Jump to content
Sign in to follow this  
hamide

Biz Bunları Aşamıyoruz!

Recommended Posts

Uzun zaman oldu yazmayalı

Farkındayım.

O halde uzun bir aradan sonra

MERHABA :)

Ofiste güne haberleri tarayarak başlarım.

Çoğunuz bilirsiniz 

Ülkemde ne olup bitiyor, hangi sessiz darbelere maruz kalıyoruz,

Günlük yaşantımızı etkileyen gelişmeler, ekonominin gidişatı, iş hayatımızı etkileyecek yenilikler,

Alınıp- satılanlar!, siyasi çıkışlar veya siyaseten sessiz kalınan konular,

Torbadan çıkan değişiklikler!

Beni ilgilendiriyor!

Ülkemde ki her türlü değişiklik beni ilgilendiriyor!

Özellikle de, sadece adı ''Milli'' olarak kalan (yakında o da değişir) eğitim sisteminde ki her türlü değişiklik beni ilgilendiriyor!

Ülkenin bizleri düşürdüğü cadı kazanında fokur fokur kaynarken

Ve ben bu ülkede 2 tane çocuk yetiştirme savaşı verirken Milli Eğitim de ki her türlü değişiklik beni çok yakından ilgilendiriyor!

Çocuklarım ilkokula başladıkları zaman, evime yakın etüdlü son derece de düzgün bir devlet okuluna kura ile alınma şansı yakaladık.

Sadece çalışa anne-baba çocuklarının alındığı, 8 yıllık kesintisiz eğitim veren bir devlet okulu idi.

5. sınıfa geldiklerinde o zaman ki adı SBS şimdinin TEOG olan sınavının ilk kurbanlarındanız. 

Biz 6-7-8 sınıflarda her sene sınav stresi yaşadık.

8. sınıfta bu uygulamanın rezil bir sistem olduğu anlaşıldı, sınav kademeli olarak kaldırıldı.

Biz 3 yıl boyunca bu sınava girdik.

Güzel okulumuz İmam Hatip' e dönüşmeden mezun olma şansı yakalamamız yanımıza kar kaldı.

Liseye başladık,

1. sınıfta mecburi! 7 saat fazladan alınması gereken pek çoğu dini dersler olan güya seçmeli! dersler ile tanıştık.

Sadece adı seçmeli!

Bir yolunu bulup,seçmeyene de dayatılan güya! seçmeli dersler!

2. sınıfta okul dönüştürülmeye başlandı!

Geçen sene bir kısmı, bu yıl yarısı dönüştü bile.

Saçma sapan bir durum var.

Son mezunları biz olacağız!

Bu sene 3 oldular, üniversite hazırlık için dershane şart dedik

Dershanelerin durumu belirsiz!

Yine de düzgün bir dershane bulup yazdırdım.

Hadi bu seneyi kurtardık.

Seneye ne olacak??

Tam da üniversite öncesi!

Belirsiz...

Önümüzde ki sene için, bu seneden çözüm arayışına girmişken

Bu sabah okuduğum haber, tüm olumsuzlukların üzerine adeta tüy dikti!

Haber aynen şöyle (Kaynak Milliyet Gaz. )

- Orta Öğretimden Yüksek Öğretime Geçiş Sistemi' de değişecek. Üniversiteye girişte LYS ve YGS olmayacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren, yeni sistem hayata geçecek.

- Tıpkı TEOG'da olduğu gibi, lise döneminde birkaç kez temel derslerden oluşan merkezi sınavlar yapılacak. MEB'nin gerçekleştireceği bu sınavlar, üniversiteye geçişte belli yüzdelerle ağırlık taşıyacak.

- Ders notlarının yanı sıra öğrencinin sanat, spor ve boş zaman etkinliklerinden oluşan ders dışı uğraşları puanlandırılacak. Böylece öğrencinin düzeyi ve ilgi alanı şekillenmiş olacak.

- Bu ölçümler yapılırken, teknolojiden en üst düzeyde yararlanılacak. Tablet bilgisayarlarla dersler, interaktif uygulamalar öngörülüyor. İstanbul'daki ve Hakkari'deki öğrenci aynı sunumu görecek.

- Öğrenci, lise sonrasında ilgi alanı ve yeteneklerine göre, üniversiteye başvuruda bulunacak. Üniversiteler de, öğrencinin performansına bakarak karar verecek.

- Her ilde üniversite kurulduğundan, öğrencilerin bulundukları yerlerdeki fakültelere başvurması mümkün olacak.

Haber de böyle diyor..

Ben bu haber üzerine, güya! şahane olacak olan, güya! son derece adil! olacak olan bu sistem üzerine
sayfalarca yazar, yaşanacak olan olumsuzlukları sıralarım!

Çünkü ben, koltukta oturup ''acaba Milli Eğitimin nesi ile oynasak da, nasıl daha çok içinden çıkılmaz hale getirsek!'' diye düşünmüyorum!
İki çocuğumu okutup, topluma adam gibi 2 birey yetiştirme derdindeyim!
Tıpkı, evlat sahibi olan pek çoğunuz gibi..

Sözcü Gaz. Necati Doğru bu sabah köşesinde yazısına şöyle başlamış

'' Bir ülkeyi ve milleti çökertmek istiyorsan 4 yol var
  Parasıyla oyna
  Diliyle oyna
  Okullarıyla (eğitimiyle) oyna
  Ordusuyla işgal et ''

Mesajı çok net vermiş! Alabilene!

Milli Eğitimin ve deneme tahtası ettiğiniz çocuklarımızın üzerinden
Çekin ellerinizi!

Sevgi ve Selamlar

Üç Silahşörlerin En Büyüğü
Hamide ÖTKÜR

Önemli Not:
Ayşin ve Zeynep ne kadar doğru bir karar sizin ki. Bir kez daha anladım.
Ciddi ciddi düşünüyorum.Benim çocuklara da yer açın lütfen.

bizde bunları aşamayacağız belli bişiy

ben o sertifika olayını sadece lisede var sanmıştım daha doğrusu çocuklar ellerindeki sertifikaya göre girecekler okullara demişlerdi

bakalım daha ne kadar oynayacaklar sistemle.

Hamidem, biriki dakikam vardı, tesaddüf girdim de mesajını gördüm! ayrıntısıyla okumadım, özellikle güzel ülkemde olanlara sinirlerim bozulmasın diye... fayda sağlayamayacağıma göre, boşuna üzülmeme gerek yok... ama kendi kendime "yönünüzü buralara çevirin" dedim içimden sonra son cümleni gördüm! :) 

biliyorum onlar senin bebeklerin ama, üniversite'yi yurtdışında okuyabilseler, o zaman TR'de iş bulma şanşları bile daha fazla olur!

senin abin burada yaşıyor, onun evinde yaşıyormuş gibi gösterme şansınız olursa, yani buranın yaşıyanı gibi, o zaman Florida eyaletindeki bütün okullara lokal öğrenci fiyatından gidebilirler! 

tabii bütün bunlara gerek kalmasa da, dizinin dibinde en şahane okulu kazansalar çok daha şahane! 

pof, çok çabuk büyüyorlar, çok çabuk!!!! 

ben lisede çalışıyorum ve yaşadığımız şeyler çok üzücü. sistem yok, disiplin yok, kural yok, herkes kuralları kafasına göre yorumluyor. siyaset her şeyin içinde, mide bulandırıcı. ama şöyle de bir şey var; üniversiteyi kazanmak artık çok kolay. yakında üniversite eğitimini de zorunlu yaparlarsa hiç şaşmam. çocuklarınızın ortalama bir başarısı varsa iyi devlet üniversitelerini de kazanabilirler. tabi iyi devler üniversitesi diye bir şey var mı? onu da sorgulamak gerekiyor. boğaiçi üniversitesinden bir hocanın seminerine katılmmıştım. Boğaziçi artık eski boğaziçi değil demişti. çoğu hoca özel üniversitelere gitmiş sınıflar olmuş 45-50! cerrahpaşa tıp 400 öğrenci alıyor, iyi bildiğimiz üniversitelerde de nasıl bir eğitim veriliyor o da belli değil. 

bende ileride kendi çocuklarım için yönümü yurtdışına çeviriyorum. bir arkadaşım oğlunu bu yıl almanyaya üniversite eğitimi için gönderiyor. çok zor bir süreç de değil, çocuk çok başarılı bir çocuk da değil (eğitim sistemimizin kurbanı olduğu için belkide, klasik anlamda başarılı değil)karı koca memur çok bir maliyeti de olmayacak onlara. sizde düşünebilirsiniz belki.

Buraya gelmeden ilköğretim 4 sene biliyordum. Çocuklar okula başladı, müdür dedi "6 sene bize emaner çocuklarınız" nasıl yani oldum! Neyse az daha Almanca öğrenince öğrendim ki bizim eyalette 6 seneymiş. Neyse birileri bana eğitim sistemini anlatıyordu, çok da kafamı yormadım, amaaan daha Abitura 10-12 sene var, nasılsa değişir diye! 

Artık eğitim sistemi ile oynanması nasıl içimize işlemişse... Ülkem değişse bile tutumum zor değişiyor!  :shok: