Jump to content
Sign in to follow this  
hamide

Mezuniyet Yazısı

Recommended Posts

MEZUNİYET YAZISI

Sene 2004

Daha 6 yaşına girmemişiz.

Kasım doğumluyuz ya…

Göndersem mi göndermesem mi derken anaokulu öğretmeninin telkini ile ‘’gitsinler’’ dedim.

Ellerinden tutup, onların deyimi ile ‘’büyük okula’’ ön kayıt yaptırmaya gittim.

Biraz pürüzlü geçen ön kayıt aşamasından sonra, ikisine verilen tek bir kura numarası ile eve döndüm. Ön kayıttan sonra,15 gün boyunca okulun spor salonunda yapılacak olan kura çekimini beklemeye başladım.

Ve o gün geldi.

Sadece 70 öğrenci alınacak.

Müracaat sayısı 650.

Başladılar kura çekimine. Nasıl bir stres içindeyim anlatamam.

Toplar birbiri ardına çekiliyor. Ama bizim numaramız yok!

Bir umut bekliyorum.

68 kişi belirlendi.

Sıra geldi 69. kişiye

Çekildi.

Bizim numaramız 

Ve ikisinin adı da aynı top içinde olduğu için 69. kişi ile birlikte 70. kişi de belirlenmiş oldu.

Kura bitti!

Nasıl mutluyuz anlatamam.

Oh be dedim.

8 sene kafam rahat.

Anaokulu ‘’küçük okul’’ olduğu için, Efe de kendisini Ege’nin ağabeyi zannettiği için, bütün endişesi ‘’ben kardeşimi nasıl korurum?’’ imiş. Bunu daha sonra bana kendisi anlattı 

Küçük kuzular, büyük okula gidecek ya..

E haliyle korkmuşlar

hy6c8.jpg

Ve Eylül ayı geldi.

Başladılar ‘’büyük okula’’.

Benim küçük okullu kuzularım artık büyük okullu olmuşlardı.

hy6hs.jpg

İlk gün çok fazla sıkıntı yaşatmadılar bana.

Sadece her zil sesinde beni bahçede görmek istediler.

‘’Bak anne, zil çaldığında bahçede olmazsan eğer, olay çıkartırım. Okulu birbirine katarım’’ diyen oğlumun sesine ben de kulak verdim.

Okul yakınında ki çay ocağında bekleyip, her zil sesinde okul bahçesine doğru depar attımJ  Okulun selameti için.

Akşam olunca servise beraber bindik.

Sonra ki günler de ise benim çalıştığımı ve sadece 1 gün izin alabildiğimi bildikleri için zil çaldığında bahçede beni görmek istemediler, olay çıkartmadılar.

Ayrı sınıflarda okudular. Her ikisini de aynı sınıfta ben düşünemiyordum ki, öğretmenler nasıl düşünsün. Bunu ilerleyen zaman içerisinde, öğretmenlerinin ve benim edindiğimiz tecrübeler de beni haklı çıkartı.

Her ikisi de farklı bireyler, kimse kimseye sırtını dayamasın. Zorluklar ile kendi başlarına mücadele etsinler. Farklı ilgi alanları olan çocuklar ve bu alanlara kardeş baskısı olmadan yürüsünler istedim. Bu benim doğrumdu. Ayrı sınıflarda olmalarının her zaman avantajını gördüm diyebilirim.

Sadece performans ve proje ödevlerinde aynı konuları seçmeleri telkinimin hiçbir zaman işe yaramadığını görmek dışında 

5. sınıftan sonra, orta öğretim de değişen okul kıyafetleri ile gözüme daha bir büyümüş göründüler. 

hy6jj.jpg   hy6jq.jpg

Ortaokula adım atmaları ile birlikte tempomuz arttı. Okul sınavlarımız dışında, 3 yıl boyunca bizi bekleyen ve bu konuda bizim kuşak çocuklarının mağdur olduğu SBS girdi hayatımıza.

Ve SBS ile birlikte dershane de hayatımızda en başköşede yerini aldı.

3 yıl boyunca çok yorulduk.

Üçümüz

Zaten yapışık yaşayarak sürdürdüğümüz hayatımız, Pazar sabahları da sabahın köründe dershane yollarına dökülerek başladı. Sürekli bir koşturma, oradan oraya sürüklenme, servis şoförü durumuna geçmemle de katmerlendi.

Çok çalıştık.

Çok yorulduk.

Çok sınavlardan geçtik.

Üçümüz 

Veeeee mezuniyetimiz geldi çattı..

Mezuniyet töreni öncesinde ‘’hayata kısa mola’’ diyerek çıktığımız 19 Mayıs Ankara seyahatinde azıcık nefes aldık. Ve yol boyunca çok muhabbetler ettik..

Üçümüz arasında geçen ve konu ile alakalı kısa bir muhabbeti aktarayım sizlere;

Efe - Anne sonunda mezun oluyoruz. Çok seviniyorum

Anne - Evet sonunda. Sonra lise başlayacak. Sonra üniversite..Yolunuz daha çokk uzun..

Ege - Ne o çok mu seviniyorsun mezun oluyorsun diye?

Efe - Evet seviniyorum tabi ki.

Anne - Sen sevinmiyor musun Ege?

Ege - Yoooo sevindiğim söylenemez!

Anne - Nasıl yani?

Ege - Öyle yani!

Efe - Mezuniyet balosu olacak.

Anne - Kiminle gideceksin? Hangi kız arkadaşıla birlikte gitmeyi düşünüyorsun?

Efe - Bahar dedi ki birlikte gidelim. Kıyafetlerimizi de anlaştık. Koyu renk kot pantolon ile beyaz gömlek giy dedi. Balodan önce Baharlara gidelim, ben bir göreyim üstünü başını düzeltirim diyor.

Anne - Ne o senin üstünü başını ben düzeltemiyor muyum oğlum?? (Kabul ediyorum, burada ben tipik kayınvalide davranışı sergiledim)

Efe - Gidelim işte..

Anne - Ege sen ne giyeceksin? Kiminle gideceksin? Karar verdin mi??

Ege - Giyeriz bir şeyler işte!

Efe - Baharla dans edicez. Başka arkadaşlarımla da dans ederim belki.

Anne - Eğlenin, dans edin. Tadını çıkartın oğlum. İyi vakit geçirin.

Ege - Ne? Sen dans mı edicen?? İnanamıyorum sana!

Efe - Evet dans edicem tabi ki, ne var bunda?

Anne - Sen dans etmiyecekmisin Ege?

Ege - Yooo..Hiç düşünmüyorum valla. Biz arkadaşlarla konuştuk, aramızda anlaştık. Kokteyl masasına kolumuzu dayayıp, bir şeyler içip, etrafı kesicez!

hy6ks.jpg  hy6l7.jpg

Balo günü geldi çattı!.

Hepimizde tatlı bir heyecan.

Çocuklarım ‘’istek üzerine’’ alınan kıyafetleri giyerek hazırlandılar.

Evden çıkmadan önce de üstlerini başlarını ben düzelttim  :smile:

Bütün veliler salonda yerimizi aldık.

Mezun olacak öğrenciler cübbeleri ile sahnede yerini alınca, benim cephemde gözyaşları sel oldu. Ortaokul mezuniyetinde bu kadar ağlak davranan ben, lise ve üniversite mezuniyetlerinde ne olurum bilmem!

Tören sonrası, veliler okuldan ayrıldı, öğrenciler ve öğretmenler okulda düzenlenecek olan balo için kaldılar.

Sonradan öğrendim ki, gece boyunca dans edip eğlenmişler.

Hatta ‘’kokteyl masasına kolunu dayayıp etrafı seyredecek’’ olanlar da dahil.

Ege’yi ‘’damat halayı’’ çekerken görenler bile var!

Ben söyleyenlerin yalancısıyım

hy6lr.jpg  hy6m9.jpg

Biz sıramızı savdık.

Darısı sizlerin başına :smile:

Çocuklarımızın çok daha büyük başarılarını görmek dileği ile…

Sevgi ve Selamlar

Üç Silahşörlerin En Büyüğü

Hamide ÖTKÜR

ayyy hamidecim, nasıl da zaman çabuk geçiyor değil mi? şimdi aynı heyecanlar? biz ya??yoruz.....kızlar bu sene daha büyük okulda ne yapacaklar??? :)))) kim bilir sonrasında bize neler anlatacak onlarda efe ve ege gibi?? :)

Misafir
:))) yüzümde kocaman bir gülümseme ve içimden gelen bir sar?lma iste?iyle okudum yaz?n?...

maşallah onlara, bayıl?yorum oşullar?na :)hayatlar? mutlulukla dolu olsun, nize güzle haberlere birlikte sevinelim inşallahveee maşallah sana, kaç yıl fark var o fotolar arasında, gittikçe gençle?mi?sin ama tersine...

hamidecim duygulanmamak elde değil...eminim ilerleyen yıllarla birlikte bu hikayenin devam? lise mezuniyeti, üniversite mezuniyeti, i? ya?am?na at?l??lar?, askerlik anıları, gerçek k?z arkadaşlar?ve sonunda senin kucağına tutu?turulmu? torunlarla devam edecek :))) yüzümde kocaman gülümsemeyle o günleri de senden dinlemek dile?i ile.... :)

Ben resimleri i?yerimden göremiyorum. Ama yaz? burnumun dire?ini s?zlatt? ve tabiii a?latt?. Üzüntüden değil de sevinçten mutluluktan. Kendimi gördüm ve dü?ündüm her şey işte ne bileyim herşey smiley19.gifsmiley19.gifsmiley19.gif. Ne tuhaf insanlar?z mutlulukta bile a?l?yoruz. ??allah hepimiz çocuklarım?zdan yana mutluluktan a?lar?z.smiley31.gifsmiley31.gif

o?lan anneleri!!! :))))) ne oldu şimdi üstünü ba??n? düzelten kızlar? ve sevgili laf?n? duyunca bi ho? oldunuz? :)))))) marge ?aka gibi ama zaman çok çabuk geçiyor..daha dün ikisin, sarmalayıp tekli bir koltu?a, hatta ikisini bir koluma s??d?rabiliyordum...ya şimdi? ayyy dana oldular da anaokuluna bağlıyorlar!

durun yahu, ben daha k?zkardeşimi evlendiriyor olmaktan bile sıkıntıya dü?üyorum, o bile çocuk benim için ki nerde bizim t?f?llar,daha çoooook var çok!ho? dün defne klasik babaanne sorusu olan "ne olacaks?n büyüyünce?" sorusuna ısrarla "ANNE" dedi ama olsun :)

Març biz anannne olmayacak m?y?z? anaanne olmak daha haval? ve kabul görmü? bi kavram de?il mi?
aynen öyle. Anneannesine bay?lmayan bir insano?lu görmedim henüz. Babaanneler de misafir gibi gidip torunlar?n? görürler evlerine dönerler sonra. Ama en az?ndan lohusa bakma derdimiz yok :) dü?ünsene çocuk do?rdum diye yatar senden hizmet bekler filan. Biz süslenip püslenip gideriz oturur ikram?m?z? yer döneriz evimize

o?lan anneleri!!! :))))) ne oldu ?imdi üstünü ba??n? düzelten k?zlar? ve sevgili laf?n? duyunca bi ho? oldunuz? :)))))) marge ?aka gibi ama zaman çok çabuk geçiyor..daha dün ikisin, sarmalay?p tekli bir koltu?a, hatta ikisini bir koluma s??d?rabiliyordum...ya ?imdi? ayyy dana oldular da anaokuluna ba?l?yorlar!
deme öyle, z?rt diye büyümesinler

Hele bir babaannesini sevmesin benim torunlar:)) Sevecekler abicim,kaçarlar? yok:)
Hamide o zaman da seni izliyor olaca??m :) Bir de sorum var, çocuklar Efe ve Ege'nin ya??na geldi?inde bizde senin gibi görünece?iz de?il mi? ?u anki halimin sebebinin terrible 2 ile alakal? oldu?una inan?yorum, o gecti?inde ben de bir anda ?ahane olaca??m :)

Hele bir babaannesini sevmesin benim torunlar:)) Sevecekler abicim,kaçarlar? yok:)

Hamide o zaman da seni izliyor olaca??m :)Bir de sorum var, çocuklar Efe ve Ege'nin ya??na geldi?inde bizde senin gibi görünece?iz de?il mi? ?u anki halimin sebebinin terrible 2 ile alakal? oldu?una inan?yorum, o gecti?inde ben de bir anda ?ahane olaca??m :)

Vurguladığın cümleyi sık sık bana söyler misin kuzum :)) Çok iyi geldi valla :))