Jump to content
dpk43

Yardım! Ek Gıdaya Geçiyorum ?

Recommended Posts

bugün ilk defa hero baby pirinç unu verdim biberonla. çok yavaş akıyordu sanırım biraz daha az mı atmalıyım biberon için? ama tadını sevdiler sanki..günde kaç kere verilebiliyor bu? ben akşam uyku öncesi  verdim.birde keçi sütünden yoğurt mayaladım ama sanırım tutmadı?? şuan dolapta açmaya korkuyorum sabah bakıcam artık :( tabi bi yandan da eşya topluyorum..sizce yoğurdum tutmamışsa yarın ne vereyim ilk olarak?

yoğurdunun tutmadığını düşünüyorsan dolaba kaldırmadan önce bir tencerede su ısıt kaynara yakın olsun. Yoğurt kavanozunu bu suyun içine koy ve sar, birkaç saat daha beklet tutar o zaman. Bu sefer olmaz ama dolaba koymuşsun artık bir dahaki mayalamalar için aklında bulunsun bu küçük hile :)

biberonla pirinç unu vermedim ben bilmiyorum. Formül mamalar dışında hazır gıda pek kullanmadım diyebilirim. Evdeydim, hep kendim yapıyordum taze sebze püreleri, çorbalar, yoğurt. Kavanoz mamalarından seyahetlerde yolda yediriyordum kolaylık olsun diye Hipp marka. Milupa'nın da sütlacını beğeniyorlardı yine yolculuklarda veriyordum pratik oluyordu. Muhallebi kısa bir süre doktorumuzun tavsiyesi ile yaptım çünkü kızım şiddetli bir gribe yakalandı burnu feci tıkandı ne biberonla ne kaşıkla besleyebildim. Kilo kaybı oldu doktorumuz pirinç unu ile muhallebi yapmamı önerdi. şimdi ölçeklerini tam hatırlamıyorum ama pirinç ununu su ile pişiriyordum ılındıktan sonra toz formül mama katıyordum içine, tarifini doktorumuz vermişti. Kilosu normale dönünce muhallebiyi de bıraktık.

yazmayı unutmuşum yoğurt tutmadıysa meyve püresi verebilirsin, elma veya armut, cam rendede hazırlanmış. Tek çeşit olsun ama meyveleri karıştırma. Alerjik reaksiyon olursa hangisinden olduğu belli olmaz karıştırınca tek çeşit yapıyorduk ilk zamanlar.

Keçi yğurdu inek yoğurdu gibi katı olmuyor biraz cıvık oluyor zaten.bizim doktorda hazır pirinç unu ve tahıllı mamalar önermedi ama kızlar kaşığı görünce krize girdiğinden ve en az hazır mamalarda ağladıkları için veriyorum.belki böylelikle kaşığa daha çabuk alışırlar diye.

ben doktora gitmeden geçtim ek gıdaya sanırım ondan oluyor tüm bu soru işaretleri..pirinç unundan mamayı nasıl yapıyorsun ozaman? marketten pirinç unu mu aldın canım? tam pirinç unu her markette yok sanırım? :( yada pirinçi direk kattın mı bişeylere? evet yoğurdum yine tutmadı sanırım ama ben senin yazıyı okumadan dolaba almış bulundum. komşudan ev mayası aldım ama sanırım sütüm pastorize keçi sütü olduğu için oluyor böyle :(