) 

yasemincim ben de o konuya bakarken mesajlarını görüp seni düşünmüştüm. iyi düşünmüşüm, yeterince düşünmüşüm bak geldin :))

kızlar iyi çok şükür. ikinci sınıflar. devlet okulundalar birinin sınıfı kötü. sımıfın populasyonu. kızlarımı iyi sınıfta biraraya getirmeyi düşünüyorum hiç istemesem de. aynı sınıfta en kötü olabilir ki diyerek tüm konuştuklarımızı unutuyorum bazen. oyle sıkıcı bir durum işte. :/

ispinozcum, biz de 1. ve 2. sınıfta benzer şeyler yaşadık. geçen sene evimizden taşınınca okulu da değiştirdik 3. sınıfta iyi bir sınıfta bir araya geldiler.  böyle olmaması için uğraştım ama birine göz göre göre de kıyamadım. bu sene 4. sınıf, pompa maceralarını konuşurken ortaokullu oluyorlar:)