Jump to content
dpk43

Yardım! Ek Gıdaya Geçiyorum ?

Recommended Posts

merhabalar sevgili ikiz annelerim, bebekleriim şuan itibariyle 5 ay 5 günlükler.ve benim ek gıdaya geçmeme günler kaldı. hatta haftaya yoğurtla başlayacağım. lakin bu ek gıdaya geçiş döneminde gıdaların sıralamasında hem bilgisizim hemde çok vaktim yok. bebeklerimi sallarken!( hala ayağımda sallıyorum :)) telefondan baktğımla yetiniyorum ama ondada bulduğum kaynaklarda kimi sebzeden kimi meyveden kimi yoğurttan başla şukadar ver bukadar verme falan filan diyor..ben ki sebze yemeği sevmeyen bir insan olarak sizden yardım istiyorum. kolay hızlı pratik ve lezzetli hatta şifalı tarifler bekliyorum. bana bu süreçte doğru yol yordam gösterenden Allah razı olsun. ( ha an itibariyle içimden üst komşunun kedilerine saydırıyorum, evde bisürü kedi var kadın psikiyatri doktoru ve kedileri sabaha kadar benim bebeklerimin odasının üstünde hopluyor zıplıyor miyavlıyor..) neyse konuya dönersek, bakıcımında beni yakın zamanda ekeceğini düşününce benim acil yardıma ihtiyacım var.

birde hanımlar şu kavanoz mamalarınai hazır kaşık mamalarına ne diyorsunuz? evet gönül ister hepsini kendim yapayım ama kasım gibi işe döneceğimden sanırım onlar benim kurtarıcım olacak.. hangi markayı ve hangilerini önerirsiniz? mesela şu gece uykusu öncesi yenen tok tutan ve sabaha kadar kaldırmayan sihirli mamalar varmış bana da olur mu? ( ben hala geceden en az 7-8 kez kalkıyorumda) 

haydi pamuk eller klavyeye bana yardıma.. öpüldünüz.

NOT: manik durumdaki dpk :)

illahi! :) 

tam çıkıyordum evden, hadi iki satır yazayım da öyle gideyim :) 

başlığı okuyunca bir "ayyy" dedim :) 

neyse, bizim doktorumuz herşeyi tek tek vermemizi söylemişti, elma püresi ile mi ne başlamıştık, bir çay kaşığı kadar galiba? 

konu şu: birbirlerine karıştırmamak gerekiyormuş meyve ve sebzeleri ki, alerjik bir reaksiyon gösterirlerse, neye gösterdiklerini bilelim, öyle demişti? :) 

kavanoz mamaları için galiba birazcık erken, şu anda birazcık daha pür şeyler yiyeceklerdir, karışım olmayan sanki...

ama ben milupa'nın organik mamalarını kullandım, çok da severek yedilerdi... sadece sokakta kullanıyordum onu ama... hani evden götüreceğim birşeyde bakteri ürememesi adına... 

öte yandan, evde "mis gibi, yok yok anne çorbası" yapıyordum :) 

tarifi şöyle: manava gidiyordum, tazecik, mümkünse organik ve mevsiminde olan sebzelerden birer adet alıyordum, evde onu kemikli et ile haşlayıp, blender'dan geçiriyor, bir çorba kaşığı da kavrulmuş un ile lezzetlendiriyordum, pek severek yiyorlardı :) 

1. sene tuz yok, şeker yok, biliyorsundur zaten :) 

Yok yok çorbası alerji testini geçtikten sonra bir tanedir, kavanoz maması candır! Ülker hero baby de hem organik hem de çok ucuzdur. Ama benim çocuklarımdan biri (hatırlamıyorum şimdi hangisi, belki ikizlerin 2si de) kavanoz mama yediler mi kusuyorlardı! Hiç o konfordan yararlanamadım :-( 

NOT : Kavanoz mamaların tek tip sebze olanları da var diye hatırlıyorum. Ya da bak, kavanozlarda en çok olanlardan başla tek tek.

NOT 2: Evde yapmak hiç o kadar zor değil ki... Ayrıca yeni nesil buzdolapları ile her gün pişmesi gerektiğine inanmıyorum ben. Yap işte bi akşam 2-3 gün yesinler. Zaten öyle az yiyecekler ki :-) Yarısı çöpe gidecek o yaptıklarının :-) 

Ay o yüzleri ne şirin oluyor başladıkların da yaaaa!

5,5 aylıklarken ek gıdaya bebelac ın pirinç unu ve tahıllı gece mamasıyla başladım.6,5. aylıklarından beri havuç kabak patates kıymadan çorba yapıyorum.Bu ay içine biraz sarımsak ve soğanda ekliyorum.iki gün üst üste yediriyorum.keçi sütünden yoğurt mayalıyorum içine birgün muz-avokado birgün muz-armut rendeliyorum.Üç günde bir organik yumurta sarısını sütümle ezip yediriyorum.haftada 2 defa 1 çay kaşığı keçi boynuzu özü yediriyorum.arada ellerine salatalık armut şeftali gibi bir meyve veriyorum emiyorlar.Dr prematüre oldukları için 8. aydan sonra diğer yiyeceklere geçmemizi söyledi.Zaten çok fazla bir şey yediremiyorum ek gıdayı reddediyorlar.Etlerinden et koparılıyormuş gibi ağlıyorlar.Bir günlük menümüz:

9:00Sabah anne sütünden yapılma bebelac pirinç unu

11:00 mama

14:00 meyveli ev yapımı keçi yoğurdu(bazen yerine yumurta sarısı veriyorum)

15:30 mama

17:00 anne sütünden yapılma pirinç unu

18:30 çorba

19:30 anne sütünden yapılma tahıllı bebelac mama

20:30 mama (uyku vakti)

22:00 mama

24:00 anne sütü

3:00 anne sütü

6:00 anne sütü

8:00 uyanma vakti

Böyle yazdım ama çorbayı yoğurdu falan birkaç kaşık ağlaya ağlaya yiyorlar.anne sütü+mama 600 cc falan

5,5 aylıklarken ek gıdaya bebelac ın pirinç unu ve tahıllı gece mamasıyla başladım.6,5. aylıklarından beri havuç kabak patates kıymadan çorba yapıyorum.Bu ay içine biraz sarımsak ve soğanda ekliyorum.iki gün üst üste yediriyorum.keçi sütünden yoğurt mayalıyorum içine birgün muz-avokado birgün muz-armut rendeliyorum.Üç günde bir organik yumurta sarısını sütümle ezip yediriyorum.haftada 2 defa 1 çay kaşığı keçi boynuzu özü yediriyorum.arada ellerine salatalık armut şeftali gibi bir meyve veriyorum emiyorlar.Dr prematüre oldukları için 8. aydan sonra diğer yiyeceklere geçmemizi söyledi.Zaten çok fazla bir şey yediremiyorum ek gıdayı reddediyorlar.Etlerinden et koparılıyormuş gibi ağlıyorlar.Bir günlük menümüz:

Böyle yazdım ama çorbayı yoğurdu falan birkaç kaşık ağlaya ağlaya yiyorlar.anne sütü+mama 600 cc falan

Aman allahim bu ne guzel bir monu. Vallahi bebek olasim geldi. ellerine saglik arorettacim.

Ben de yavas yavas bu monuleri ogrensem cok guzel olacak.

Dpk cim emin adimlarla pesindeyim ve konunun takipcisiyim.

merhabalar sevgili ikiz annelerim, bebekleriim şuan itibariyle 5 ay 5 günlükler.ve benim ek gıdaya geçmeme günler kaldı. hatta haftaya yoğurtla başlayacağım. lakin bu ek gıdaya geçiş döneminde gıdaların sıralamasında hem bilgisizim hemde çok vaktim yok. bebeklerimi sallarken!( hala ayağımda sallıyorum :)) telefondan baktğımla yetiniyorum ama ondada bulduğum kaynaklarda kimi sebzeden kimi meyveden kimi yoğurttan başla şukadar ver bukadar verme falan filan diyor..ben ki sebze yemeği sevmeyen bir insan olarak sizden yardım istiyorum. kolay hızlı pratik ve lezzetli hatta şifalı tarifler bekliyorum. bana bu süreçte doğru yol yordam gösterenden Allah razı olsun. ( ha an itibariyle içimden üst komşunun kedilerine saydırıyorum, evde bisürü kedi var kadın psikiyatri doktoru ve kedileri sabaha kadar benim bebeklerimin odasının üstünde hopluyor zıplıyor miyavlıyor..) neyse konuya dönersek, bakıcımında beni yakın zamanda ekeceğini düşününce benim acil yardıma ihtiyacım var.

birde hanımlar şu kavanoz mamalarınai hazır kaşık mamalarına ne diyorsunuz? evet gönül ister hepsini kendim yapayım ama kasım gibi işe döneceğimden sanırım onlar benim kurtarıcım olacak.. hangi markayı ve hangilerini önerirsiniz? mesela şu gece uykusu öncesi yenen tok tutan ve sabaha kadar kaldırmayan sihirli mamalar varmış bana da olur mu? ( ben hala geceden en az 7-8 kez kalkıyorumda) 

haydi pamuk eller klavyeye bana yardıma.. öpüldünüz.

NOT: manik durumdaki dpk :)

Bir zamanlar yazdığım bir bloğum vardı. Orada doktorumuzun ek gıda menülerini yazmıştım. Belki işine yarar.

http://kucukmucizelerim-nihan.blogspot.com.tr/search/label/ek%20g%C4%B1da

Sayfanın en altından okumaya başla. 

arorettacım, instagramda seni eklemişim doğruymuş :)mustafaderya.ozkaya benimki. 

neyse konuya döneyim. şimdi benimkiler 5 ay 6 günlükler ve onlarda prematüreydi 34  de doğdulardı. ben 1 ay önce falan yoğurt denemesi yapmıştım sonra kestim. haftaya artık tamamen başlamayı düşünüyorum yoğurtla.sence keçi sütünden mi yapmalıyım? öğlen öğününde normalde mama veriyordum nasıl yapmalıyım? ayrıca hemen bende alayımmı şu bebelac ve ya baska marka pirinç unlu gece maması? ay kafam nasıl karışık dimi :( 

menünde yazmışsın ya anne sütü diye ozamanlarda emziriyormusun? anne sütünden mamaları nasıl yapıyorsun ? sütü çok mu yoksa mamaların miktarı mı az? beni mazur görün saçma sapan sorular sormuş olabilirim..

Aman allahim bu ne guzel bir monu. Vallahi bebek olasim geldi. ellerine saglik arorettacim.

Ben de yavas yavas bu monuleri ogrensem cok guzel olacak.

Dpk cim emin adimlarla pesindeyim ve konunun takipcisiyim.

purple cım kafam bi karışık ki sorma.. toparlasam bi plan yapıcam ve sanırım eski usül kağıt kalem alıp neyi nezaman vereceğimi yazacağım şu bakıcı beni terk etmeden :(

purple cım kafam bi karışık ki sorma.. toparlasam bi plan yapıcam ve sanırım eski usül kağıt kalem alıp neyi nezaman vereceğimi yazacağım şu bakıcı beni terk etmeden :(

dpk cim nihalin blogunda da guzel seyler var, ben de hemen ciktisini alip astim mutfaga. Yavas yavas tadina baktirmak lazim bisilerin.

dpk cim nihalin blogunda da guzel seyler var, ben de hemen ciktisini alip astim mutfaga. Yavas yavas tadina baktirmak lazim bisilerin.

şimdi onu okuyorum sanırım benimde çıktı almam lazım unutacağım yoksa.

arorettacım, instagramda seni eklemişim doğruymuş :)mustafaderya.ozkaya benimki. 

neyse konuya döneyim. şimdi benimkiler 5 ay 6 günlükler ve onlarda prematüreydi 34  de doğdulardı. ben 1 ay önce falan yoğurt denemesi yapmıştım sonra kestim. haftaya artık tamamen başlamayı düşünüyorum yoğurtla.sence keçi sütünden mi yapmalıyım? öğlen öğününde normalde mama veriyordum nasıl yapmalıyım? ayrıca hemen bende alayımmı şu bebelac ve ya baska marka pirinç unlu gece maması? ay kafam nasıl karışık dimi :( 

menünde yazmışsın ya anne sütü diye ozamanlarda emziriyormusun? anne sütünden mamaları nasıl yapıyorsun ? sütü çok mu yoksa mamaların miktarı mı az? beni mazur görün saçma sapan sorular sormuş olabilirim..

bende seni ekledim :)benimkilerde 34+6 da doğdular.ben hiç emzirmedim hep sağdım.sağdığım süte pirinç unlu mamayı katıp yapıyorum yoksa yemiyorlar.40-50 cc süte göz kararı mama ekliyorum.keçi sütü daha faydalı olduğu için keçi sütünden yapıyorum.hatta 2 kilo yaptım şuan süzülüyor yarın onunla tarhana yapmayı planlıyorum

Benim elimde maya yok şuan.sence hangi marka yogurttan mayalayayim?benimkilerde 34+3te dogdular..günlük mü yapiyorsun yogurdu tarif verirmisin? Yoksa cam kavanoza mi koyuyorsun?keci sütünü taze mi aliyorsun? Yandin aroretta benden kurtulusun yok artik ☺☺

Ayyy geçmiş günlerime döndüm şimdi zaman nasıl da hızlı geçiyor

Kayra ya henüz 2 aylıkken annemin çay kaşığı nın ucu kadar karnabahar verdiğini saymazsak asıl ek gıdaya 5 aylık filanlardı galiba başladığımızda Geceleri biz de bebelac ın pirinç un u ile mama yapıyorduk gündüz de yoğurt ve tarhana çorbası ile başlamıştık Ayyy ilk yediklerinde nasıl da suratlarını buruşturup beğenmemişlerdi Hatta Kayra ya o gün akşam üstü tekrar hani öylesine annecim bir daha çorba içer misin diye sormuştum da ı ııııhhh diye kızmıştı bana sorumu anlamış gibi kuzucum Bütün ev halkı kahkaha yı basmıştık Ne güzel günlerdi. Oysa şimdi en sevdiği çorbalardan biridir tarhana çorbası:)

ben ev buldum iyi mi oldu kötü mü bilemiyorum..çünkü bu hafta ne güzel başlayacaktım ama acil bir şekilde eşya toplamam lazım.ki bakıcımla hergün atışıyoruz sanırım haftasonuna çekip gider.. ondanda medet yok bana yani.. birde şunu sorucam size,aroretta özellikle de sana, benim bebekler akşam 18.30 oldu mu başlıyorlar bağırmaya hem mama hem de sonrasında uyumak istiyorlar. mamayı 18.30 dan geç veremiyorum çok huysuzlanıyorlar. (120 cc falan veriyorum bazen bitirmiyorlar hatta bazen kızım boru gibi kusuyor hepsini) sonra uyku merasimimiz başlıyor.8 e kadar hatta bazen 8.30 a kadar sürüyor. ya ayakta sallayarak ya kucakta pışpışlayarak uyuyorlar. ama 3-4 kez ağlayarak kalkıp sonra tekrar pışpışlanıp uyuyorlar. şimdi sorularım ne? bu huysuzluklar normalmidir? sizce ben uyku saatini daha geçe çekmelimiyim eğer evetse nasıl? daha önce denedim çok huysuzlandılar..eğer böyle gitsin derseniz ben bu pirinç mamasını nezaman vereyim? ( 10.30 da 100  cc falan süt veya mama veriyorum sonrasında gece hak getire kimi zaman saat başı kimi zaman 2 saatte bir kalkıyorlar özellikle oğlum.sabah da en geç 6 da ayaktalar)

çok eskilerde kalmış gibi ek gıda mevzu ama hatırladığım şu ki,

hacettepedeki doktorumuz;

kavanoz mamaları (katkı maddeleri içerdiği için)

pirinç ununu (besleyici olmadığı ve şeker gibi düşünülmesi gerektiği için)

bebe ekmeğini pirinç unuyla aynı sebepten vermeyi yasaklamıştı.

meyve cam rendede yapılıyordu, her zaman taze tercih edilmeliydi yolculuk ve zorunluluk hallerinde de beybimiks hazır yoğurt ve kavanoz meyve pürelerini kullanabilirsiniz demişti.