Jump to content
Banu_T

Bugün Ne Pişirsem 2016

Recommended Posts

Menude kayma oldu..barbunya pişti..kremalı brokoli çorbası da pişti.onlar yarına artık.ben şti ye geçicem.bakıcı pilav yapar artık..

Menuyu değiştiren samsundan arkadaşımin getirdigi boreklik yufka(saçta pişmis kuru yufka)hemen kokoşka yaptım..eşimi bekliyorum..tavuk suyuyla islatip,tereyağda kizarmis cevizi dokmek icin..

Çeçil peynirden yapiyorum. Benim yağım ,peynirim ,mısır unum samsun'dan geliyor..anneciğim yaptırıyor sağolsun..yoksa da kaşardan da olur..yağı erit(tereyağ)cok yakmadan mısır unu koy..kavur..sonra sulandir..muhallebi kivamini almadan peyniri koy..kisik ateste karistir surekli. Kapatmaya yakin az daha tereyag koy.eriyince kapat..

Aaaa..zeynepçim karadenizlilerin meşhur bir yiyeceğidir..kışın patates haşlanir,çay demlenir,turşu kavrulur..bunu yemek niyetine yeriz..restorantlarda da ikram edilir aslinda..daha cok r.a.k.ı masasinda rastlanır :)

Esimin 2 yegeni ve kardesi aksam yemekli misafirim..yemek dedigim hamsi istediler..en kolay menu..tabi 4 kg hamsi kızartmak sahsima zor da..allahtan esler gunduzden oturmaya geliyor..

Brovni

Çikolata topları

Ispanaklı börek

Portakallı kek

Rus salatası

Patates salatası..

Aksama

Mercimek çorbası

Firinda patates

Bol yeşilikli salata

Hamsi uzerine helva

Karadenizliler niye böyle sağlıklılar belli! Fermente yiyecekler probiyotikler kadar faydalı! Yeni trend bu biliyorsunuz beslenmede... Mutfağından sirke, turşu, kefir eksik etmeme durumu!

cok sukur mutfagimdan kefir, sirke ve tursu yillardir eksik olmadi. ve neredeyse hayatim boyunca ev yogurdunu bol bol tukettim, tuketiyorum. :)

bugun firinda sebzeli tavuk yapacagim. yanina da tavuk suyuna sehriye çorbası.

bir de keyifle, hobi gibi yapmayı planladigim ama temizlik yüzünden gec saate kalan ve sıkışan ozel bir hamur isi var. az once yoğurdum, şimdi buzdolabinda dinleniyor hamuru: zencefilli kurabiye.

:)

Aroretta cım sen bizim Filiz ve ispinoz a bakarsan menüleri hep zengin görürsün :)

Sen en iyisi bana bak :) Mesela bugün eşim eğitim de olacak geç gelecek.Geldiğinde de tok olacak O yüzden çocuklarla bana tavuk çorbası yeter deyip kestirip atıyorum.Bak ne güzel değil mi? :)

Karadenizliler niye böyle sağlıklılar belli! Fermente yiyecekler probiyotikler kadar faydalı! Yeni trend bu biliyorsunuz beslenmede... Mutfağından sirke, turşu, kefir eksik etmeme durumu! 

Bir karadenizli olarak kefiri ağzıma koymasam da, turşu ve sirke bol bol tüketiyoruz. Turşu kavurması yapan bir kültürümüz var, daha ne olsun:)

Annem pırasa yapacak çocuklara, ama öyle zeytinyağlı falan değil, bizzat kıymalı:) 

Akşam eve gidince de ben fırında çipura yapıcam:)

Yok be yeliz..benim menum zengin degil..corba ve ana yemek bizde mecbur..calissam da evde de olsam hep oldu.esim ve cocuklardan mecbur..tek fark oldu mutfakta,yilladir ilk defa uzun sureli ev hanimi oldum( haftada 3 gun ise gitmek benim icin ev hanimligi sayilir)o yuzden denenmemis tarifler yapiyorum.tam gunlu baslayana kadar tadini cikariyorum..mesala bugun çökertme kebabi yapicam.işte olsaydim yapamazdim

Kremalı mantar çorbası

Çokertme kebabi

Pilav

Sadece çorba hazir.kız için.aksama digerleri

Bu arada hep soyluyorum.mutfakta zatb,edicimbüdücüm ve ispinoz favorim..

Yok be yeliz..benim menum zengin degil..corba ve ana yemek bizde mecbur..calissam da evde de olsam hep oldu.esim ve cocuklardan mecbur..tek fark oldu mutfakta,yilladir ilk defa uzun sureli ev hanimi oldum( haftada 3 gun ise gitmek benim icin ev hanimligi sayilir)o yuzden denenmemis tarifler yapiyorum.tam gunlu baslayana kadar tadini cikariyorum..mesala bugun çökertme kebabi yapicam.işte olsaydim yapamazdim

Kremalı mantar çorbası

Çokertme kebabi

Pilav

Sadece çorba hazir.kız için.aksama digerleri

Bu arada hep soyluyorum.mutfakta zatb,edicimbüdücüm ve ispinoz favorim..

Haftada 3 gün?? filizzz ne iş yaptığını çok merak ettim:)

Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim ki senin küçük bebeğin var bide. Ben haftanın 5 günü de evde olsam yapabilir miyim bilemedim şimdi :good:

Canim kendi iş yerimiz..hamile kalinca boyle oldu.3 gun gidiyor,işlerimi hallediyorum.bazen artiyor ama o sayılmaz.saat gun bana daha dogrusu kucuk hanima bagli.bazen gunduz degil aksam gidiyorum..

Bebek var evet ama mutfaga zaman ayirabiliyorum..o esnada o bakicisi ile..onun harici kizim hep benle

Bir nevi çorba (muhtemelen kış sebzeleri)

Kuzu incik

Pilav

Bi ara pişiririm herhalde bunları tüm malzemeleri alıp tamamladığıma göre! 

Ayrıca bebelerle de noel kurabiyesi yapacağız. Hamurun bir kısmı da yarın okula gidecek ve okulda yapılacak...