Jump to content
ikkoli

Dijital Çağın Çocuklarını Nasıl Yetiştireceğiz ?

Recommended Posts

Geç kaldım ama gittim. Benim gerçekten ilgilendiğim bir konu bu. Çocukların son derece modern teknolojiyle değil biraz eski usul yetişmesinden yanayım. Dinlediğim konuşmaların içeriği benim düşüncelerimi destekler sekildeydi. Özetle; 3 yaşına kadar çocuklara televizyon önerilmiyor ama asıl yasaklanması gerekenler yavas akışlı bebek programları değil. Kontrollü olduğu taktirde faydası bile olabilir örneğin bir zenciyi, japonu görüp farklı ırkları bile görme öğrenme şansı var aksi halde nasıl gösterirsiniz. Ama uzun saatler olmamalı hiçbir zaman. Büyük tehlike hızlı geçisin, hareketin olduğu TV reklamları ve video klipler. İşte onları izletmek hiperaktiviteye sebep olur. Çocuk gercek yaşam temposunu da o kadar hızlı algılayabiliyor. onun algıları bedeni de o tempoyu uygulamaya çalışabiliyor. Televizyonu çok uzun süre seyreden bir çocuğu hayvanat bahçesine götürdüğünüzde de gördüğü hayvanlarla hiç ilgilenmeden önlerinden geçtiğini görürsünüz halbuki tüm çocuklar hayvanları ilginç bulur. bir konu daha var onu da yazacağım, şimdi çıkıyorum :)

benim savunduğum ve o gün de gündeme gelen bir diğer konu, çocukla anne-babanın geçireceği zamandı. Çocuk psikologu kendi ziyaretçilerinden örnek verdi. "Ben yemek yediremiyorum, ben eve gidene kadar bakıcı yemeğini yediriyor, yoksa benimle olunca yemiyor." dedi. "Hem böylece yemek ile zaman kaybetmiyorum çocuğumla kaliteli zaman geçiriyorum. " kaliteli zaman çocukla lego oynamak, puzzle yapmak değildir, çocuğunuzun altını değiştirmek, ona yemeğini yedirebilmek ve yaramazlıkları ile başa çıkmak onun gözünde annelik babalık rolunuzu yerine getiriyor olmaktır ve asıl odur kaliteli zaman dedi, ki ben buna kesinlikle katılıyorum.

" kaliteli zaman çocukla lego oynamak, puzzle yapmak değildir, çocuğunuzun altını değiştirmek, ona yemeğini yedirebilmek ve yaramazlıkları ile başa çıkmak onun gözünde annelik babalık rolunuzu yerine getiriyor olmaktır ve asıl odur kaliteli zaman dedi, ki ben buna kesinlikle katılıyorum.

bak iste bunu ogrendigime cok sevindim! bazen "kaliteli zaman" konulari gectiginde, bebeklerimin gunluk bakimlarindan, onlerinde buyuk bir cosku ve gosteri ile hazirladigim yemeklerini pisirmekten, gozlerinin iclerine baka baka, onlari seve seve yedirdigim yemeklerinden, her yemekten sonra onlari yikayip temiz pak giydirmekten vs. vs. vs. arta kalan az zamanimda tabii cok cok oyun oynayamiyordum onlarla! onun yerine hayati oyun haline cevirmeye calisiyordum ama :)) hala daha onlara minicikken soyledigim ve bir suredir de soylemeyi unuttugum banyo sarkisini hatirlamalarina da ayrica cok sevindim! :))

bak iste bunu ogrendigime cok sevindim! bazen "kaliteli zaman" konulari gectiginde, bebeklerimin gunluk bakimlarindan, onlerinde buyuk bir cosku ve gosteri ile hazirladigim yemeklerini pisirmekten, gozlerinin iclerine baka baka, onlari seve seve yedirdigim yemeklerinden, her yemekten sonra onlari yikayip temiz pak giydirmekten vs. vs. vs. arta kalan az zamanimda tabii cok cok oyun oynayamiyordum onlarla! onun yerine hayati oyun haline cevirmeye calisiyordum ama  :)) hala daha onlara minicikken soyledigim ve bir suredir de soylemeyi unuttugum banyo sarkisini hatirlamalarina da ayrica cok sevindim!  :))

tam da bu zatb. Şanslı Japon balıkları seninkiler

sahane bir yazi olmus arkadasim! :) sahiden, hicte acip okumadim "kaliteli zaman" kavraminin karsiligini... belki de korktum daha fazla oyun oynamam gerekirdi filan diye... hos, oynamadim mi, oynadim elbette, hala da oynuyorum ama, oyun oynadigimizdan fazla zamani beraber pazar gezerek, hamama giderek, anneyi manikure goturerek filan geciriyoruz, o ayri! :) hani, ben onlarla oturup oyun oynayacagima mutfakta ben yemek yaparken onlar da barbunya ayikliyorlar filan ya, bazen "acaba" diye kendimi sorguladigim oluyor elbette! :) ya, annelik boyle garip bisey iste... napsan tatmin olamiyorsun, "acaba eksik mi yaptim", "az mi zaman gecirdim", "daha baska nasil yapabilirdim" gibi bir suru soru soruyorsun surekli kendine!smiley29.gif

yasasin! :)) benimkiler buyuduklerinde cok guzel pazar alisverisi yapip, dikkat etmezlerse bamyalarin dikenlerinin parmaklarina batacagini bilecek ve onlari secmemeye ozen gosterecekler!smiley36.gif ha bide cok iyi temizlik yapabilecekler ve sofra kurabilecekler! :))

Misafir

güzel bir konu olmuş bu... çocuklarımız için yapılan şeylerin hep az gelmesi duygusu sanırım değişmez bir şey olarak kalacak hayatımızda... onu bir kenara koyarsak; ben sık sık , çok iyi yapamadığım ama çaba gösterdiklerim için vicdan azabı duyuyorum... biliyorsunuz çalışıyorum ve çocuklar sabah uyanıp, ellerinde bir kaç oyuncakla yatağıma geliyorlar... okula gitmeden oynamak için biraz... elime bir barbie ya da bir spiderman alıp onu seslendirmem icab ediyor bu oyunda... daha gözlerim kapalıyken... her sabah şu diyolog geçiyor aramızda;

-anne oynayalım mı?

-oynayalım yavrum

-gözlerini aç öyleyse...

-açtım bebeğim...

-öyle değil ama çok...

elbette onların istedikleri katkıyı veremiyorum hiç bir zaman... onlarla günde on saat vakitte geçiremiyorum... ama birlikte olduğumuz her zaman sevgimi, ilgimi, anlayışımı hissetmelerini sağlayarak ve mümkün olan tüm zamanlarda her şeyi birlikte yapmayı sağlıyorum... birlikte olamadığımız tüm zamanlarının kalite kontrollerini de hiç gevşetmeden yapıyorum... içimde hep yapabilecekken yapamadıklarımın eksikliği var; var ama, biliyorum ki benim içimde hissettiğim eksiklik onların yaşamlarında olmayacak...Edited by: venustibet

Seminerdeki tüm konuşmacılar çalışan anne babalar için konuştular aslında. Ana fikir çok uzun zamanlar da geçirmek değildi. Ama yine de kontrolü elinde tutabilmek. İşten geldiğin ve onunla gecireceğin bir saatin bile varsa o saati çocuk ihtiyaçlarının sadece oyun kısmını değil kirli kısımlarını da yapman gerekliliği ile ilgiliydi. Annenin biri izin isteyip soru sordu. "Sadece 2 saat görüyorum onu, yemeğini çabucak yesin de oynayalım diye TV karşısında yediriyorum, yoksa 2 saat uğraşmam gerekiyor, yediremiyorum" dedi. Psikolog dedi ki yemek yemeyen çocuk TV karşısında da yemiyordur, onun açıklaması o hipnozdayken siz ağzına tıkıyorsunuzdur, ayrıca annenin ona yemek yedirme çabası da birlikte zaman geçirmektir, kayıp zaman değildir.

bu arada çok yeri değil belki ama unutmadan yazayım istedim. Benim en büyük dertlerimden biri kavga etmeleri çünkü. Bir çocuk cezalandırma yöntemi öğrendim, cezalandırma denemez gerci ama doğru kelimeyi bulamadım. bizim doktorumuz yurt dışında bir seminerde dinlemiş. Kardeşe ya da anne babaya karşı saldıran çocukları, tam o şiddet gösterdiği anda alıp sımsıkı bir şekilde göğsüne bastıracakmışsın, sarılmak gibi ama hapis bir sarılma. Gitmesine izin vermeyecek o sırada yaptığı şeyin kötülüğünü sert olmayan bir üslupla anlatacakmışsın. Çocuk senin güçlü olduğunu onu cezalandırabileceğini, ama aynı zamanda sıcaklığını hissedeceği için şefkatinle birlikte öğreniyormuş. 5 kez yapmak kafiymiş.

Misafir

ben onlara ceza olmadığını, sadece davranışlarımızın sonucunu yaşadığımızı her zaman tekrarlayıp duruyorum... çok sık kavga etmiyorlar... bazen birbirlerini ağlattıkları oluyor... yanıma sığınıyorlarsa sarılıyorum... asla yargıçlığa ya da hakimliğe soyunmadan ' neden sana bunu yapmış olabilir' diye soruyorum... Geçen gün bir arkadaşımla telefonda başka bir arkadaşımın yaptığı bir şeye kızdığımı anlattım... Kızım yanıma gelip 'neden sana bunu yapmış olabilir anne' dedi... Ben şöyle bi afallayıp 'bende bunu düşüneceğim şimdi kızım ' dedim :)