Jump to content

Recommended Posts

arkadaşlar yaklaşık iki aydır yorgan araştırmasındayım.. biz kışın yün yorgan yazın pikeyle yatıyoruz..kuşlarımsa şimdiye kadar battaniye uyku tulumu idare ettiler ama artık kendi odaları yatakları var.. ben onlara da yün yorgan kullanayım dedim annemin yaptıklarından serdim biraz kalınlar biz bile boğuluyoruz. olmadı yani..

araştırıp duruyorum şimdi malum bunlar çocuk işeyecekler, kusacaklar.. zaten terliyorlar da..

sık sık temizlemek gerek

temizliği kolay olsun

doğal olsun (kılıf pamuk ya da ipek, içi yün, pamuk, ipek vs)

uçuk bir fiyatı olmasın

kuş tüyü istemiyorum ama fikirlerinizi de alabilirim.. elyafı da hiç sevmiyorum daha doğrusu kimyacı olarak hiç bir sanayi ürününü sevmiyorum..

araştırmalarımdan yataşın yün yorganını bir de bir kaç markadanın daha hazr yün yorganını beğensem de onlar da makinada yıkamak riskli hep kuru temizlemeye de yollayıp dünyanın parasını vermek zor olur..

ya da kendim gidip şu  mahalle arası yorgancılar da incecik bir yorgan mı diktirsem yine yünden.. yani makinaya atılabilecek kadar ince.. onu da yıkamayı kurutmayı beceremez de keçeleştirirsem diye korkuyorum :((

ayy ne zor işmiş

yorumları bekliyorum

bizimki ne ki acaba, taç tan almıştım, elyaf mı ki? fiyatı da 3 sene önce 70 di yanlış hatırlamıyorsam,

3 senedir kullanıyorum, mertinki terden defneninki de aradaki kaçaklardan birçok kez yıkandı, ilk günkü gibi duruyor, onlar da mutlu yumuşacık diye,

ben yün yorganda yatamam, kaşınırım, hapşururum, bi de ağır gelir ezilirim altında, sabaha kadar yük taşımış gibi olurum.

onlara da hiç denemedim bile bu yüzden

Banu tam benim yazacağımı yazmış. Çocuklara yorgan örtmüyoruz ama bizim tüm yorganlarımız kaz tüyü, incecik ama çok da sıcak tutuyor, çok hafif ve çok çok kolay yıkanıyor, kurutma makinası olmasa bile çabuk kuruyor

peki banucum gönülcüm kuş tüyleri içinden çıkıyor mu?.. astarı ya da yorganın kendisi hışırdıyor mu?.. içindeki gıdı tüyü oranı nedir? eğer fazlaysa sıcaktan bunaltıyor azsa da kalın tüyler batıyor dediler doğru mu?

artı hangi marka sizinkisi?

bim bile kaz tüyü yorgan satıyorsa insan hiç bir şeye güvenemiyor..

hiç hazır yün yorgan kullanan var mı acaba.. makinada yıkayınca keçeleşme yapıyor mu en çok onu merak ediyorum..

biz koyunculukla uğraşan bir köydeniz.. köyde yaklaşık 60bin koyun var siz düşünün artık.. neredeyse donumuza kadar yünle büyüdük. ee tabi kayseri ve ankarada yaşayınca insan başka türlüsünde de yatamıyor.. üzerimde haff yorgan olunca ben kendimi çıplak gibi hissediyorum.. ama çocuklar istanbulda doğdu görünen o ki 3 yıl daha burdayız.. terletmeyecek boğmayacak yorgan lazım..

kuş tüyünün en iyisi %90 gıdı tüyü olan.. ee onu alsam yünden bile daha sıcak yapar hem de ne sıcak... sucuk gibi terler kuzular.. gıdı tüyü az olan alsam tüyleri batar ve ses çıkarır diye korkuyorum..bir de koku yaptığını söylüyor bazı kullananlar

öff

ben paraya kıyabilsem ipek yorgan alacağım en başarılısı o da ona güç yetmez hakkaten..

bir de deve tüyü övenler var çok da pahalı yorganlar ama bana cazip gelmedi deve sonuçta :))

Bizimkilerin yorganını k.v kendi mahallesinde ki yorgancıda diktirmişti. Ebatı kayrolalarının ebatında 70-140  pamuktan. yani kacak bile olsa makinede rahat rahat yıkıyorum. yazın kuruması problem olmuyor kısında kurutma makinesine atıyorum. buyuyunce ne alırım daha dusunmedim. Biz rahatız tavsiye ederim bir kac sene kullanılabilir.

bizimki ne ki acaba, taç tan almıştım, elyaf mı ki? fiyatı da 3 sene önce 70 di yanlış hatırlamıyorsam,

3 senedir kullanıyorum, mertinki terden defneninki de aradaki kaçaklardan birçok kez yıkandı, ilk günkü gibi duruyor, onlar da mutlu yumuşacık diye,

ben yün yorganda yatamam, kaşınırım, hapşururum, bi de ağır gelir ezilirim altında, sabaha kadar yük taşımış gibi olurum.

onlara da hiç denemedim bile bu yüzden

süercim seninki taçın mikrofiberidir.. o da elyafın biraz iyisi :)) elyaf en çok temizlik ve alerji konusunda iyi ama ben kimyasal bir ürün olduğu için doğal olsun diye diğerlerini istiyorum.. fiyatı şimdi tek kişilik 70 çift kişilik 80..

yataşın hazır yün yorganı (ki çok ince ve 1 kgdan az fazla yün var içinde) 125

ama ipek yorganlar 350den başlıyor.. kılıfı ipek içi de ipek kozası.. çok ütopik rakamlar.. bir de padişah yorganı gibi :))

kullananlar ço kmemnun.. ablam habire dağ bayır gezen bir grupta şimdi diyor o ürünleri bile ipekten yapıyorlar.. hiç üşütmüyor da terletmiyor da :) ipek böcüğüne nasıl iyi bakıyo sa sana da öyle bakıyo diyo :) sanki yatıp sabah uyanınca kelebek olacağız gibi anlatıyor :))

esasen dediğim gibi onu istiyorum ama alamam..

bana kaliteli, doğal, temizliği kolay bir ürün lazım ve de fiyatı maksium tek kişilikte 150 olan :)

ne çok şey istiyorum değil mi :))

Bizimkilerin yorganını k.v kendi mahallesinde ki yorgancıda diktirmişti. Ebatı kayrolalarının ebatında 70-140  pamuktan. yani kacak bile olsa makinede rahat rahat yıkıyorum. yazın kuruması problem olmuyor kısında kurutma makinesine atıyorum. buyuyunce ne alırım daha dusunmedim. Biz rahatız tavsiye ederim bir kac sene kullanılabilir.

hanifecim pamuk yorganı biz ankarada yazın kullanırdık serin olur terletmez diye.. aslında bebelere pamuk saten yorgan buralardan diktirmeyi de düşünüyorum ama pamuklar yıkayınca içinde top top birikir diye korkuyorum..

sen hiç bir şey olmuyor diyorsun aslında olabilir.. ben hafta sonu eşimle şu yorgancıya gidip sorayım ama benim bildiğim pamuk yorgan yıkanmaz kullanılır eskiyince de atılır :((

ne zor işmiş yahu karar vermek.. ben evlenmeye bebek yapmaya karar verirken bu kadar düşünüp kafa patlatmadım :))

Biz yataklarını alır almaz diktirmiştik bende nasıl temizleyeceğim diye dusunurken kv. ben makinede yıkıyordum eskiden dedi bende attım makineye baktım bir sey olmuyor şimdi kolayca atıyorum buyuk yataga gecene kadar idare ediyoruz. topaklanma olmuyor zaten cok kalın değil ve ustu dikiş dolu istesende sökulmuyor pamukların topaklanmaya yeri yok :)

sen hangisini alırsan ve memnun kalırsan bende ilerde bu mesajları okur karar veririrm artık.

Kolay gelsin arkadasım cocuklar olunca coook arastırılıyor cook

Eşim aldı çocuklarınkini Taç'tan gıdık tüyü oranını tam hatırlamıyorum sehercim.

Netten özelliklerine baktım %60 gıdık tüyü, %40 sırt tüyü yazıyor. Eve gidince bakarım etiketine.

Tüyler kesinlikle çıkmıyor dışarı. Astarı ona göre yapılmış. Biraz hışırdıyor ama çok rahatsız edici değil.

Kaç kere çiş kaçırdı bizimkiler gece, kaç defa yıkadım kurutma makinesi olmadığı halde kolay kuruyor.

Tek kişilik 155X215 ebatları. Bebe yorganı boyutunda istemedim seneye büyük yatağa geçeceğiz artık.

Yün yorganda yatamam ben çok ağır ve sıcak geliyor. Çocuklara da düşünmedim o yüzden. Hem bakımı

zor yünleri attıracaksın filan bana göre bir iş değil :( Hazır yün yorgan nasıl olur hiç bilmiyorum.

bizimkiler üzerlerine hiçbir şey örtmüyor. biri battaniyesine sarılıp yatıyor diğerinde o da yok.

abimler yeğenime kaz tüyü almıştı. memnunlardı.

bu arada ben de yorgan kullanmayalı yıllar olmuş. elimde bir battaniye, gece evin bulduğum köşesine sürükleniyor benimle beraber.  gece benim yerim yurdum yok ki :(

Biz yataklarını alır almaz diktirmiştik bende nasıl temizleyeceğim diye dusunurken kv. ben makinede yıkıyordum eskiden dedi bende attım makineye baktım bir sey olmuyor şimdi kolayca atıyorum buyuk yataga gecene kadar idare ediyoruz. topaklanma olmuyor zaten cok kalın değil ve ustu dikiş dolu istesende sökulmuyor pamukların topaklanmaya yeri yok :)

kesinlikle yazın diktirccem yorgancıya.. hem ben bazı sanatların yok olmasına çok üzülüyorum bari yorgancılara destek verelim de bitmesin bu kültürümüz :)

Eşim aldı çocuklarınkini Taç'tan gıdık tüyü oranını tam hatırlamıyorum sehercim.

Netten özelliklerine baktım %60 gıdık tüyü, %40 sırt tüyü yazıyor. Eve gidince bakarım etiketine.

Tüyler kesinlikle çıkmıyor dışarı. Astarı ona göre yapılmış. Biraz hışırdıyor ama çok rahatsız edici değil.

Kaç kere çiş kaçırdı bizimkiler gece, kaç defa yıkadım kurutma makinesi olmadığı halde kolay kuruyor.

Tek kişilik 155X215 ebatları. Bebe yorganı boyutunda istemedim seneye büyük yatağa geçeceğiz artık.

Yün yorganda yatamam ben çok ağır ve sıcak geliyor. Çocuklara da düşünmedim o yüzden. Hem bakımı

zor yünleri attıracaksın filan bana göre bir iş değil :( Hazır yün yorgan nasıl olur hiç bilmiyorum.

banucum %60 çok iyi.. ama gel gör ki taçtaki kız bana kuş tüyü satmak istemedi.. yıllar içinde tüyler birbirine yapışıp topaklamıyor dedi.. bilemedim şimdi.. ben de çocuklar habire işer deyip en kullanışlı olan elyafın iyidi bari olsun dedim sonunda :) ne kadar kendimle çelişen biriyim ben :)

ama yok yaza tüm yorganlar anneme götürülecek hepsi açtırılacak ve en gözüme kestirdiğim beğendiğim yünden incecik yorgan diktirilecek kuşlara:)

15e 20ye alınmış alelade hazır yorgan bizimkiler.ne yani zararlı mı?

hee misal çevreye zararlı aasla çözünmüyo doğada.. ama pamuk yün öyle mi ya da kuştüyü.. sonunda dünya bebek bezi ve elyaf çöpünden geçilmeyecek.. :(

ama çalışan kadının var mı başka çaresi

bizimkiler üzerlerine hiçbir şey örtmüyor. biri battaniyesine sarılıp yatıyor diğerinde o da yok.

abimler yeğenime kaz tüyü almıştı. memnunlardı.

bu arada ben de yorgan kullanmayalı yıllar olmuş. elimde bir battaniye, gece evin bulduğum köşesine sürükleniyor benimle beraber.  gece benim yerim yurdum yok ki :(

yelizcim benimki de örttüklerinden değil de güzel nevresimler aldım söylemesi ayıp içine yorgan olmadan kötü duruyorlar :)) yoksa ev değil tımarhane bizim geceleri.. ortalıkta "adam tak tak", dokton kesti" vs söylene söylene "anne annneeee" diye ağlaşan bebeler var ne yatağı ne uyuması :))

yorgan konusunda yaptığım araşttırmalardan usta olup ne istediğini bilen biriyim ya sözde.. en azından ne istemediğini bilen biriydim ya hani ben :)) tecrübesine güvendiğim için (ve de keseye uygunluğundan) süeri dinledim ben...

bir bakıyım şu taçın mikrofiberine dedim zira fiyatı çok uygundu.. o da neee... mikrofiber denilen kumaş pamuktan daha yumuşak bir kumaşmış.. bir de baktım elimde iki poşet eve döndüm yorganlarla :)) ama bu iş burda bitmedi

yazın yün yorgan ve pamuk yorgan da yaptırcam.. ama önce evdeki 7 adet kalın yün yorgandan kurtulmalıyım.. istanbulun neminde yazın bile kurutulmuyor bunlar ve kokuyorlar :(