Jump to content
parinas

Mina Ve Liva Bugün Ansızın Geldiler

Recommended Posts

Liva o günden sonra biraz toparladı. Hava şartları nedeniyle o gün araştırma hastanesine sevk edilemedi. Herşeyde bir hayır vardır derler ya, onun için de hayırlısı bu olacak inşallah. 4 gündür şekeri iyi yüksek ve stabil diyor doktor. Ancak yine de serum takviyesi var. Bu hafta sonu ser'umu kesecek ve durumu o zaman belli olacak. Dua edin inşallah kısa sürede kardeşine kavuşsun. Bu arada kilosu da 1610 gr oldu. Sadece anne sütü içiyor bebeklerimiz. İnşallah ileride de yeterli gelir. Anneleri onlar için gerçekten çok fedakarlıklar yaptı ve hala yapıyor. Dualarınızı eksik etmeyin.

dualarımız liva bebekle..tabi mina bebeğimizle de..üzmeyin kendinizi lütfen..burada çoğumuz neler atlattık..rabbim bağışladı yavrularımzı bizlere..inanın bu günler geçecek ve biz mis kokuların gazını,sütnü,uykusunu,doğum günlerini vs konuşacağız :)

dualarımız liva bebekle..tabi mina bebeğimizle de..üzmeyin kendinizi lütfen..burada çoğumuz neler atlattık..rabbim bağışladı yavrularımzı bizlere..inanın bu günler geçecek ve biz mis kokuların gazını,sütnü,uykusunu,doğum günlerini vs konuşacağız :)

Üzmüyoruz inanın, hatta bugün çok sevinçliyiz. Liva için doktoru, "Hocam serumu takmamışlar ama ona rağmen değerler normalden daha iyi, 24 saat daha gözlemleyelim, ama toparladı, hadi hayırlı olsun." dediğinde dünyalar benim oldu. Liva gerçekten de anne karnında da bizi bundan daha fazla endişelendirmişti. Onları koruyan gerçekten Allah, zaman zaman bize belki de Onların değerlerini bilmemiz için bizlere bazen mesajlar yolluyor. Allah herkesin yavrularını bağışlasın.

sabırsızlıkla Liva'nın da evine, anneciğinin, babacığının kucağına ve kardeşinin yanına gideceği günü bekliyorum! :) kimbilir o zaman eviniz ne şenlikli olacak inşallah! :) 

Herşeyi okudum çok duygulandım için cız etti valla.. Ayrıca çok şanslıyız bu kadar bilinçli duyarlı iyi kalpli eşlerimiz var ne mutlu.. Mina ve liva hoşgeldiniz en kısa sürede toparlanır,neşeli gülücüklerinizle evinizi şenlendirirsiniz inşaallah minik prensesler :)

Liva pazartesi 1820 gr ile taburcu oldu. Liva 'nın gelişi ile ev bayram yerine döndü ancak artık inanın özellikle eşim uykusuzluktan ve yorgunluktan çok zor günleri yaşıyor. ÇünKü doktorumuz 2 saatte 1 beslemeyi unutmayın dedi. Bugün mina yı kontrole gittiğimiz aynı şeyi tekrarladı.

Uykusuzluğa dayanmaya çalışıyor anneleri ve ben. Aileden yardımcı olanlar var ama anne devamlı emzirdiği ve süt sağdığı için neredeyse hiç uyumuyor.

Üstelik zaman zaman gaz sancıları oluyor, bir de Liva nın bugün ağzındaki pamukçuklar çabası... Zamanla kolaylaşır elbette.

Ancak sizlere sormak istiyorum, acaba geceleri sizler hangi aralıklarla beslediniz yavrularınızı?

2 saatte bir! 

şimdi yazarken gülüyorum ama, beslenmeye başladıklarından itibaren 2 saat sayıyorlardı kendileri avaz avaz "ıngaaaaa" diye bağırışmak için :)

fakat, beslendiler, gazları çıktı, altları değişti derken, her birisi ayrı ayrı 1 saatlik bir muameleden geçtikleri için, onlara göre 2 saat olmuşken, bana göre aradan sadece 1 saat geçmiş oluyordu! :) 

diyeceğim o ki, saat başı besliyorduk gibi bişey! 

doktorlar bizi tembihlemişlerdi "aman, dehidre olurlar, saat kurun" diye... peh, ne saati, bizimkilerden iyi saat mi olur elimiz ayağımız birbirine karışıyordu valla :) 

bazen eşimle nöbet tutuyorduk, yani mesela birimiz uyurken, diğeri her iki bebeği birden besleyip, gazını çıkartıp altını değiştiriyordu da, böylece 3 hatta belki 4 saat kesintisiz uyuyabiliyordu diğeri! ne büyük nimetti bu :) 

şimdi yazdığım çılgınlık gibi gelebilir ama, insan o hallerini ve o günlerini çok ama çok özlüyor! :) gerçekten :) 

İyi olmanıza çok ama çok sevindim.

Bizim de dr.umuz 2 saatte bir demişti.Ama o biraz çocuğa göre değişiyor bence zira bizimkileri 2 saatte bir imkan yok uyandıramıyordum.3 saatte bir kendiliklerinden uyanıyorlardı.

Pamukçuğa gelince her beslenmeden sonra bir çay kaşığı kadar su verirdik.Çok şükür hiç pamukçuk olmadılar.

gözünüz aydın, çok şükür herkes evinde :)

aynen öyle 2 saatte bir, çoğu zaman arada uyumaya değecek zaman kalmadığı için hiç yatmazdım,

deftere not yazardım kaçta ve kaç dakika emdiklerini, neden mi? aynı çocuğu emzirip durmayayım uykusuzluktan kafam karışıp diye :)

3 ay kadar hiç gece uykusu uyumadım desem abartmış olmam sanırım,

2 aylıklarken eşim düşüp bacağını kırmıştı bir de 3 yerden, 6 ay süren ve 3 ameliyatlı tedavi sürecinde delirmediysem daha da delirmem ben ;)

ama evet ZATB nin dediği gibi çok güzellerdi.

şimdi benim bir yeğenim oldu, gece 2-3 kere uyanıyor diye kardeşim uykusuzluktan yakınıyor. "ah canım benim kıyamam sana" diyorum elbette ama içten içe "vay beee ne günler geçirdik" diye düşünüyorum.

Evine hoşgelmiş Liva'cık. 1.5 saatte bir uyanırdı benimkiler. Hani 2 saati geçirmemek için saat kuracaktık noldu, bunlar kendisi saat diyorduk biz de :) 3 aydan sonraydı galiba daha uzun uyumaya başladıklarında. Kilo alımları az olduğundan doktorumuz uzun süre gece beslenmesine devam ettirdiği için saat kurmaya başladık sonraki aylarda. Ama ilk 3 ay uyku sıfıra yakındı.

2 saatte bir besleniyorlardı ama arkadaşların dediği gibi besle gazını çıkart altını değiştir süt sağ derken zaten vakit doluyordu o masmavi boncuk gözler açılıveriyordu hadi 2 saat geçti der gibi

evet çok yorucu günlerdi ama zabt ve süer gibi bende çok özlüyorum

bu arada süer kerem ayağını kırdığında çocuklar o kadardı değilmi hatırladım yusuf ayağını kırdığında benimkiler 3 yaşındaydı aynı zamanlardaydı

zor günler ama aslında çok güzel günler allah yardımcınız olsun

24.12.2009 du tam 1 yıl sonra olmuş haklısın ama seninki tam çıldırmalıkmış seni tebrik ediyorum vallahi çok sabırlıymışsın

yani bu günler geçer ve geriye baktığınızda özlersiniz bile ....

Çok teşekkürler herkese. Bu gece eşim 4 saat uyudu çok şükür. Gaz, pamukçuk, vitamin ilaçları, biberon kaynak, sütü 45 cc ayarla... Bir de üstelik bazen bu kızları uyandırmak öyle güç... Sanki hiç büyümeyecekler gibi geliyor.

Bazen 2.5 bazen 3 saat oluyor besleme süresi. Vicdan azabı çekiyoruz eşimle bazen. NASIL geçirdik saati diye.. Nasıl bir çare bulalım buna bilemedim. Biraz da gazları var bugünlerde. İnşallah geçer.

pamukçuk için steril bezle ağızlarını temizliyorduk galiba yanlış hatırlamıyorsam. çok olmamıştı bizimkilerde.

2.5-3 saatt olsun üzülmeyin, acıksalar uyanırlar zaten. Bizim doktor uyanmıyorlarsa ayaklarının altını gıdıklayın biraz, işe yaramazsa altlarını açın bez değişiminde uyanırlar demişti öyle yapmıştık. Gaz için annenin yediklerine kimyon ilave etmesi işe yarıyor diyordu emziren arkadaşlar, ben emziremediğim için etkisini bilemiyorum. Damlalar var ne kadar bitkisel denilse de o günlere geri dönebilsem vermemeyi tercih ederdim. Karnına masaj yaparsanız rahatlarlar bir nebze. Kolay gelsin.

ay şaşkın kafam! :) aklım o günlere gidince, hoşgelmiş Liva bebek evine demeyi unuttum! :) hoşgelmiş, sefalar getirmiş :)

Teşekkürler. Ben yine mesaideyim eşim uyuyor. Livanın pamukçuk problemi için doktor mikostatin isimli ilacı verdi. Ancak beslenmeden hemen sonra verince biraz kustu. İnsanın eli ayağı birbirine karışıyor gerçekten.

Bir de bu beslenme için, alt değiştirmek için devamlı uyandırıyoruz, tekrar uygulamaları çok zor, diğer beslenmeye yarım saat kala tam dalıyorlar bir daha uyan...

Bu bebekler uyku uyumadan nasıl büyüyecekler anlayamadım.

Bu arada eşimin de selamları var, telefonuna bile bakacak vakti olmadığı için ben haberdar ediyorum. Tekrar iyi geceler.

birazcık toparlayınca bu süre uzayacak, sonra kendi hallerine bırakacaksınız, uynıp ağlayınca beslenecek ama bunun için biraz daha zaman var...

allah güç kuvvet versin, size de eşinize de

Öncelikle Allah güç kuvvet versin diyorum.Zor ama keyifli günlerdesiniz.

Sonra da diyorum ki Dr ların her dediğine çok takılmayın.Bakın bunu hastanede çalışan birisi olarak söylüyorum.Yani onlar 2 saatte bir dediler diye illa 2 saatte bir beslenecekler diye bir şey yok bence.Biraz kendiniz gözlemleyin bu çocuklar ne zaman acıkıyorlar.Ben öyle bebekler biliyorum ki yarım saatte bir acıkıyorlardı.Ama benimkiler 3 saatte bir uyanıyorlardı.Bir gün klinik şefim bize bebek görmeye gelmişti.Kendi oğluna (oğlu şimdi büyük evli filan) bebekliğinde 3 aylıkken haşlanmış yumurta tattırdıklarını söylemişti.Bende ama hocam dr.lar 1 yaşdan önce kolay kolay vermiyorlar yumurtayı dedim.Elini havaya doğru sallayarak Amaaaaaaaaan sen dr.ların dediğine ne bakıyorsun boşversene sen dedi.Rahmetli babam o kadar çok gülmüştü ki düşünsenize bunu bana söyleyen koskoca doçent klinik şefimiz