Jump to content

Recommended Posts

Evet Süer cim maalesef öğretmenimiz yeni.Zaten Kayra nın şansından üçüncü senesi üç öğretmen Bu belki de iyi bir şey dese de rehber öğretmen Kendimden bildiğim için ve Kayra da duygusallık yönünden tamamen bana çektiği için pek de iyi olmuyor.

Ablamda okul öncesi öğretmeni İzmir de O yüzden onunla konuştuğum da o söyledi bana 72 aylıkta zorunlu olduğunu.Evet kasım doğumlular ama eylül de 70 aylık olacağı için mecbur gidecekler dedi ablacığım.Bir de önümüzdeki sene kreş bizi tekrar kabul eder mi onu da bilemiyorum :)

bildiğim kadarıyla 1 yıl dilekçe ile erteleyebiliyorsun,

bizim zamanımızda rapor gerekliydi, hoş bizimkiler de çok sabırsızdı vermiştim ben.

aynı kreş olmaz da belki gidecekleri okulun anaokulu olur, sen bunu bir düşün ;)

diğer konuya gelince kas gelişimi için bol aktivite yaparsınız olur biter sen takma kafana

hayır 70 aylıkta zorunlu değil rapor alabiliyorsun. Arkadaşım aralık doğumlu oğlunu yazdırmadı bu yıl, rapor aldılar.

öğretmen çocuğun altına kaçırdığını nasıl farketmez? ikiz olmasa, tek çocuk olsaydı ne olacaktı? O zaman seni pis anne diye etiketlemişti :(

Bence de içinize sinmiyorsa raporla uzatın yelizcim... Her çocuk aynı dönemde aynı şeyleri yapacak diye bişey yok. Ayrıca erkek çocukları zaten bu kesme biçme olayına pek sıcak değiller... Genellemeyim ama bir çoğu böyle. Boşver takılma sen ona, bir bakmışsın bir iki ay sonra bile çok farklı el becerileri ediniverir. Ayrıca yeni sisteme göre artık kreş ve anasınıfları da okula hazırlık gibi bakıldığından çocuklara gereğinden fazla şey yaptırıyorlar.

Biz de 72 ay yeni dolup başlayanlardandık... Maalesef uzatma söz konusu değildi, mümkün olsa uzatırdım. Sınıflarında neredeyse 1,5 , 2 yaş farkı (büyük) olan çocuklar var... Öğrenme konusunda fark etmese bile duygusal anlamdaki gelişimlerinde çok fark var. Geç verecek olursanız bile, diğer kardeşe de geç başlamak onu geriletmez, aksine bir yıl daha doya doya çocuk olurlar. Ama aynı kreşe göndermezdim.

Temizlik değerlendirmeleri de çok ilginçmiş yanlız... :( her ne kadar öğretmen yeni bile olsa bu kadar yeni imajında olamaz herhalde yelizcim. Gidip yolabilirsin :)))))))))

Vallahi dün çok sinirliydim emilicim.Bir önceki gün eşimle konuşmuşlar bu konuları sonra bir de benimle konuşmaya karar vermişler.Ama rehber öğretmene hocam mümkünse sınıf öğretmeniyle karşılaşmayım çünkü çok sinirliyim kalbini kırabilirim dedim.Beni rehber öğretmen biraz sakinleştirdi.

İlk okula vermeyi istiyorum aslında(Hala hangi okula vereceğimi bilmesem de ).Anaokulundan (her ne kadar çok sevselerde) yavaş yavaş sıkılmaya başladılar.Zaten dediğim gibi eşim de rapor almak istemiyor.O yüzden Allahtan başka bir şey çıkmazsa seneye vereceğim ilkokula.

Kayra nın sıkıntısı pek kesme biçme de değil aslında.En büyük sıkıntı kendi özbakımlarını yapamaması dolayısıyla da yapmak istememesi.Yani mesela düğme ilikleyemez ya da açamaz.Ama kendi kendine üzerini değiştirebilir.Ayakkabılarını giyebilir.Yemeğini yiyebilir.Ama wc de büyük tuvaletini yaptığında popo silemez Dişlerini fırçaladığında tüküremez ya da çok az tükürür.Zeytin yediğinde çekirdeğini çıkaramaz.Bu yüzden zeytin yemek istemez.Bunları rehber öğretmenle konuştuğumda Gereğinden fazla titiz olabilir dedi.Yani tükürdüğünde zeytin çekirdeği çıkardığında ya da ne bileyim popo silme durumlarında tiksiniyor olabilir dedi.Ben onu kendi odama alıp birgün gözlemleyim dedi.Bakalım neler olacak.

Yeliz psiko motor gelişimi ile ilgilenin ama bendeniz portakal soymaya ya da balık ayıklamaya üşendiği için anası yapmazsa yemeyen çocuklardandım! Üstelik de okula başlama yaşım 5 :) Zeytini de oğullarım 8 yaşını doldurunca yiyip çekirdek çıkarmaya başladılar. Pantalonları çıtçıtlı, ayakkabıları cırtcırtlı almaya dikkat ettim hep. Özbakıma gelince... O iş zaten tuvalet kağıdı ile o kadar iyi olmadığı için biz çareyi her gün duşta bulduk. Ama gene de ellerinden geleni ağlamadan yapan gayret gösteren çocuklardı benimkiler. Bunu desteklemek lazım en önemlisi... Sen rahat olmaya çalış, ne kadar rahat olursan onlar da o kadar rahat çabalayıp duruyorlar... 

Yelizcim öğretmeniz saçmalamış...senin nasıl olduğunu karşılaştırma ile çözmesi daha da ilginç.ayrica altina kaçıran çocugun ailesi pis degildir..diger velilerle ilgili seninle dedikodu yapması da ayrica vahim bir durum..

3.cü sınıfa başladığımızda düğmeleri çıkartmadım.tüm pantolanları yapıştırmalıydı.hatta zamanla deformo oluyor,kendim yarım mt almistim.evde değiştiriyordum..

Birinin haxir olmadıgini dusunuyorsan da bekle..het ikiside 6 yasinda gitmedigi icin bir sey kaybetmez..

Hakkaten yelizcim bunlar dert edecek şeyler değil yahu... Ayşinin dediği gibi bu seneye kadar ya beli lastikli okul pantolonu , yada düğmeli okul pantolonlarına çıt çıt taktırarak geldik. Nihayetinde çocuk kreş gibi oyun, aktivite, eğlence olan bir ortamda vaktinde wc ye gidemeyebilir... Kaldı ki bizim danalar bu sene 4.sınıf. :))))) ayak numarası gereği bu sene birisi bağcıklı ayakkabıya geçtiğinden dolayı zorunluluktan bağcık bağlamayı öğrendi :) diğeri hala cırt cırtlı giyebildiği için dünyadan bi haberdar :)))))

Yelizcim bir de bazı çocuklar bu tarz şeyleri kendi başlarına yapmaya çok hevesli olabiliyorlar. İlgi meselesi herhalde. Ben bizimkileri kendileri

yapsın istesem ve teşvik etsemde çok ağırdan alıyorlar bu tarz şeyleri. Yan komşumuzun kızı bizimkilerden 3 yaş küçük, ama bağcık da bağlıyor, her gün kendi küpelerini değiştiriyor, hatta abisinin küpelerini de takıp çıkarıyor :) ... Bizimkiler küpe değiştirmeyi denmediler bile....

Bu tarz şeyler çocuğa da bağlı ....

Ha bazı şeyleri yapamıyor olabilir, yapamayacak anlamına gelmez... Ama gene de öğretmene gıcık kaptım yeliz :))))) daha da bişey demiym :))))

Yeliz yatmak üzereyken okudum girip yazmadan duramadım.

DDler ekim doğumlu ve 71 aylık 1. sınıfa başladılar.

ne çektiğimi ben bilirim. 3 sene aralıksız gittikleri kreş tarafından yapılan okula hazır bulunuşluk testine güvenip başlattık ama şimdi ki aklım olsa hayatta başlatmazdım ki kreş sınıfında parmakla gösterilen çocuklardı. ilkokulda çok zorlandılar.

erkek çocukları bir de ikiz eşiyse istedikleri kadar pisko motorları da zekaları da bilmemneleri de gelişmiş olsun zihinsel olgunlaşmaları nispeten geç oluyormuş. yani becerileri ne kadar gelişmiş olursa olsun, okulun öğrenmenin ve ödevin gerekli olduğunu kavrayamıyorlarmış. pedaggoun bize dediği, eylül sonrası çocuklar okula başlarsa dezavantaj, bir sene geç başlarlarsa avantajlı oluyorlar., 2 ay 3ay bile ne kadar fark ediyor konu ilkokul çocuğu olunca. eğitim sistemi o kadar kötü ki, ne kadar geç maruz kalırlarsa o kadar iyi.

bir çocuğun okula erken başlamasının hiç bir yararı veya getirisi veya gereği  yok. bir sene daha oynasınlar, bir sene daha ana kuzusu olsunlar. alınacak raporun hiç bir sakıncası yok. başlatırsan daha ilk ay dediğimi anlayacaksın.

bence öğretmeninizin bu yorumu buraya yazmana ve bizim sana bu önerilerimize vesile oldu diye şanslısınız :)

psikomotora gelince kreş ve anaokulu zaten bunların gelişmesi için var, internetten bunları geliştirecek bir sürü etkinlik de bulabilirsin, boyama yapmak, makasla kesmek, hamur oynatmak, barbunya fasulye ayıklatmak, lego oynatmak vs gibi.

imza: sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yiyen DD.

Vallahi hepinize çok teşekkür ediyorum.Beni öylesine rahatlattınız ki anlatamam.Bir de şöyle bir şey var bunlar bizi 6 yaş olarak biliyorlarmış.Eşim hocam 6 yaş değil 5 yaşını daha yeni doldurdular deyince orada bir duraklamışlar.Yalnız son zamanlarda bir şey oldu Kayra ya yapmasını istediğim şeyleri itiraz etmeden ya da az itiraz ederek yapmaya başladı.Konuşmaları mümkün olduğunca onun yanında yapmamaya çalışıyoruz ama duyup etkilendi mi bilemiyorum.Her ne olduysa maşallah diyorum kendi kendime :)

kesin erken vermeyin! ben bin pişmanım ki akademik olarak hiç sıkıntı çekmedik. ama özellikle ergenlik girişi filan, diğer kızlar bir anda hormonların etkisine girdiler, bizimkiler giremediler ve o dönemde bayağı dışlandılar. çünkü diğerleri erkeklerden, flörtten konuşmak isterken bizimkiler oyun peşindeydi :( demem o ki her şey akademik değil, 6-7-8'de ergenlik sorunları çıkabiliyor karşınıza

bu haftasonu 9 yaşına girecek olan 1-2 bişeyimden mavi olan halen pabuçlarını bağlamayı bilmez, okula lastikli şort giydiririm çünkü düğmelerini de iliklemeyi pek beceremez, nolmuş ki yani? 

bebeklerken pembem bir eline bir top, bir eline bir top, ayaklarının arasına bir top alır oynardı, kadifem de bakardı "nasıl yaptı ki bu şimdi bunu?" diye :) 

şimdi mekanik bağlantılar kuruyor, legodan şehirler inşa ediyor, saatlerce sabırla boyama yapıyor, evde de envayi çeşit tamirat ve hatta temizlik işi yapıyor :)

zeytini hep çekirdeksiz verdim, bu konuda ne durumdalar emin değilim :)  

Kayra nın öğretmeni ile sıkıntılarımız devam ediyor.Yani ilk dönem bir gelişim raporu doldurmuş görmeniz lazım.Ayakkabılarını kendisi bağlayamıyor.Kendini güvensiz hissettiğinde sessiz konuşuyor gibi gibi gibi bir sürü olumsuz şeyler.Yani bir çocuk okul ortamında neden kendini güvensiz hisseder ki?Güvensiz hissedecek ne oluyor acaba sınıfında?Raporun tamamını eve gidince fotoğraflayıp size atarım.23 senelik okul öncesi eğitim öğretmeni olan ablam bile okuyunca sinir krizleri geçiriyordu.Aslında ikinci dönem müdür beyle görüşüp öğretmen değişikliği isteyecektik ama Kayra şimdilik arkadaşlarıyla mutlu.Öğretmenini de sevdiğini söylüyor ama ne kadar bilemedim yani.Geçenlerde ağlayan bir çocuğa Bıktım artık ağlayan çocuklardan demiş.Bunu bana evimin duygusal kedisi Kayra söyledi.

Her sabah eşim önce beni işe bırakır sonra da çocukları da okula bırakır.07.45 de öğretmenlerden biri gelir çocukları teslim alır.Bu sabah 07.43 de bu hanım gelmiş.Başka bir veli ile birlikte eşim bekliyormuş.Çocukları bırakabilir miyiz diye sormuşlar.Bu hanımefendi daha 10 dakika var demiş.Eşim de 10 dakika yok saat 07.43 demiş.Ama bu hanım hiç cevap verme tenezzülünde bile bulunmadan arkasını dönüp sınıfa girmiş ve bir daha da çıkmamış.Eşim de sinirinden esip gürlemiş okulda O sırada başka bir öğretmen gelmiş de eşimi sakinleştirmiş.3 senedir bu okuldayız ufak tefek problemlerin dışında hep çok mutluyduk.Ama bu kadın bu sene bizi çok yıprattı.

KREŞ eğitim kurumundan ziyade,bakım evi benim bildiğim..öncelikle çocuklara iyi bakmakla,sağlıklı ve güvenilir bakma mecburiyetleri var..çocuğu teslim almak zorundalar..3-5-10 dk hesabı olmaz..olmamalı..bu konuda kesin tavrını koymak zorundasın.evet çocuklarımıza baktıkları için bizim boyunduruğumuz altında değiller,LAKİN onların kuralları olduğu kadar bizim de istek  ve taleplerimizin olması normaldir..

ben çok fazla ayrıntıya takılmamıştım kreşte..çocuklar arsı kavgalar,bazı şeyleri erken -geç öğrenmeleri,uyumlu olmamaları(uyumlu olmaları için de öğretmen ne kadar uğraşıyor bu da önemli)

çocuğuna ticari bir kazanç gözüyle bakıyor,görevimi yapar çıkarım mantığı ile hareket ediyorsa ben olsam diğeri iyi,yada arkadaşlarını seviyor demem alırım..çocuk onlar ve yeni arkadaş çevresine hemen adapte olurlar..hoş okul zamanınız geldi,bu saatten sonra değiştirmek ne kadar doğru bilemem.bana bakma sen. ben okulların kapanmasına 3 hafta kala ,1 gün içinde ani bir kararla çocukları okuldan alıp,ertesi gün yeni okullarına veren bir veliyim..pişman mıyım..hayır :)

kendi yaptıklarımla buraya sana yazıyorum yelizcim..ben doğruyum demiyorum..ben önce öğretmenle çözmeye çalıştım hep..aşamasak ve orta noktada buluşamasak en tepedekine gitmişimdir..şikayetçiysen bunu üst merciyle paylaşmalısın..sen nasıl ki yeme,içme,eğitim saatlerine uyumluysan,oda senin çocuğuna bakmakla(sevgisi ile)mecbur..sevgi katarak yapmıyorsa,yemişim ben o kişinin öğretmesini..çocuk karşısında robot gibi bir öğretmenle olacaksa hiç olmasın..bu tabi benim düşüncem..

ben o durumda olsam hiç kavga etmez,arkasından gider''çocuğu almıyor musunuz?almayacaksanız ben alıyorum''der,işi kreş yönetimine postalardım...ne demek almıyorum..

ha çocuklarımız bazı şeyler de geri kalabilir..önce bunun temeline inmek lazım..verilmiyor mu?almıyor mu?

onların da gözlemlerine bence önem vermeliyiz.bizden çok onlar çocuklarla beraberler çünkü..

bıktım çocuk ağlamasından diyen birinin ben teorilerine güvenmem o ayrı..benim nezdimde başka bir çocuktan şikayet eden,tüm çocuklara bakmaktan sıkılandır..

çok ağır yazmış olabilirim ama,öğretmenin o yorumuna çok kızdım..

devlet anaokullarında maalesef varmış öyle bir uygulama. Arkadaşım 3 yıl özelden sonra hazırlığı devlette okusun diye verdi. Görüyoruz akademik bakımdan olmasa bile bu tarz bazı uygulamalarda arada çok fark var. Onlar da almamış 10 dk önce, kapıda beklemişler.

zaten bir döneminiz kaldı sonra ilkokul. Bu durumda okula değiştirmeye gerek yok. Raporda yazılanlara da hiç takılma. O yaşta kaç çocuk yapabiliyormuş o saydıklarını? Yapamamalarında anne olarak bizim de etkimiz var diye düşünüyorum çünkü fırsat vermiyoruz. İki çocuk büyütüyoruz biz herşey hızlı ve pratik olmalı hele çalışıyorsak. Kendi adıma konuşayım 8 yaşında çocuklarımı sabah hala kendim giydiriyorum. Neden? Giyinemezler mi? Tabi ki giyinirler ama sallana sallana. Ee 4 kişi hazırlanıp evden çıkmamız lazım sabahın köründe o kadar zaman mı var?

Öğretmen önce ikiz büyütsün, 5 yaştan önce ayakkabı bağcığı bağlamayı da öğretsin ondan sonra yazsın o raporu. Sabah sabah sinirlerim zıpladı

Tam da onu diyecektim Banucum Bizim kiler devlet okulundalar ama öğretmen geldiğinde 10 dakika değil 2 dakika varmış.Zaten eşimin kızdığı konu süre değil öğretmenin onu hiç umursamadan sınıfa girmesi ve oradan çıkmaması.

Evde mega hafızanın çocuk zeka testlerini çözüyoruz iki senedir.Geçen sene Kayra daha iyiydi Filiz cim.Bu sene düşüş var.Öğretmeni ile bunun bağlantısı çok var diye düşünüyorum.

Banu cum bu öğretmen hayatında hiç ikiz çocuk yetiştirmemiş galiba diye serzenişlerimi Rehber öğretmene anlatmıştım.Epey de dertleşmiştim onunla.Şu an da rehber öğretmenimiz doğum izninde.Bakalım bugün eşim müdür beyle neler konuşacak.

Ay kusura bakmayın biraz parça bölük yazdım ama arada hasta geliyor bırakmak zorunda kalıyorum.

Dün eşim görüşmüş müdür beyle.Müdür bey ona bu bahsettiğimiz öğretmenimiz tabir-i caizse kazmanın teki (ki gerçekten öyle.Yanımızdan geçerken selam sabah bile vermeye tenezzül etmeyen birisi)demiş.Ama yeni gelmesine rağmen şu okulda güvenebileceğim iki öğretmenden biri demiş.Yine de siz isterseniz hakkında soruşturma bile başlatabilirim o zaman okuldan bile alınır demiş (Tabi ki böyle bir şey asla istemeyiz).Okula geliş gidiş saatlerini de kamera kayıtlarından izlemiş.Gerçekten 2 dakika kala 10 dakika var dediğini görmüş.Bu konuda kendisini uyaracağını söylemiş.Şimdilik bizde durumlar böyle.

Yeliz müdür sizi niye gaza getirir gibi konuşmuş ki?.. Biraz garip geldi yahu... Hemen soruşturma açayım vs....

Öğretmeninin arkasında değil o da demek ki.... Yani demem şu ki, öğretmen kabahatli olabilir...ama Veli önünde orta yollu konuşup içerde istediği gibi benzetebilirdi....?

Öğretmen bu yaşlar için en önemli şey!

Ufak tefek değil epeyce sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorsanız bence çok uzatmayın derim ama....

Yok canım benim bizi gaza getirir gibi değil.Biz zaten öyle hemen gaza geliyor olsaydık hemen soruşturma açalım derdik.Ama sadece biz değiliz bir kaç veli daha şikayetçi aynı öğretmenden Muhtemelen onları da duydu ve o yüzden öyle söyledi.İşin garip ama güzel tarafı çocuklar o öğretmeni seviyorlar.