Jump to content
individualpurple

Tez Yazarken Öğrendiklerim

Recommended Posts

Neden böyle bir başlık olmasın ki? İkizlerle ilgili kitaplar makaleler okurken çok ilginç gelen ve sizinle de paylaşmak istediğim noktalar pekala olabilir dimi?

İlk paylaşımım bir şiir olsun madem...

Oh, she is just like me and yet she is not
Like two pieces of rope tied in a knot.
Sometimes they say it’s because we are two,
But sometimes I forget and then remember her too.
Like words on paper called homonyms,
One whole or one half…I live as a twin. (Conlon, 2003)

"Bireyin ilk yıllarını hiçbir şey yapmadan geçirmesine şaşırıyorsunuz. Ne demek! Mutlu olmak hiçbir şey midir? Zıplamak, oynamak, bütün gün koşmak hiçbir şey midir? Birey hayatının hiçbir döneminde bu kadar meşgul olmayacaktır." J. J. Rousseau

peki stewart şu konuda ne diyor purple cım;  ikizlerden illa biri baskın (daha yaramaz) olmak zorunda mı? ikiside sakin uslu bebekler olamaz mı? :cray:  :cray: ben kızımın ileride sınıf arkadaşalarını dövüp gelmesinden korkuyorum..

İkiz bebeklerde kilolu olanın ilk doğduğuna yönelik bir algı vardır ya hep, kimisi bunun tam tersi olduğunu da savunur hep. Elimdeki makaleye göre hangi bebeğin önce doğacağının kilo ile hiç alakası yokmuş, bebeklerin pozisyonu ile ilişkiliymiş. 140 ikiz çifti değerlendirilmiş ve durumun kilo ile ilişkili olmadığı sonucuna varılmış. 

Ülkelerdeki doğum izinlerini inceliyorum, Norveç beni şaşkına çevirdi.

Norveç’te bebek bekleyen annelere 49 hafta doğum izni verilmekte ve maaşları %80 oranında ödenmektedir. İkiz bebek bekleyen annelere ise fazladan 7 hafta verilmektedir. 

1 seneden fazla... 

Avustralya’da ikizler ilkokul birinci sınıfta değil, üçüncü sınıf sonrası ayrılıyormuş. Çocukların okul hayatına alışmalarını desteklemek için yapılan bir uygulamaymış. Ancak eğer aile isterse birinci sınıfta da ayrılabilirmiş. Avustralya’da ikizlerin birinci sınıfta ayrılma oranı %25 iken, üçüncü sınıf ile altıncı sınıf arası ayrılma oranı %60'mış (Gleeson ve ark., 1990). 

ay ne güzel bir uygulamaymış :) 

aynı cins ikizleri bilemem ama, ben beraber olmalarının çok faydasını gördüm :) tabii biz farklı bir ülkede, babamızdan uzakta filan başladık okula ve ben tek başıma herşeye koşuşturuyordum, bu yüzden Kindergarten, 1. sınıf, 2. sınıf yalvardım okul müdür yardımcısına aynı sınıfta olmaları için :) 

geçen senenin sonunda bu konuyu gündeme getirmedim, "eğer beraber olmak isterlerse kendileri artık gidip konuşabilecek seviyede ingilizce, iletişim ve ikna becerisine sahipler" diye düşündüm :) 

kadifem birazcık üzüldü kardeşinden ayrılıyor diye ama, pembem "zaten çok fazla zaman geçiriyorduk bir arada seninle!" diyerek kestirip attı, iyi mi? :) 

böylece 8+ yaşında ilk defa birbirlerinden ayrı sınıflarda oldular :) 

bir ara kızı rahatsız eden bir oğlan vardı "ya," dedim, "şimdi arıyorsundur kardeşini!" :) "evet" dedi :) çünkü daha 2.5 yaşında gittikleri yaz kampından beridir, o oğlan onu hep kolunun altına alır, korurdu :) adını söyleyemezdi, ona "bebek" demeye çalışırdı ama, "k" harfini söyleyemediği için ancak "bebet" diyebilirdi ama, gene de onu kolunun altına alır, korur kollardı :) 

ya, ne tatlı birşey insanın ikiz çocuklarının olması dimi? :) 

bizimkiler kreşte aynı sınıfta, zaten  onların yaş grubunda başka sınıf da yok. İlkokulda da  aynı sınıfa vermeyi düşünüyorum. İsterlerse ilerde kendileri ayırsınlar sınıflarını. Bu yaşta bile birbirlerini aşırı seviyorlar koruyup kolluyorlar.

içimde tam bir avusturalyalı varmışdemekki :)) bende aynı sınıfta tutmayı düşünenlerdenim.belki de ayrı cins olduğu için bana daha rahat geliyor bu kararı vermek.bugüne kadar markete giderken bile ayrılmadılar hiç yani ya ikisde gitti ya da kaldılar.. evet şuan birbirlerine çok hırçınlar çekemiyorlar bizi kıskanıyorlar ama beraber oynamaya da başladılar.benim çocuklarım çok ama çok farklıiki karakterkızımoğlan gibi oğlum ise naif temkinli ve bu karakterlerin birbirlerine faydası olacağını ve tamamlayacaklarını düşün üyorum gerçi babamın dediği gibi hele bi o günler gelsin...:)

Zaten bizimkilerin günde 4 saat dersleri var. Orada da sınıfın ayrı uçlarında oturuyorlar. Yemekten sonra etütte tamamen ayrı takılıyorlar. Aynı basket kursuna gidiyorlar, ama orada da ayrı gruplara koyuyor hocaları. Herkes kafasına göre takılıyor bzim evde :-) 

Bizimkilerin ayrı sınıfta mı aynı sınıfta mı okuyacağına karar verirken şimdi üniversite sınavına girecek olan ve eğitim hayatlarının başından beri aynı sınıfta okuyan bir kız bir erkek ikiz kuzenlerime ve annelerine sormuştum. Anneleri keşke ayırsaydım mutlaka ayır dedi. Çocukların ikisi birden aynı anda kesinlikle ayır, keşke ayrı sınıflarda okusaydık dediler. Bu arada kız çok sosyal, baskın, hareketli olan, erkek içine kapanık, daha çok tek başına takılan model. Anneleri, ayrı olsalardı erkek olan belki daha çok sosyalleşirdi dedi. Kızın baskın karakteri erkeği daha çok içine kapattı daha da sessizleşti dedi. Gerçekten erkeğe soru sorarsın kız atlar cevap verir onun yerine hemen. :)

sanki bizi anlatıyorsun nihan :) İki deneyimi de yaşamış bir anne olarak kendi çocuklarım için en doğrusunun sınıfları ayırmak olduğunu düşündüm. Kreşe ilk başladıklarında aynı sınıftalardı. Baskın olan kardeşini hep ezmeye çalıştı. 5 yaşta ayrıldılar çocuğun kendine güveni geldi. 6 yaşta iki ayrı sınıf açılamadığı için yeniden birleştiler. Özgüveni yerine gelen çocuğum artık eskisi kadar ezdirmiyordu kendini savunuyordu ama baskın olan yine yapacağını yapıyordu : :)İlkokula başladıklarında yine ayırdık, çocuklarımız için aldığımız en doğru kararlardan biri herhalde bu.

Çocukların karakterlerine ve aralarındaki iletişime bağlı. Tüm ikizler için genel bir doğru yok yani bu konuda.