Jump to content
Banu_T

Homeopati ve Schüßler (Schüssler) Tuzları

Recommended Posts

Arkadaşımın 2.5 yaşındaki oğlu çok hastalanıyordu. Bir doktor tavsiye etmişler, çocuk hastanesinin başhekimliğini de yapmış bir çocuk hastalıkları uzmanı. Bitkisel tedaviler konusunda eğitim almış, emekli olmuş şimdi bu tedaviyi uyguluyormuş. Antibiyotik, öksürük şurupları dahil kimyasal hiçbir ilaç vermiyormuş dedi. Benimkiler de bu kış çok hastalandılar biliyorsunuz.

Benim de aradığım çok ilaç vermeyen bir doktor zaten dedim, randevu aldım götürdüm çocukları birkaç ay önce. Çok hastalardı o zaman. Yine de antibiyotik yazmadı. Bitki çayı verdi eczaneden alacaksın ama aktardan aldığın olmaz dedi. 4 çeşit bitki vardı adaçayı, papatya, portakal kabuğu ve kekik. 40 çeşit kekik var aktar bilmez, bunlar tıbbi bitkiler dedi!! Latince adlarını yazmış reçeteye. Eczaneye gidince sordum hazır bir karışım verecek sandım , baktım aynen aktarlardaki gibi açıkta herbirinden doktorun yazdığı gramlarda tartarak bir karışım yaptı. Prospan diye bir bitkisel öksürük şurubu yazdı, Umca ve ilk defa duyduğum bu tuzları. Almanya'da yıllardır kullanılırmış bu tuzlar. 12 çeşit tuz varmış hepsi ayrı bir hastalığa iyi geliyormuş filan.

Ben Umca bile vermiyorum çocuklara. Bitkisel adı altında da olsa hiçbir ilaç vermek istemiyorum çok mecbur kalmadıkça. Bu tuzları da vermedim tabi. Yalnızca bitki çayını vermekte sakınca görmedim, sonuçta ben de evde ıhlamur vs veriyorum. Bir de Prospan'ı verdim çok kötü öksürüyorlar diye, onu bile vermeye korktum aslında. 15 gün sonra kontrole çağırdı koruyucu tedavi uygulayacağız dedi gitmedim bir daha. O tedavide bitkisel ilaç verecekmiş ne olduğunu bilmediğim şeyler. İnanamıyorum böyle şeylere. Arkadaşım aynı doktora götürmeye devam ediyor, tuzları da vermiş biraz faydası oldu sanki diyor.

Homeopati hakkında birçok yazı okudum o günden beri. Bir grup bu yöntemin fiziksel, ruhsal her türlü hastalığı tedavi etmek için kullanıldığını savunurken, başka bir grup bunun yalnızca plasebo etkisi yarattığını söylüyor. Örneğin aslında hiçbir şeyi olmayan ama kendini hep hasta hisseden kişiler vardır ya "hastalık hastası" denir hani bonibon versen "bu seni çabuk iyileştirecek bir ilaç" desen inanır yutar ve gerçekten iyi geldi der ya işte öyle psikoloij bir etki. Bir grup da çocuklar üzerinde etkili olan bir yöntem olduğuna göre çocuğa böyle psikolojik telkin yapmak mümkün olmadığı için gerçekten işe yarayan bir yöntem olduğunu savunuyor. Hatta çoğu hastalığın tek doz ile tamamen düzeldiğini savunuyorlar.

Arkadaşıma bir arkadaşı tavsiye etmiş çocuğu çok hastalanıyormuş bir kere götürmüş, suyun içine bir ilaç karıştırıp vermiş dr, çocuk o zamandan beri hiç hasta olmamış. Arkadaşım da birkaç kere gitti bu doktora. 2 hafta sonra tekrar gidecek bu tedaviyi uygulayacakmış.

Ben kendimi bir türlü ikna edemedim bu tedavinin yararlı olabileceğine ve şu tuzları kullanmaya. Siz bu bahsettiklerim hakkında birşey duydunuz mu?

duymadım banucum, bilmem ki, ben de ikna olamıyorum bu tip şeylere.

benim kriterim şu olurdu herhalde, bu bahsettiği ürünler sadece bir veya birkaç eczanede varsa ve fiyatları da yüksekçe ise ticari bişey olabilir mi diye düşünürdüm, herkesin bildiği şeyler değil belli ki...

kendim için belki daha kolay ikna olurum da çocuklar için zor karar.

Prospan şurubu Pırıl'a göğüs hast. uzmanı verdi. inatçı bir öksürüğü vardı kesilmeyen ama gıcık gibi boğazdan sanki. hiç bir tedaviyle kesilmedi. prospan'la kesildi.

diğer konular, evet, tartışmaya açık. mesela o Himalaya tuzları vs, Hint baharatları bence çok zararlı olmalı çünkü Japonya'da deprem sonrası olan nükleer felaketten sonra ne varsa rüzgar alıp Çin, Hindistan oralara taşıdı ve muhtemelen yağmurlarla yere indiler... oralarda kim ölçecek radyasyonu vs. doldurup ihraç ediyorlar muhtemelen :(

bilmiyorum galiba ben bu tarz şeylere daha kolay ikna oluyorum.... yani bitkisel tedavi kısmına...

bu homeopatik - tamamen bitkisel olan ilaçları ben kızlar daha 2 yaşındayken duymuştum sanırım.

ve bunu şu an Almanyada yaşayan arkadaşımın ablası sayesinde duydum... orda kullanılıyordu ve dediğin gibi bazı dokorların verdiği veya önerdiği birşeydi. bana detaylıca anlatmıştı o dönemde.

ve bir dönem, soğuk algınlığına yönelik (umca gibi) birşey kullanmıştık... şurup yerine onlardan vermiştim...

her ilaca elbette ki bitkisel vs diye saldırmamak lazım ama güvenilir kişiler, uzmanlar tarafından öneriliyorsa ve biraz araştırmayla içime siniyorsa sanırım kullanmakta çok terredüt etmem.

forumda almanyada (yurt dışında) yaşayan arkadaşlar var,

yaklaşımlarını iyi kötü biliyorlardır... çocuğu boğazı kırmızı enf.başlıyor diye gidiyorsun.. tr de antibiyotikle eve giderken orda bir kutu vitamin ve bitkisel çaylarla eve dönüyorsun..

hani bahsedildiği gibi belki kısmen psikolojik olabilir sonuç kısmı.

dediğim gibi ben sanırım biraz bitkisel yöntemleri seviyorum galiba....

kendi veya çocukların boğazları ağrır gibi olup salya sümük durumu başlamadan önce illa ki o gün içinde bir kaç limon sıkıp çay gibi yapıp içerim.... üzerine demleme adaçayı yaparım...

soğukalgınlığı başladıysa kuşburnu demlerim...

ne bileyim bunlara iyi gelecekmiş gibi düşünüp yapıyorum ve sonunda iyi geliyor ????

kişiye göre yoruma açık konular elbette....araştırmak lazım kullanmadan önce...

valla çocuklarım söz konusu olunca asla bilmediğim şeyleri deneyemem hatta kendime bile çocuklardan sonra çok dikkat ediyorumki bana ihtiyaçları var diye o yüzden ilknurun dediği gibi bencede zararlı onlar hiç denenmemesi lazım şimdi iyi ederde sonrası ne olur bilmem

Ben inan ama aşırı üşenenlerdenim Banucum. 15 yıldır ilaç sektörünün içindeyim. Sayısız ilaç firmasının üretimini de gezdim sırf merakımdan. Üretilmiş tüm kimyasal ilaçlar zaten doğadan alınan özütlerin kimyasallarla işlenmesinden oluşuyor, yoktan var edilmiyor moleküller, sadece işleniyor. Vitamin ilaçları da dahil. İngiltere de yaşadığım dönemlerde Çin eczanelerinden çıkmazdım. Saçım için bu, cildim için bu,  içilecek, sürülecek, hatta banyo suyuna katılacak bir sürü şey toplayıp uyguluyordum kendimde :) Buradan 160 km uzaktaki anneme gideyim alerjim depresir, Bursa'daki halimi de gördüm, ufacık hava değişiminde toslarım, orada kaldığım sürece hiç ama hiç alerjik atak geçirmedim, arkadaş olmuştum Çinli lokman hekimimle, bana hazırlıyordu çayları içiyordum :) eşek kafam TR ye dönünce devamını getirmedim yerlerde sürünüyorum, bedenim bağısıklık kazandı artık inhale ilaçlar ya da kas içi kortizon bile toparlamıyor beni.İlk gidişimde tekrar alacağım.

Uzun lafın kısası ben inanıyor ve onaylıyorum, tabi gercekten bilincli kullanılırsa. Aksi taktirde, şuur kaybı yapan bitkiler bile var malumunuz.

Süercim işte ben de kendim için belki kullanırım ama sözkonusu çocuk olunca elim gitmiyor.

İlknur Hanım Prospan'ı kullandım/kullanıyorum ben de. Gerçekten faydası oldu. Öksürük dayanılmaz boyuttaysa, hele gece uyutmayan şekildeyse veriyorum. O himalaya tuzlarını çok duydum, hiç kullanmadım. Bahsettiğiniz konular ise hiç aklıma gelmemişti, çok haklısınız.

Emelcim grip durumunda hem kendime hem çocuklara limonlu ballı çaylar, ıhlamurlar vb yapıyorum. Hatta çoğu hastalığı sadece bu şekilde atlatmaya gayret ediyorum ilaç kullanmamak için. Mesela defne yağının öksürüğe iyi geldiğini duydum, dün sırtlarını yağ ile ovdum havlu koydum. Sanki biraz faydası oldu gibi. Benim kullanmaktan çekindiğim ilaç formundaki bitkisel destekler. Hiçbir yan etkisi yok diyorlar ya, acaba diyorum.

Gönülcüm çok üzülüyorum senin bu alerji ataklarına. Yaşadığımız büyükşehirlerin zararlarından biri maalesef bu pis havayı solumak :( Peki kendine olduğu gibi çocuklara da kullanır mısın bu tür şeyleri?

bahsettiğin yöntemle ilgili hiç bir fikrim yok ilk kez duydum

ama şu var her ilaç bir bitki yada bitki karışımından elde ediliyor üstelik bir bünyeye uygun boyutlara uygun dozlarda verilecek şekilde şaseleniyor abartılmadığı sürece ilaca karşı değilim

yan yöntemlerin hpsini uyguluyorum her türlü bitkiyi kullanırım

amaa dersenki bi dr veriyor belli dozlarlaa belli mitarlar yazıyor

ilaçlar ayarlanırken ne araştırmalardan geçip dozların miktarı ayarlanırken ben bir kişinin verdiği kararlarla verilen miktarlara güvenmem

kii dediğin bitki çaylarıı basit şeyler ama farklı bitkilerde yazabilirdi

işin psikolojik boyutuna gelince vücudun her türlü ilaçtan daha fazla kendini iyileştirme gücü var deki zayıflamak istiyorum  gerçekten istenildiğinde beyin kendini sıkıntıda hissettiğinde bu konuda yeme düzeni değiştirmesen bilee diytsiz  5 kilo veriyor bir aydaa bu diyetsiz beyinin gücü

ikincisi

babanem biz çakiyi seyrederken büfeden gümüş bir bardak çkarıp bunu ninelerimiz çeyizimize koyar okunmuş bardak bu bardaktan su içen ne seyrederse neyden korkarsa korkusu kaybollur derdi

içerdik vee oturup bir güzelde çakiyi seyrederdik

büyük oğlumu bu yöntemlee gece karanlığından ,korku flimlerinden,bi nescafe sütlüğünün içine su koyup okunmuş özel kupa diyerek su içirdim 12 yaşında hala inanır bunaa bazen içinden bismilllaaah diyerek su içtiğini görürümm her defasında haline gülüyorum ama işe yarıyorr şaşkınaa

Bende adacayı ıhlamur kusburnu hatmi zencefil gibi bildiğimiz bitkiler dısında cocuklarıma baska bitki kullanmadım kullanamam. Ancak cok guvendiğim bir doktor onermişse ve kullanan başka cocukların kullanmıs oldugunu duyarsam kullanırım. İlaç kullanmadan iyileştirmek isterim her anne gibi.:)

Öksürük için Kara turpu oyup içine bal koyarak yaptığımız işlemi soğanı oyup içine bal koyarak yapmanı tavsiye ederim bence turptan once cok etkili oldugunu dusunuyorum bize iyi geliyor. Kokusu biraz kotu oluyor ama onu verdikten sonra bir kasıkta bal veriyorum gecip gidiyor.

denemeni tavsiye ederim. Tadı da azcık belki kotudur (ben tatmadım) ama ilçlarda cok guzel olmuyor her zaman :)

BanucumTürkiyede homeopati konusunda uzmanlaşmış çok fazla doktor yok diye düşünürken, Ankara ve İstanbul'da homeopati derneği olduğunu duymuş çok şaşırmıştım.

bir ara merak saldım ama bak unutmuşum gitmiş, şimdi hatırladım tekrar :)

ben doğadaki bitki, mineral ve tuzların -her bir insan için- tek tek bir görevi olduğunu düşünüyorum. yani bana göre işe yarıyor ama bazı spesifik durumlarda her hastaya aynı reçete uymaz diye düşünüyorum.

homeopatide de kişi tek başına ele alınıp, doğumundan hatta anne karnındaki gelişimindeki bilgiler incelenerek bir o kişiye özel bir reçete hazırlanıyormuş.

belki temel birkaç şey vardır, bir çok şeye kullanılan, ama genel anlamda kişiye özel bir tedavi olması başlıca konusuymuş..

plasebo mu bilmiyorum ama öyle olması için yetişkin kişiler üzerinden bu kanıya varmak gerekir,

bebekteki bir rahatsızlık bu yöntemle iyileşirse böyle bir ihtimal azalıyor bana kalırsa. çünkü bebek ya da küçük bir çocuk bu psikolojik etkiyi kavrayıp, telkine cevap veremez.

ha belki, annenin, iyi olacağı ile ilgili büyük inancı vardır, bebeğinin kulağına fısıldar, birlikte bir sinerji oluştururlar ve olur, onu bilmem :)

iste bizim gittigimiz dr da cocuk doktoru aslinda, ayrica bu egitimi almis. Dogum tarihlerini, erken dogup dogmadiklarini, ne kadar anne sutu aldiklarini, yeme, uyku aliskanliklarini, alerjileri olup olmadigini ve su an aklima gelmeyen bircok detayi sordu. Kisiye ozel tedavi uyguluyormus. Belki kendim icin olsa denerdim ama cocuk olunca cok tereddut ettim.

annem biz küçükken bizi hep alternatif yöntemlerle tedavi ederdi.

çünkü babamın bağkur borcu vardı ve sağlık güvencemiz yoktu.

çok bariz şeyler için giderdik sadece bir doktora.

boğaz ağrısı/öksürük için ıhlamur/bal

karın ağrısı için rezene

burun açmak için tuzlu su

mide ekşimesi için bi kapak rakı :)

kafa çarpması için çiğnenmiş ekmek

eklem şişi için buz

ishal için bilindik ayran haşlanmış patates kimyon

kabızlık için kayısı üzüm bamya

biz eğer doktora gittiysek çok büyük bir rahatsızlığımızın olması gerekirdi.

ilaç hiç kullanmadık bayağı bi yaşımıza kadar.

Banucum, benim Almanya'daki kuzenim de 2,5 yasındaki oğlunu ve kendilerini bu yöntemlerle tedavi ediyor.. Yakın zamanda gidince gördüm ki ev o minnacık top şeklindeki Homeopatik ilaç ezcanesi gibi:) Öncelikle inanmak ve araştırmak lazım tabi, kendisi hemşire aslında onun eğitimini aldı ama uzun bir süredir yaşam tarzını değiştirdiği için (veganizm, meditasyon, yoga vs bu işlere vermiş kendini) böyle mutlu ve iyi geldiğini söylüyor.. ben denemedim..ha şu da var yurtdısında zırta pırta kolayca ilaç yazmıyor dr.lar insanlar bundan bezip alternatif tıbba da yöneliyor olabilirler ya da bir akım bu yavaş yavaş yayılan dunyada..neyse biraz plasebo biraz gerçek bir şekilde rahatsızlıgını gideriyorsa denenebilir bence ama epey bir araştırma yapılarak sanırım kulaktan duyma pek etkili olmuyor..

mehtapcım bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu işte inanmak çok önemli onu anladım. Kendimi ikna edemedim çocuklar konusunda. Belki kendim için deneyebilirim.

kuzenini de tebrik ederim, ben öyle bir tercih yapamazdım.

ete çok düşkün değilim ama lahmacun, döner ve kebaplardan sanırım vazgeçemezdim :)

merhaba,

uzun zamandir yorum girilmemis hala takip ediliyor mu onu da bilmiyorum ama ben yine de yazmak ve bilgi vermek istiyorum.yaklasim olarak 5 yil once kaş ve kirpiklerim yaglanmaya basladi.ve bu giderek artti.gecen sene de yuzumde bayagi odem olustu..nerdeyse her vitamin mineral tahlili yaptim ama hic cikmadi..kac doktora kac eczaciya gittim.ama hic bilmedikleri gibi cok da şasirdilar..tam umidi kesmisken bir eczaci imdadima yetisti..bende nacl tuzunun eksik oldygunu soyledi..cok katki maddeli gids tukettigim icin bu nacl tuzum azalmis..hicbir tahlil de de cikmazmis.cunku bu hücresel bir durummus..dedikelri harfiyen dogruydu..30 yasimdayim ve kenfimi bildim bileli abur cubur cok tuketip meyve sebze pek tuketmedim.bu eczazim da yuz analizi egitimi almjs ki Allah razi olsjun..ulkemizde ne yazikki kendini yetistiren cok az insna var.doktor olup belli hastaliklari icin sadece recetr yazmayi biliyorlar..neyse eczacimla konustuktan sonra hemen minerale basladim ve katki maddeli besinleri tuketmedim.yalnkz biraz sabir isi.ben 5 aydir kullaniyorum yuzde 70 kadari azaldi..birkac ay insallah tamamen gecegien inaniyorum..yaglanma ve odem nerdeyse bitmek uzere..tam bitince bu rahatsizliklar vucudumun artik bu minerale doymus oldugunun gostergesi olacak..ve insallah da dogru beslenme aliskanligimla bir daha kullanmak zorunda kalmaycagim.zaten benim baska da barsak hastaligim yok.yani besin emilim rahatsizligim yok cok sukur.