Jump to content

Recommended Posts

şimdi yeni polemiğe girmeyim gönülcüm :)) annemle ilgili birşey deyince yeniden bir laf yemeyim.. ama annemlere kırgınlığımdan kapattım.. İNSAN ANNESİNE KIRILIR MI

ben de bilmiyorum.. ama artık daha netim.. sadece beni anlayanlarla konuşmak için tek girdiğim yer burası.. iş-okul-aile bile değil tek siz varsınız desem

kızlar tchiboya da mikrofiber gelince kendimiz için de alalım dedik.. gerçekten taçtan on kat kaliteli.. keşke bekleyip çocuklarınkini de burdan alsaydım..

iki yorgan var biri mevsimlik biri yazlık.. çıtçıtlarla birbirine takılıyor ve kışlık olarak  kullanılıyor istenirse.. ama bize mevsimik yetti.. hakikaten terletmeden 1 kiloluk yorgan insanı bu kadar ısıtır mı.. bir de taçtaki gibi elyaf kokusu da yoktu ve çinde de üretilmemiş. üretim yeri hamburg..

şuan çift kişilikleri bitmiş ama tek kişilik çocuklarınıza alacaksanız tavsiye ederim.. bir yorgan parasına iki yorgan almış oluyorsunuz :)

ispinozum bu başlığı senin için buldum kuzum. Bak şimdi ortalarda görünmeyen hayırsız seher çok araştırma yapmış, faydası olur belki.

ben de geçmişte kolay kuruyor rahat filan yazmışım ama o kadar çok çiş yapılıp yıkandı ki artık içindeki tüyler birbirine yapışıyor, elimle didikliyorum deli işi :( eski ev gece çok soğuk oluyor diye tercih etmiştik biz, bu kadar çiş yapılacağını bilsem daha kolay birşey alırdım.

ben de buldum okudum banucum. yun kullanisli degil, kaz alerji yapabilir. ici mikrofiber silikon olup dis kumasi yuzdeyuz pamuk birsey satinaldim bile. (tabi burdan tiklayarak) su iki gunde yaptigim alisverisin dozu kacti ama hepsi ihtiyacti. :)

bu yaz ben annemin çeyiz verdiği pamuk yorganımı attırtıp kızlara 2 tane tek kişilik yaptırdım. eski yorgan olduğu için pamuğu organiktir diye düşündüm, komik geliyor belki ama vallaha öyle düşündüm. kızlar çok sevdi pamuk yorganı. şimdiye kadar hep elyaf kullanmıştık, ne kadar olsa sentetik, pamuk gibi değil

biz kışın yün yorgan kullanıyoruz..bizde,çocuklarda..kışın arada havalandırıyoruz.yazın eşim köye götürüyor bi gittiğimizde.orada yıkıyorlar,tiftikliyorlar,sonra da yorgan yapıyorlar.başka bir gittiğimiz de de alıyoruz..sıcak tutuyor sıcak bizi.biz ailecek üşüyen tipleriz..

Pamuk yorgan güzeldir ama ağırdır... Yıllarca kullandım... Annemin çeyizinden kalma, rahmetli yorgancı dedemin falan yaptığı... Verdim gitti sonunda... Şimdilerde elyaf kullanıyorum. Hatta en son misafirlere Ikea'dan aldım, yanlışlıkla bize koymuşum geçen gün... Amma sıcak tutuyor anlatamam!!! Evde kalorifer yakmadım o nedenle günlerce.... Neyse şimdi 4 mevsim antialerjik elyaf yorgana geçtim... Memnunum da... Ama aşırı alerjik kimse yok bizde... Çok sağlık takıntılı kimse de :-) 

Ben çok güvendiğim altın yataktan, bundan 2 yıl önce, hala içeriğinin ne olduğunu bilmediğim, aman aman içinde terlemesinler diye diye, fena olmayan fiyatlara 2 adet yorgan almıştım çocuklara..Şu anda içinde çocuklarımın üşüdüğü- evet üşüdüğü yorganlarımız var. Ev sıcak olduğu için üşüten yorganlarımız büyük sorun yaratmıyor gülüyoruz bu konuya ve çocuklar yorganlarını bacak arasına alıp sarılmak amaçlı kullanıyorlar. Yaz için yorgan arayan varsa ideal, tavsiye ederim.

gecede iki kere çiş yapan çocuğuma lütfen bu gece çiş yapma anneciğim dedim.

- anne bütün insanlar çiş yapar büyükler de çocuklar da, dedi :)

- evet ama büyükler senin gibi yatağına yapmaz. Çok geldiyse gece bile olsa uykusundan uyanıp tuvalete gider yapar. Hadi sen de yatağına yapma, çişin gelirse tuvalete yap olur mu?

- bunun için söz veremem anne, belki yaparım belki yapmam

ben nispeten tahammülsüz,   takındığı tavrı sürdürmekte başarısız bir insanım ama şunu net söylerim bir kere bile bağırmadım söylenmedim bu konuda ki bazı geceler üç kere yapıyor. hatta piskolokum tatlı sert söyleyin dedi bir ara.

sebep: kendim de kaçırırdım anaannemlere (sobalı bir evdi üşürdüm hep) gittiğimde, BB kaçırmazdı, o poposu kupkuru annesinden yeni üst baş istemeden rahatlıkla sabah kalkıp oynamaya başlayan çocuklardan olmayı dilerdim hep.

bazen anneme söylemez azıcık kaçan yer akşama kadar kurusun diye sobanın yanına bırakırdım akşamına çişli giyerdim ki annem de kaçırmış olmama öyle çok bişey demezdi.

dünyanın en utanç verici şeyiydi. yaşayan bilir ki ben sadece memlekette kışın sobalı evde kaçırıyordum yattığımız oda soğuk oluyordu çünkü.

Edited by deryadeniz

Çocuklar geceleri sürekli işediği için yorgan kullanamayan ben üşüdükleri için mi acaba diye kolay kuruyan yorgan araştırması yaparken kendimi burada buldum. Buradaki yorumlardan Tc hi bo cazip geldi ama bilemedim. Güncel yorum almak mümkün müdür arkadaşlar acaba?  

Zerrinciğim son durumlar ne sizde? Ne zaman kurtuluyoruz bu gece işemelerinden veya kurtuluyor muyuz?  :80:

Nihan Taç'ın kaz tüyü yorganlarından almıştık biz. Devamlı işedikleri için yıkana yıkana o tüyler hep top top oldu bir acayip oldu yorganlar. Başedemeyince yine Taç'ın elyaf mı silikon mu ne hatırlamıyorum o yorganlarından aldım. Çok memnunuz. Hem ısıtıyor hem de yıkanınca çok çabuk kuruyor.

Benim bir tanesi her gece işerdi, bazen gecede 3 kere :( Geçen yıl aniden bıçak gibi kesildi kendiliğinden. Şimdi çok sıkışırsa gece uyanıyor kendiliğinden, wcye gidiyor. Dün gece salonun ortasına kadar gelip pijamasını çıkarmaya çalışıyordu wc sanmış uykulu uykulu :)

Fazla işemeyen çocuğum işemeye başladı işin garibi. Ben artık çarşaf yorgan yıkamaktan bıktığım için ikisine de dry nite kullanıyordum biri tamamen kesti, diğerine giydiriyorum. Kış günü çok zor yıkayıp kurutmak.

Valla üstüste iki kat alez çarşaf seriyorum. Üstte battaniye. Hemen hemen her gece yapıyorlar bazen gecede iki kere. Komple yıkıyorum, makinem dile gelecek artık. Kurutma makinem yok bu arada. Herşey yedekli idare ediyoruz bir şekil. Dry nite dışarda kalacaksak giydiriyorum. Evde ona alışıp hiç öğrenmezler tutmayı diye korkuyorum çünkü. 

hep giydirdim artık sinirlerim dayanmıyordu çünkü gecede 3 kez yapınca. Ona güvenmiyorlar aslında, bizimki psikolojikti. anaokulu psikoloğumuz çok mükemmeliyetçi bir çocuk, her konuda başarılı olmak istiyor gündüz başarıyor da ama gece tüm stres açığa çıkıyordu. Psikoloğun tavsiyesi ile şöyle dedik " beyninle konuş, de ki beynim :) ben gece altımı ıslatmak istemiyorum. Lütfen kaslarıma uyarı gönder çişimi tutabileyim". Biri iki gece böyle konuştuğumuz halde kaçırmaya devam edince "anne beynimle konuşuyorum ama beni dinlemiyor sıkıldım artık" dedi. Hemen olmaz bence artık senin sözünü dinlemeye başladı, eskiden 3 kere yapıyordun şimdi 1 kere yapıyorsun. Birkaç kez daha denersek bence bu iş olacak, sana güveniyorum dedim. Gerçekten 1-2 gün sonra aniden bitti. En ufak bir kaçırma bile olmadı.

Aynı yöntemi oğlumda deneyeceğim ama bu aralar uğraşacak gücüm enerjim hiç yok, işyeri çok yoğun çok yoruluyorum. İşlerim biraz hafifleyince deneyeceğim. Çünkü o da şu anda stres altında ve bunun etkisi var gece işemelerinde. Eskiden daha rahat olduğu dönemlerde haftada 1-2 kere kaçıran çocuk her akşam yapar oldu çünkü.