Jump to content

Recommended Posts

merhaba sanırım böyle bir konu daha(çook uzun zaman önce) açmıştım ama o zaman çocuklar küçüktü ve cezaret edemedim uzun uçak yolculuğu ardından new york gezisine. kardeşim princetonda oturuyor, ve yıllardır eşiyle birlikte sürekli davet ediliyoruz oraya. bu yaz eylül gibi gitmek istiyorum, internetten baktım bazı "çocuklarla new york" yazılarına ama "ikizlerle new york" bulamadım:) kardeşim maalesef hafta içi bize eşlik edemeyecek, bu yüzden ailecek new yorkta en en güzel gezilecek yerler nereler tavsiye alabilir miyim? bir de 6 yaşındalar ama bu kadar uzun bir yolda kurtarıcı olarak düşündüğünüz şeyler var mı?

ooo 6 yaş olmuşlar "seyahat meselesinde" bence çocuklarla newyork kategorisine girebilirsiniz. :)

ilk cevap hakkımı kullanıyorum:

şu minik minik oaketlenmiş oyun hamurları var ya, seyahat boyu. onlar bayağı oyalar.

bence doldur çantanı yanına al ne isterlerse ver en azından oyalanacakları şeyleri yanına al bu fırsat kaçmaz

tabi zeynepin tecrübeleriyle sabit olduğundan onunla konuşmayı ihmal etme

güzel güzel tatiller

evet evet konu bu lale hanım, o zaman yerleşik bir hayat vardı 2 ya da 3 yıllığına(maalesef daha yüksek ünvanda olan birileri yerleşti o kadroya) ama şimdi sadece 7-10 gün arası gezmek için.

dude özellikle akşam saatlerine gelecek uçuşlara göz atıyorum, en azından bir kısmı uykuda geçer, aklıma ipad geliyor, atıştırmalıklar, birlikte yaparken çok eğlendikleri etkinlik kitapları var onları alayım dedim. ama tabi tecrübelerinden dolayı zeynep'in de yazmasını isterim, çok işime yarayacak öneriler vereceğinden eminim.

çok şeker! :) inşallah unutmazsam anlatacağım, ama şimdi bebelerimi okula yetiştirmem lazım, sonra da kendimi dersime yetiştirmem lazım, aşağı yukarı 10 saat kadar sokaklarda olacağız bugün! inşallah akşama unutmazsam yazarım! :) konuyu güncel tutabilirseniz, unutmam herhalde :) 

bizimkiler 40 günlüklerdi transatlantik uçtuğumuzda ilk defa… o gün, bugündür uçuyoruz! :) 

öpüyorum! :) 

Çocuklarımla değil 10 saat 10 dakika bile uçmadım ama, sana sadece şunu söyleyebilirim :ben olsam çocuklarım var ve yorucu, sıkıcı olur diye hiç bir seyahat ihtimalini kaçırmazdım. 22 saat uçulanı bile..iyi tatiller şimdiden :))

hah geldim işte! :) 

sanırsın transatlantik uçtum, ortadan yok olduğum saat sayısına bakılırsa :) 

pekala, hadi kolları sıvayalım bakalım! 

şimdi, kural 1: herşeyin harika ve yolunda gideceğine inanıp, yüreğini ferah tutacaksın! sen ne kadar rahat olursan, bebelerin de o kadar rahat olurlar... seninkiler zaten kocaman olmuşlar artık, son derece rahat seyahat edilebilir onlarla :)

sonra, kural 2: Murphy'nin uçakta sizinle seyahat edebiliyor olabileceği gerçeğini göz önünde bulundurup, çorabından, küloduna, hırkasından, fanilasına, envayi çeşit yedek kıyafet almalısın yanına! şu çöp poşetleri vardır ya hani rulo halinde satılan, ben hep onlardan bir rulo atarım çantamın ön gözüne biyerlere, kirlileri koymak için filan... ha, gökyüzünde yaz da gelebilir, kış da gelebilir diye düşünüp, ona göre çeşitli mevsimlik giysiler alırım yanıma onlar için! ne de olur, ne de olmaz diye minik acil yardım çantamızı da atarım çantamıza, içinde fitilinden, yara bandına, gazlı bezinden, kortizonlu kremine, biyeri kesilirse antibiyotikli pomadına kadar pekçok şey var! 

bu arada, kendim için de neredeyse komple yedek kıyafet alırım, zira oldu ha, midesi bulandı kustu, ya üstüme gelse?? 

kural 3: uçaklardaki tuvaletler tiksinç olurlar bilirsin! seyahat tipi lazımlık (bu zahmete kızım için katlanıyorum), onun altına koymak için her seferinde çöpe atabileceğin bir tür örtü, gazete kağıdı bile olur, bolca dezenfektan, ıslak tuvalet kağıdı filan götürürüm! :) ayrıca rulo havlu kağıt ve çokca ıslak mendil de hep işime yaramıştır uçuşlarda! 

yukarıdakiler bence olmazsa olmazlar :) gerisi isteğe kalmış! 

- seyahat edeceğimiz zaman 1-2 bişeyime birer minik çanta tahsis edip, içine bazı istedikleri oyuncakları koymalarını söylüyorum, bu onların kendilerini yolculuğun bir parçası olarak hissetmelerini sağlıyormuş, biyerlerde okumuştum, yıllardır uyguluyorum, başarılı! :) hatta trunki diye bir bavul almıştım bunlara, tekerlekleri var, üzerine binebiliyorlar filan, çok seviyorlar ama, biraz kullanışsız ve oldukça da gürültülü olduğu konusunu da dikkatine getirmeliyim! :) aslında en güzeli kendilerine ait birer sırt çantası! :) 

- 1-2 bişeyim sütü çok seviyorlar ama uçakta soğuk oluyor çok süt o yüzden izin verdikleri kadar süt yanıma alıyorum ve çubuk kraker!  bolca çubuk kraker, bir de ülker petite neyse o bisküvi işte ondan, yemeklerin çoğunda uyuyorlar yanımızda birşeyler olduğunda rahat ediyoruz… başka abur cubur filan almıyorum, mideleri bulanmasın!! 

- uçaklarda genelde birşeyler veriyorlar ama, bazen de stokları tükenmiş olabiliyor, üstlerini başlarını boyamayacakları şekilde boya kalemleri, resim kağıdı ve boya defteri epeyce oyalayabiliyor,

- mutlaka her birisi için bir adet hikaye kitabı alırım yanımıza, bir de ortak okulabileceğimiz birşey, her iki cinse de hitap edebilecek bir kitap, mickey mouse'ın birşeysi gibi mesela,

- çok çeşitli çizgi filmler ve oyunlar oluyor uçaklarda artık, şimdilerde 1-2 bişeyim onlarla saatlerce kendi kendilerine oyalanabiliyorlar! :) 

aklıma gelenler bunlar arkadaşım, inşallah önemli birşey atlamamışımdır… bebeler kirlenseler temizledik, çişlerini kakalarını temiz pak yaptırttık, yemeklerini kaçırdıklarında bi şekil besledik, eh oyaladık da… galiba oldu...

ha, bide son olarak pijama vari bişeyler giydiririm hep, çok rahat edecekleri, uyurken filan...

işte böyle! :) 

bu forumdan şikayetçiyim, istediğim kadar smiley face kullanamıyorum, neymiş, çok kullanmışım diye mesajımı yayınlamıyor?! 

ha, pardon, elektronikleri unuttum! :) 

varsa eğer sizden kaptıkları iPadleri ya da DVD playerları filan, onları da alabilirsiniz yanınıza ve kulaklık tabii özellikle alanda beklerken eteklerimi çekiştireceklerine bişeyler izlemeleri fikrine bayılıyorum! :) 

çok çok teşekkür ederim. bu kadar zaman ayırıp ayrıntılı ayrıntılı yazmışsın hepsi not edilmiştir:) yanımıza bebeklerinden kalan battaniyelerini de alsam mı acaba? bazen çok soğuyabiliyormuş ya uçağın içi, örtmek için filan. bir de uçaklarda eğer dolu değilse çocuklu ailelerin yanındaki bir tane boş koltuk oluyormuş, ya da isteyebiliyormuşsun galiba. bu doğru mu?

bir de new york'da neler tavsiye edersin zeynep?

tibetvenus ben bizimkiler 3 yaşındayken fransaya uçtum, hem de pegasusun şu daracık koltuklarında. uöağı görmek incelemek zaten 1/2 saat, e sonra acıktık yemek ne zaman gelecekler başladı, sonra yemek geldi eh o da 1 saat derken, 1 saat sohbet, atıştırma ve yaz çizle geçti. kaldı 1/2 saat onda da artık sıkıldılar.yani 3 yaş 3 saat yetti, şimdi eylülde 6 bitmiş gibi olcaklar, bu da uyanık olarak 6 saate mi denk gelir, hani düz mantıkla(saçma bir teori oldu galiba).ben yine de akşam uçuşlarına bakıyorum, mümkün olduğunca uyku süresini artırmak için :))