Jump to content
ugurcilem

Boşanmış Kadın Babasının Sgk'sından Yararlanabilir Mi?

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar nasılsınız  eskisi kadar

aktif yazamasamda  ara ara girip   yazdıklarınızı takip ediyorum umarımhepiniz iyisinizdir

şimdi boşanmış bir kadın babasının ssk.dan yararlanabilir mi ( yaşayan baba  eğer baba ölmüşse alınıyor onu biliyorum ama yaşayandan da alınabiliyormu)

eğer  yararlanılıyorsa nereye nasılhangi evraklarla  başvurmak gerekiyor 

netten araştırdım  ama cevapların tarihi çok eski bu bilgilerde sürekli değişdiği i için yeni yasa nasıl  hiç bilgim yok  hadi bilen  arkadaşlarım beni aydınlatsın

:good:

yok öznurcuğum yanlış anladın beni 

ben maaşını değil  sadece sigortasından yararlanmak istiyorum bu mümkün mü

geçen hastaneye gittim dr.un yazdığı ilaçlar o kadar pahalıydı ki çoğunu bıraktım ozaman dank etti kafama

Çilemciğim, hakkında hayırlısı olsun. 

İnşallah gönlüne göre güzel bir iş bulursun. 

Canım kanunlar çok değişti. 

Sen en iyisi ALO 170 Çalışma Bakanlığı hattını ara... Geçen gün bir şey için lazım oldu. Ben de aradım. ;)

Sitelerinden alıntı: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170”i 7 gün 24 saat arayabilirsiniz."

ben bunu buldum nette :

*18 yaşın üzerindeki çocukların durumu

Erkek çocuklar eski kanunda olduğu gibi lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecektir. Bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacaktır. 18 yaşın üzerinde çalışmayan, okumayan veya 25 yaşın üzerinde çalışmayan erkekler ise adrese Dayalı Nüfus Kaydında yer alan adreslerine en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak, gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

Kız çocuklarında ise önemli bir değişiklik meydana geldi. 1 Ekim 2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanmayan kız çocukları; erkek çocukları gibi yaş ve eğitim durumlarına göre anne veya babasının sağlık sigortasından yararlandırılacak. 1 Ekim 2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları ise kazanılmış hakları olduğu için 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren de sağlık yardımlarından, daha önce olduğu gibi sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın faydalandırılacaktır. Boşanmış ya da işten ayrılmış kız çocukları 01.10.2008 tarihi öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları, sağlık yardımlarından eskisi gibi yaş şartı aranmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak yeniden anne veya babasının sigortasından yararlanma hakkını elde edecek.

Gelir Testi yapılabileceği zaman:

1 Ocak 2012 tarihinde sosyal güvencesi olmayanlar Kurum tarafından re’sen tescil edilmiş bulunmaktadırlar. Bu kişilere Kurum tarafından “gelir testine müracaat bildirim belgesi” gönderilecektir. Bu belgeyi tebliğ alanlar, belgenin tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde gelir testi yaptırmak zorundadırlar. Belgenin tebliğ tarihinden itibaren 1 aylık sürenin bitimi 31 Ocak’tan sonraki bir güne denk geliyorsa, bu belgeyi tebliğ alanlar için gelir testinin en geç yapılması gereken tarih 1 aylık sürenin bitimi olacaktır.

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar veya genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı sona erenler, gelir testi yapılmaması yönündeki yazılı beyanı ile Kuruma başvurması veya gelir testi için hiç başvurmaması halinde, asgari ücretin iki katı üzerinden yüzde 12 oranında hesaplanacak tutarda genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir.

Ödenecek Prim Miktarı:

Gelir testi yapılırken, evli çocuklar hariç Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi aynı hanede yaşayan ailenin aylık geliri ve giderleri tespit edilerek, hanede yaşayan aile bireyi sayısına bölünecek. Kişi başına gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden az (295 TL) ise sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek.

çilemcim sgk nın her yönetmeliğini her düzenlemesini bilirim.

babamın vefatı ve öncesinde en çok gidip gedliğim en çok araştırma yaptığım kurumdur. en nefret ettiğim kurum da aynı zamanda.

5510 sayılı sosyal güvenlik kanunu ile  01 ekim 2008 de sgk reformu yapıldı. 

daha önce eşinden boşanan kadın sağlık güvencesini yitiriyordu.

ama torba yasa ile bu hak geri verildi.

nüfus kayıt örneğinle, nüfus cüzdanınla, boşanma ilamınla sgk il müdürlüğüne veyya sosyal güvenlik merkezine başvurursan seni yönlendirirler.