Jump to content
parinas

Mina Ve Liva Bugün Ansızın Geldiler

Recommended Posts

gece beslenmesini ne zaman kestiğimizi hatırlamıyorum ama 4-5 aylıklardı galiba bir gece kesintisiz 5.5 saat uyuduklarında çok şaşırmış gidip gelip kontrol etmiştim bir şey mi oldu diye. Gece beslenme aralıkları artarak bitmişti kendiliğinden ama dediğim gibi tamamen hangi yaşta kestik hatırlayamıyorum.

Benim danalar 3 yaşına kadar gece uyanıp süt içmişlerdi..

4 saatte bir uyanıp süt içiyorlardı ikisi de..

3 yaşına geldiklerinde birden bire gece uyanmaları kesilmişti..

Birdenbire kesildi!

Gece aralıksız uyumaya başladılar..

Onlar uyuyunca ben de gece uyumaya başladım tabi ki..

Allah'ım nasıl bir mutluluktu :))

Olsun 3 saat de iyidir. 2 saat olunca aslında hiç uyumayan anne demek bu. Çünkü kalk biberon hazırla, diğerini emzir, ben sterilizatör başında, sütün yetmeyeceği kesin, mama suyunu ılıt, uyandır, nazlı Liva kibar kibar çeker, zar zor, Mina desen sütten sonra kesin tatlı niyetine 45 ya da 60 lık mamayı indiregandi yapacak... Bütün bunlar zaten diğer beslenme saatinin gelmesine sebep oluyordu. Ki bu zaten annenin hiç uyumaması demekti. Şimdi biraz sevinçli eşim. Zaten kendisi yazacağını söyledi bana artık müsade :)

Aaa şurada bir tane şahane babamız vardı o da kaçıyor :-) İyi ki varsınız...

Ben eminim ki ikiz babalarının hepsi şahanedir. Eşim yine yazmaya fırsat bulamadı ben yazmak istedim. Her boş vaktinde zaten uyumaya çalışıyor. En önemlisi bu çünkü O' 'nun için, sizler daha iyi bilirsiniz.

Liva yı kontrole getirmiştik, bahsetmişmiydim bilmiyorum. 2350 gr olmuş. Pimpirikli doktorumuz Pazar günü artık kendi ikametimiz Çorluya yola çıkacağımızı bildiği için illa gitmeden buradaki Çocuk Kardiyaloğuna görünmemizi istedi. Minayı sorduğumda "O nu da götürebilirsiniz" deyince yine içimize bir kurt düşürdü.

Dün Liva Ekokardiyografi ile detaylı incelendi, Allah a çok şükür ki Liva çok iyi. Bugün de Mina gidecek.

Test olarak işitme testimiz kaldı. İşitme testi Bera ya da ABR denen testi ne yazıkki testin yapıldığı odada tadilat olduğu için yaptıramadık. Traji komik...

Bayan "bu test için çok sessiz bir ortam gerekli"

Ben kafamı sağa bi çeviriyorum gündüz vakti amcam eline almış matkabı "tarrrrr"

Bayan yine dumur eden bir cümle ile bana "İsterseniz yapalım testi benim için farketmez..."

İişin kötüsü burdaki eşimin doğum yaptığı özel hastanede ne yazık ki Bera testi yapılmıyor. Sanırım iki ay içinde yapılması gerekiyor. Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Liva'nın ekosunun iyi çıkmasına sevindim eminim ki Mina'nın öyle olacak. Doktor tedbir amaçlı istemiştir endişelenmeyin.

İşitme testini ne zaman yaptırdığımızı hatırlamıyorum ama ilk aylardaydı minnacıklardı kucağımızda onu biliyorum.

Bu testi yapan başka hastane yok mu gidebileceğiniz?

Neredeyse tam 21 ay önce eşimin açtığı bu başlığı okuyunca çok duygulandım. Yıllar aylar geçmiş. O günlerden bugünlere. Allah bizlerin işlerini hep yolunda olmasını istedi belki de. Ancak eşimle geriye dönüp baktığımızda kocaman bir şükür borcumuz var O' na.... 

21 ayı geçirdik. 2 tane sağlıklı bebek verdi bizlere. Hamileliğim süresinde eşim arada sırada buraya benim adıma yazıyordu biliyorum. Ancak ben ta o zamandan beri aslında vakit bulamadım bir türlü. İkizlerime kendim bakıyorum. Bakmaya çalışıyorum. Çok şükür bu geçen aylarda hiçbir sağlık problemi yaşamadık. Doğumdan önce ve kuvözde aslında binbir türlü senoryolar yazıldı çizildi doktorlar tarafından. Özellikle doğumdan önce. Hepsi dün gibi aklımda. 

Şimdi hepsini bir süreliğine unutup 2 yaş sendromları ile uğraşıyorum Liva ve Mina' nın. Eşimle birlikte elimizden geleni yapıyoruz. Umarım onlarda bizden memnundurlar. Bazen hayal kırıklıkları oluyor. Keşke sesimi yükseltmeseydim deyip o karnımdaki hallerini düşünüyorum hemen... Herkese uzun zaman sonra tekrar merhaba...

Teşekkürler hoşbulduk. Sizlerin tecrübelerinden yararlanmak istiyorum aslında. Bazen tek çocuklu ailelerin çektikleri vlogları falan izliyorum. Acaba ben de ikizlerimle başlamalımıyım bu işlere diyorum sonra cesaret edemiyorum. Gerçekten bu anlamda çok meraklı ikizlerim var. 

Tam bir kova burcu ikizleri. Herhangi bir şeyi bozmadan asla bırakmazlar. Bir aktivitede sınırları zorlarlar. Çabuk öğrenip, benim öğretmediklerimi kendileri bulmak isterler ve doğal olarak bir çok yanlış yaparlar. En önemli özellikleri de çabuk sıkılıyorlar herhangi bir aktivite veya oyunda... Bir şeye odaklanmakta zorluk yaşadıkları gerçek. Ne yazık ki hiperaktiviteyi yıllarca övünerek anlatan bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Yeni yeni bilinç oluşuyor. Bu anlamda benim de endişelerim var. İnşallah ileride okul yıllarında sorun yaşamayız. Bir de bu durum yaradılış karakterleriyle desteklenince biz ebeveynlerin işi daha da zorlaşıyor. Sadece uyurken rahat olabiliyorum desem yeridir. Onlar uyuyunca ben de yorgun düşüyor dinleniyorum. Ne yazık ki kendime çok vakit ayıramıyorum. İnşallah büyüdükçe daha da değişir ve kolaylaşır.