Jump to content
Sign in to follow this  
hamide

Kahramanınız kim?

Recommended Posts

Kahramanınız Kim??

Biliyorsunuz çok sıkıntılı geçen bir okul kayıt dönemimiz oldu.

Ayrıntılarına girmeden sizlere azıcık bahsetmiştim.

Hatırladınız mı?

Bu macera ya konu olan okul özel okul falan değil ha, bildiğiniz devlet okulu.

Yaklaşık 1,5 ay süren sıkıntılı bir süreçten sonra sonunda çözdük sorunu.

Hepimize geçmiş olsun.

Şimdi ben size bu süreçte bir akşam ‘’dinleyerek şahit olduğum’’ konuşmadan cümleler yazacağım. Yazacaklarım ilk duyduğum zaman benim canımı çok acıtsa da, sonrasında ‘’benim çocuklarım ne kadar çok büyümüş!’’ dedirtti bana.

Kayıt öncesi bir akşam çocuklarımın bir arkadaşının evindeyiz. Annesi de benim arkadaşım. Ertesi gün ön kayıt yapılacaktı.

Ve çocuklar ya olmazsa? diye günlerdir sıkıntı içindeler.

Keza ben de öyle!

Ben mutfaktayım, çocuklar salonda arkadaşı ile sohbet ediyorlar. Derken benim arkadaşım yanlarına gitti. Ve çocuklarım başladılar içlerini dökmeye. Belki de benim orada, oda da olmamam onları bu kadar rahat konuşmaya itti.

Bilmiyorum!

Kim ne söyledi? İsim vermeden sadece cümleleri yazacağım.

** Belkıs teyze, biz bu yıl hiç çalışmadık. Yaptık bir hata ama bundan sonra ne olacak? Onu çözmemiz lazım. Biliyoruz annem de çok üzülüyor.

** Eğer yarın ön kayıt yaptıramazsak sizin bahsettiğiniz özel okula gidebilirmiyiz ki? Ama annem ikimizin masrafını karşılayamaz.

** Babamla konuşacağım, birimizin masrafını o üstlensin.

** Bize ödediği komik para neyimize yetiyor ki zaten. Ama söyleyince ben biliyorum ne diyeceğini!

Derken babasına telefon açtı. Baba tabi ki telefona cevap vermedi! Israrla bir daha aradı, bir daha, bir daha.. Baba telefonu reddetti! Yine aradı. Ve baba sonunda cevap vermek zorunda kaldı. Konuştu… Yanıt olumsuz!

Korkunç bir hayal kırıklığı!

Sonra iç dökmeye devam ettiler.

** Parası yokmuş! Kredi borcu varmış! Hayatım boyunca kredi borcu oldu hep.

** Ben sorucam. Neyin kredisiymiş bu? Ev almadı, araba değiştirmedi, eşya değiştirmedi. Ama ne zaman bir şey istesek hep borcu var!

** Bir de diyor ki ‘’olsa sizden esirgermiyim!’’ yalan söylüyor. Biliyorum.

** Belkıs teyze biz her şeyin farkındayız!

** Bizim her şeyimizi karşılayan annem Belkıs teyze. Biliyor musun hep bizim için uğraşıyor. Babamın bize verdiği komik para servis paramıza bile yetmiyor.

** Gene bir şeyler karıştırıyor. Çıkar kokusu yakında.

** Bizim iyi bir eğitim almamızı istemiyor. Anlıyoruz. Ama görecek o. Biz çok başarılı olucaz. İyi bir üniversite de okuyacaz. Meslek sahibi olucaz. Çok para kazanıcaz.

** Görecek o. O zaman da babam yaşlanacak. Bizden başka çocuğu yok! Yaşlanınca bizim kapımıza gelecek. Bana bakın diyecek. Biz de diyecez ki ‘’ Kusura bakma baba. Kredi borcumuz var, seninle ilgilenemeyiz, bakamayız’’ Bakalım o zaman ne yapacak?

** Ayakkabı istedim bir kere bana dedi ki ‘’ananla hallet!’’ Lafa bak Belkıs teyze!

** Annem üzülmesin diye babamın söylediğini söylemedim bende.

** Kesin bir şeyler karıştırıyor, anlarız yakında!

Bu cümleler o kadar çok ki!

Daha fazla yazmayayım.. Ama resmen içlerini kustular. Duydum mutfaktan..

Dondum kaldım!

Meğer içleri ne kadar doluymuş!

Meğer ben üzülmeyeyim diye susuyorlarmış..Oysa dolmuş taşmışlar..

Ben ‘’onlar üzülmesin ‘’ diye susuyorum, onlar da ‘’ben üzülmeyeyim ‘’ diye susuyorlarmış.

Farkın dalarmış olan bitenin.

Sonra eve geldik.

Yolda arka koltukta kendi aralarında fısıldayarak yine konuştular.

Sustum.

Sadece sustum.

Ve son olarak şu cümle söylendi;

‘’Biliyor musun anne dünya da en yalancı adam yarışması yapılsa babam birinci gelir!’’

Yine sustum!

Ertesi gün babaları ile yüz yüze gelip (adeta) yüzleştiler.

Bir gece önce Belkıs teyzelerine söyledikleri her şeyi ona söylediler.

Ben araba da çocuklarımı beklerken.

Ve eminim babalarının söyleyebileceği hiçbir şey yoktu!

İlerleyen günlerde biz üçümüz her şeyi hallettik. Sorunumuzu çözdük!

Okula başladılar.

Ve iki gün önce çocuklarımdan bir tanesinin (onun bilgisi dahilinde) facebook şifresi ile ayarlarını düzenledim.

Derken yazışmalarına göz attım..

Ağlamaya başladım!..

Oğlum aylar önce bir soruya cevap vermiş.

Soru ve cevap şöyle,

‘’Sizin bu hayatta ki kahramanınız kim?’’

‘’ANNEM’

Sevgi ile kalın

Çocukları ile gurur duyan ikizanası

Hamide ÖTKÜR

hep diyorum, yine diyeceğim,çok şanslıs?n Hamide! onlara sahip olduşun için,ve onlar da çok şanslı senin gibi bir anneleri olduşu için,Allah ayırmas?n sizi, a?amayaca??n?z hiçbirşey yok, biliyorum...

ah pasam benim yaaa... yok yok, bu annelik cok manyak bisey! surada okudugum son bir cumleyle bir anda burnumun diregi sizlayip, icim ciz edip, gozlerime de yaslar hucum edebiliyorsa, sahiden bu anneligin sacmaligindan baska bisey olamaz!! valla da billa da boyle sulu gozlunun teki degildim ben!!!

offf Hamide:( içimi soşuttun akşam akşam, titredim. Güzel oşullar?n güzel annelerinin kahramanl???n? farkedeceklerdi tabi ne sand?n, bak şurda seni sadece bilgiayar ekran?nda görüyorken biz bile fark?nday?z.

Misafir

zatb'?nda dedi?i gibi 'burun s?zlamas?'olayın? anne olunca anladım nedemekmi?..son cümleyi okuyunca içim çekildi gözlerim doldu..ne mutlu sana arkadaşım..aslan gibi evlatlar?n var hep böyle birbirinize tutkun olursunuz ömür boyu n?allah..allahım hepimize hayırlı evlat versin ve evlat acıs? göstermesin..amiiinn diyorum..<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

Peki ben neden agliyorum?Boyle harika delikanlilara sahip bir arkadasim oldugundan mi?bir arkadasimin boyle saglam delikanlilari oldugundan mi?2 erkegin kahramani olmak kac kadina nasip olur ki?

sen onları bu kadar güzel yeti?tirdi?in için fark?ndalar herşeyin. Çok şanslılar senin gibi bir anneye sahip olduklar? için. Sen de böyle sa?duyulu, akıllı, bilinçli çocuklar?n olduşu için çok şanslıs?n hamide.

Ayyyy içim titredi gerçekten... Ma?allah Hamide'cişim üçünüze de... Allah "sizi " "size" ba???las?n.... Ben, o cümleleri duyarken ne kadar gururland???n? hissedebiliyorum.... ?çinin acıd???n? ama yine de çoook gururland???n?....Eminim, ne kadar zorland?n, nelere gö?üs gerdin ve emeklerinin tohumunun yavaş yavaş filizlendi?ini görmek, "iki erkek evlad?n?n" "idolü" olabildi?ini hissetmek ve duymak.... Gerçekten kaç anneye nasib olur acaba..... Bütün yüre?imle tebrik ediyorum arkadaşım... Allah?m onlara, hayal ettiklere gelebilmeyi de nasib etsin.... Edited by: ezo.35

Misafir

bu kadar her şeyin fark?nda, duyarl?, vicdanl?, adam gibi adam olacak, hayırlı evlatlar yeti?tirmi?sin. bu dünyadaki en büyük i?i ba?ar?yorsun Hamide. bu kahramanl?k değil de nedir.. Allah bu yolda hepinize güç kuvvet versin.

Ahhh Hamidem güzel arkadas?m biz ne kadar ne vermeye çal??sak çabalasak ta çocuklarım?z olan bitenin , olacag?n , iyinin- kötünün hep fark?ndalar, çok ?ükür, iyi ki de öyle.. Ne mutlu sana ki böyle yavrular?n var, ne mutlu onlara ki senin gibi kahraman anneleri var.. Allah hiç ayırmas?n sizi arkadas?m..

Misafir

ilk sat?r?ndan itibaren a?laya a?laya okudum...seni çok iyi anlıyorum..onları da..allah bize hepimize kolaylıklar versin arkadaşım..

Hamidecişim şahane çocuklar yeti?tiriyorsun... Senin gibi birini tan?d???m için çok mutluyum... Fakat artık büyüdüklerine göre bazen de beraber mi dertle?seniz acaba diye dü?ünüyorum... Kimse belki o zaman bu kadar dolmaz... şimdi olmasa bile birkaç sene sonra 3ünüzü bir akşam kafayı çekip dertle?irken görebiliyorumsmiley2.gif