Jump to content
hamide

Başa Sardık

Recommended Posts

QR2G9g.jpg

Başa Sardık!

Son 2 yıldır ''dershanelerin kapatılacağı'' tantanasını hepiniz biliyorsunuzdur.

İyi, hoş...

Kapatalım..

Peki

Dershaneleri kapatacaksın ama, yerine ne koyacaksın??

Eğitim kalitesini, dershaneye mecbur etmeyecek hale getirecek misin??

Ya da, dershane sistemini önümüze koyan kim di??

Her neyse....

Bu yıl, dershaneler son..

Kapanıyor!

Üstelik sadece dershaneler değil, etüt merkezleri de kapanıyor!

Benimkiler 17 yaşında..

Önümüzde ki sene üniversite hazırlık telaşımız var!

Bu yıl üniversite hazırlık için dershaneye gidebildiler..

Önümüzde ki yıl yok!

Şimdi bunu neden yazıyorum??

Anlatayım..

Binalarının fiziki şartları uygun olan dershaneler, önümüzde ki yıldan itibaren ''dönüşüm okulu'' adı altında, özel okul olacak..

Paralı okul yani... 

Bu okullar, haftanın 5 günü, tam gün+belli bir saatten sonra etüd+hafta sonu da etüt yaparak çocukları üniversiteye hazırlayacak..

Ve çocukları benimkiler gibi devlet okuluna giden veliler, kara kara düşünmeye başlayacak

''Ne yapacağım ben???'' 

Pek çoğunuzun çocukları küçük..

Sizinkilerin zamanına kadar, eğitim sistemi ile en az 150 kez daha oynanıp, 

İyice arap saçına çevirecek kanunlar mutlaka çıkartılacaktır!

Hiç şüphem yok!

Çocuklarının yaşı benimkilerin yaşına yakın olan arkadaşlar

Sahi ne yapacağız biz???

Ben karaları bağladım da!

Yine okul telaşına düşmüş

Başa sarmış ikiz anası

Üç Silahşörlerin En Büyüğü

Hamide ÖTKÜR

ah hamidecim, küçüklere daha zaman var diyorsun ama sanki önümüzdeki eylülde ne olacağı belli mi? mahallemizdeki ilkokulun bile seneye sadece orta okul olup olmayacağı, bizi alıp almayacağı  bile belli değil. hepsi mantar gibi türemiş özel okulların, kurumsal yasal, organizasyonel, fiziksel  anlamda hiçbiri kendini kanıtlamış değil. sıkıp sıkıp haydi özel okula vereyim desen bile hepsinin ne olduğu ne olacağı belirsiz. :(

hepimiz aynı berbat durumdayız.

ikiz olduklarını öğrendiğimizden itibaren eşim "biz bu çocukları, nerede nasıl okutacağız?" demeye başladı

Gülüyordum o zaman. Ah be canım düşündüğün şeye bak, o günlere çok var hele bir doğup büyüsünler o zaman düşünürüz

sen asıl beze, mamaya nasıl para yetiştireceğini düşün diyordum

bez de mama masrafı da kısacık bir dönemmiş

kocam haklıymış, gün geldi çattı ben sana demedim mi zaman çabuk geçecek sen asıl okulu düşün derken boşa konuşmuyordum dedi. Çok haklıymış meğer.

sen SAT sınavlarını, GMATleri düşün diyeceğim ben sana! Gerçekten..... Başka birşey yok.. Onun dışında dershaneye gitmeseler de seneye sürekli test yapsınlar...En önemlisi test çözme yetisi bence...

Artık eğitim sistemi ile oynanması nasıl içime işlediyse, burada Abitur diyorlar "amaaan benimkiler o yaşa gelene kadar 80 kere değişir" diye düşünüp ilgilenmiyorum!  :shok: Başka bir ruh hali bizimki! 

Hamidecan aynı durumdayım. Lâl'in okulu çalışma yapacağız diyor ama o hazırlık okulları gibi olmaları imkansız.

Pırıl'ın okulununsa umrunda bile değil :( Yurtdışı şimdilik düşünmüyoruz... Bi de o masrafı kaldıramayız

ay aklıma ne geldi, gelmişken paylaşmak istiyorum! :)

şimdi benim 1-2 bişeyim aslında 1-2-3-4 idiler ya? doktorlar "olmaz" dedikçe ben doktor doktor dolaşıp, "kedim 6 tane doğurdu, hepsi de sağlıklı, ben 4 tane doğursam ne olur, bak, istersen hastanede bile yatarım bütün hamileliğim boyunca" diye pazarlık yapıyordum! 

neyse, kocam da "nasıl bir arabaya bineriz!" ve "onca çocuğu nasıl okuturuz?!" telaşındaydı! :) 

ben mi? :) 

nasıl kendime güveniyorduysam ve anne olmayı, evde bebek (x4) olmasını filan nasıl hayal ediyorduysam artık, "100 bin dolara hepsini en iyi okullarda okutabilirim, onu da ben kazanabilirim bir şekil!" diyordum! :) 

şimdi gülüyorum tabii bu saflığıma! :) 

neyse, gelelim şu dersane meselesine! 

buradan bile derin bir nefes aldım "ne olacak şimdi?!" diye! 

hamidem, sınıf arkadaşları ve belki başka sınıf/yakın okullardan birileri ile birleşip çocuklara özel ders aldırma imkanı olabilir mi ki? ne yani o dersane hocaları da muhtemelen ek iş arıyor olacaklardır kendilerine? tek ihtiyacınız olan bir mekan, onu da belki belediye ücretsiz bile sağlayabilir birkaç çocuğa burs verseniz mesela? :) 

ay aklıma ne geldi, gelmişken paylaşmak istiyorum! :)

şimdi benim 1-2 bişeyim aslında 1-2-3-4 idiler ya? doktorlar "olmaz" dedikçe ben doktor doktor dolaşıp, "kedim 6 tane doğurdu, hepsi de sağlıklı, ben 4 tane doğursam ne olur, bak, istersen hastanede bile yatarım bütün hamileliğim boyunca" diye pazarlık yapıyordum!

neyse, kocam da "nasıl bir arabaya bineriz!" ve "onca çocuğu nasıl okuturuz?!" telaşındaydı! :)

ben mi? :)

nasıl kendime güveniyorduysam ve anne olmayı, evde bebek (x4) olmasını filan nasıl hayal ediyorduysam artık, "100 bin dolara hepsini en iyi okullarda okutabilirim, onu da ben kazanabilirim bir şekil!" diyordum! :)

şimdi gülüyorum tabii bu saflığıma! :)

neyse, gelelim şu dersane meselesine!

buradan bile derin bir nefes aldım "ne olacak şimdi?!" diye!

hamidem, sınıf arkadaşları ve belki başka sınıf/yakın okullardan birileri ile birleşip çocuklara özel ders aldırma imkanı olabilir mi ki? ne yani o dersane hocaları da muhtemelen ek iş arıyor olacaklardır kendilerine? tek ihtiyacınız olan bir mekan, onu da belki belediye ücretsiz bile sağlayabilir birkaç çocuğa burs verseniz mesela? :)

ya zeynepcim ayrintisini sen daha iyi bilirsin ama konu acilmisken soracagim, yavrularin amerikan vatandasi degil miydi senin? benim yakin bir arkadasimin kizi (kodlayacagim buralari anlarsin), is vcr de dogdu su an gorev nedeniyle k a n a da dalar. cocuk 1 5 yasinda ve ustten ders alarak liseyi bi yil erken bitiriyor. ve s a t sinavina girip ortalama ustu bi puan aldi. bu puan tr nin afilli unilerinin yabanci kontenjanlari icin istedigi puanin ustunde. yani canim benim burda millet bi tatafini parcaliyor uni icin su an. ama o 15inde nazar degmesin ama h ac tt ep tipa girecek muhtemelen.

bu alternatifi neden dusunmedin?

ben mi neden düşünmedim? :) 

1-2 bişeyim henüz 1. sınıfta oldukları için olabilir mi? :) 

ben 88'de yurtdışından TR'ye gelip, herkes ile aynı üniversite sınavına girdiğim için de olabilir tabii! :)

tek donanımım şuydu: babam "aklına gelen ilk cevap muhtemellen doğrudur, geri dönüp değiştirme!" demişti! :) 

ha, dur, soruyu bana sormadın, ayrıntısını sordun sadece galiba? :) 

bilmiyorum ama :) bizim daha önümüzde zamanımız var galiba? hoş, SAT'yi geçen sene bile aldılar ama, okul bize haber bile vermedi! 

bir tek bildiğim kadifem sınıfın en yüksek notunu almış, sadece öğretmeni çok gurur duyduğu, tüyleri diken diken ola ola bu bilgiyi benimle paylaştıydı! onun haricinde burada ve bu yaşta ne olacağı zaman belli, ne de notu filan! 

öyle işte :) 

herhalde zatbcim minikler daha. yani amerika'da yasam kurmak ile ilgili soyledigim bir seydi. universite yillarina yaklasan son senelerde de bir alternatifin var manasinda. o olmazsa o

olur, bir sansiniz daha var. velhasil hakkinizda hayirlisi olsun.

Bu baslik icin egitimci gozuyle bisiler soylemek cok istedim ama diyecek hicbir sey yok nerdeyse. X ile Y arasindaki catismalarin verdigi hirsla hincini dershanelerden alanlar genclerimizin durumunu maalesef hic dusunmuyorlar! Ayni durumda yegenlerim var, herkes soruyor ne yapmali diye ama verecek yanitim yok maalesef!

OZel okul imkani olmayan ne yapmali? Tek olasilik ozel ders... Genclerin en ihtiyac duyduklari alanlar secilmeli, bir kac veli ortak olarak evlerinde ozel ders aldirmali... Ozel ders ise konu anlatimindan ziyade test cozme ve stratejilerini ogrenme odakli olmali.. Ebeveynlere daha cok is dusuyor artik, surekli takipte olmalilar cocuklarini.. Eksik olduklari alanlari tespit edip ordan eksik tamamlatmali..

Cok uzuluyorum bu dershane konusuna... Tek umudum, adi dershane ya da etud merkezi olmayan ama dershane benzeri "farkli" isimlerle acilmis yeni birimlerin seneye genclerimizi magdur etmemesi... Umuyorum ki olur.. Imsallah hayalperest degilimdir bu konuda..