Jump to content
ikkoli

İkizinden 4 Ay Sonra Doğacak

Recommended Posts

ABD'de, nadir görülen sendrom nedeniyle ikiz bebeklerden biri kardeşinden 4 ay önce dünyaya getirildi. Anne karnındaki bebek tekmelemeye devam ediyor, ikiz kardeşi ise büyüyor

ABD'NİN Washington eyaletinde yaşayan Holli Gorveatt, ikiz bebeklerinden birini erken doğum ile dünyaya getirirken diğerinin doğumu için dört ay daha bekleyecek.

Nadir görülen ikiz-ikiz transfüzyonu adı verilen bir sendrom nedeniyle ikizlerden birinin daha çok geliştiği için erken doğum ile 23'üncü haftasında dünyaya getiren genç anne, operasyonun şaşkınlığını yaşıyor. ABD'deki ABC7 televizyonuna konuşan Gorveatt, "Aynı anda hem yeni doğum yapmış, hem de hamile biri olmak oldukça sıradışı geliyor. Logan yani hala hamile olduğum oğlum iyi, büyüyor ve tekmelemeye devam ediyor. Ancak ikizi olan yeni doğan kızım Link çok küçük kucağıma henüz alamıyorum" dedi.

DOĞUM OCAK AYINDA

Sendroma sahip annelerin bebekleri aynı plasentayı paylaşıyor, bir tanesine yeteri kadar kan gitmediği için anemi yaşıyor, diğeri ise aşırı besleniyor ve kalbi yorgunluktan durabiliyor.

Bu nedenle hızlı gelişen bebek, operasyonla erken doğuyor.

Bebeklerin doktoru Martin Walker, ilk bir haftanın çok kritik olduğunu ancak bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ettiğini kaydetti. Anne karnındaki gelişimini sürdüren Logan'ın ise en geç ocak ayında dünyaya gelmesi bekleniyor. Böylelikle aynı plasentayı paylaşan ikizlerin arasında doğum açısından 4 ay fark olacak.

TTTS yani iits. İkizden ikize tranfizyon sendromu. Bir çok tek plasenta ikizi yani monokoryonik diamniyotik ikizler bu durumu yaşıyorlar. Farkında olsalar da olmasalarda.

Bizim Mina ve Liva da bunu yaşadı. Neler söylendi, neler anlatıldı. Ama eşim 37+3 ü gördü ve şimdi Liva kardeşi Mina birlikte son derece güzel büyüyorlar. Tek fark aralarındaki kilo farkı. Onlar bizim canlarımız.

Ancak bu durum hakkında çok yazı okuduğum için şunu biliyorum. Neredeyse dünya üzerindeki tüm makalelerde tek plasenta ikizlerinin bu tip ayrı zamanlarda doğum yapmasının mümkün olmadığı, olsa da çok büyük riskler doğurduğu anlatılıyordu.

Hatta TTTS tedavilerinden olan Bipolar Kord Koagülasyonu denen yöntemde ikizleri teke indirgeme yapılabiliyor. Ancak yapılan birçok uygulamada istatistiksel olarak başarı alt sınırlarda ve birçok sorunları da beraberinde getiriyor.

Herşeye rağmen şunu hiç unutmuyorum, unutmayacağım. TTTS ile ilgili yine araştırmalar yaparken, bundan 12 ay önce falan... Youtube' da hazırlanan bir TTTS Laser ameliyatı konulu video ' nun altında bir yoruma rastladım. İngilizce olarak aynen şunu yazmıştı yorumdaki kişi....

"Merhaba. Biz tek yumurta ikiziyiz. 10 yaşındayız. Biz de bu yöntemle yapılan ameliyat sonrası dünyaya gelmişiz. Sizleri çok seviyoruz doktor amcalar. Teşekkürler."

Gerçekten Allah' ın verdiği o dünyanın en zor ilmini alıp, biz insanlar için gece gündüz demeden çalışan, ve böyle güzel başarılara imza atan insanlar eli öpülesi insanlar... Allah onları ve tüm yavruları korusun. İyi geceler.

Diğer bebek de sağlıkla doğar inşallah. ;-)

Burada ikizinin tekini doğurup diğerini 1 ay sonra doğuracak olan bir anne vardı. Hatırlayan var mı? Ona ne oldu acaba? 

O konuyu ben de hatırladım.

Konudan anladığım kadarıyla diğer ikizi de dünyaya sağlıkla gelmiş. ;-)
http://www.ikizanneleriyiz.biz/forum/topic/16715-k%C4%B1zlar%C4%B1m%C4%B1n-tek%C4%B1-dunyada-d%C4%B1ger%C4%B1-hala-ham%C4%B1ley%C4%B1m/

Ay başlığı bulduğun için sağol! Aslen ben de öğrenmişim iyi olduklarını da unutmuşum! Hatta oradan Nergisin izini sürdüm, 2012de kızlarla ilgili mesaj yazdığına göre sağlıkla büyümekteler :-)