Jump to content
Banu_T

Film Tavsiyesi

Recommended Posts

gerçekten çok uzun süredir bir filmi içine düşerek izlememiştim. işi gücü dünyayı derdini her şeyi unuttum!

before midnight.

yorumlara ben de baktım, kimisi beğenmiş kimisi de çok yavan bulmuş.

güzel kötü herkese göre değişir ama tam bana göreydi. hastası oldum  :)

üç filmden aklımda kalan Celine'in gitar eşliğinde söylediği şarkı ile çorap toplayan perilerin varlığına inanan erkekler fikriydi :))

not: ethan yakışıklısı yürürken kıçını sallıyor :) ve spinotza tekrar teşekkürler.

Edited by deryadeniz

before sunrise da celine ve jesse nin barda oturup sakaciktan en yakin arkadaslariyla telefonda konusurmus gibi yaptiklari sahne.

before sunset'in finali ve celine'in nina simone'un dansini taklit ederken jesse'nin hayran bakislari karsinda o ucagi kaciracaksin bayim... dedikten sonra jesse'nin ay nov demesi.

before midnight'da kasabayi dolasirken elele tutusmasalar bile ellerinin ve kollarinin surekli birbirine degiyor olmasi

bunlar hepten beni benden alan sahneler :)

DD yavan bulanlar bence ilk iki filmi izlemeyenlerdir. Hikayenin öncesini bilmeyen o uzun diyaloglardan sıkılabilir. Ben de çok beğenerek izledim teşekkürler ispinozcum :)

To Rome With Love'ı izledim haftasonu. Çok karmaşık bir film, izlerken yoruldum valla :) Görüntü, müzik, oyuncular iyi ancak duygu olarak beni çok etkilemedi. Mesela Milly'nin ilk baştaki o saftirik hallerine sinir oldum, sonradan hiç de o kadar saf olmadığını öğrenmiş olduk ya neyse :)

çocuklar!

iyi bir sinema izleyicisi arkadaşıma izlettirdim bifor sanset sunrayz midnaytı..

filmler Ingmar Bergman'ın Bir Evlilikten Manzaralar" filminden esinlenmenin de esinlenmesi olmakta birlikte bu filmleri sevdiysen bunu da mutlaka izle dedi.

Film o kadar etkiliymiş ki , izlerken yarısında kapatan, eşiyle izleyip kavga edenler varmış :)

işte linkettin : yazıcam ama link veremiyorum ben sitede artık..

imdbde Scenes from a Marriage diye aratın.

filmi izledim edit: sakın izlemeyin diğer üç filmin hayalini güzelliğini kadifeliğini bozmayın, ayrıca o filmlerle bunun alakası yok, ayrıca da izledim sinirim bozuldu iğrenç hiç beğenmedim. en kısa zamanda da o arkadaşıma çıkışıcam. bay bay.

Edited by deryadeniz

before midnaytla başlayan serüvnemim bunu izleyen bunuda beğendilerle birlikte önce Bergmanın Bir evlilikten manzaralar daha sonra wudi elının  "Husbands and Wives" ile devam etti.

üç filmin özü aynı.

before midnayt romantik bir film amerikanvari.. tipler güzel. yumuşak. 

bergmanın evlilikten manzaraları hard! tipler çok gerçek. adam soyunuyor hayvanat gibi göbeği var. bi kameraya osurmadıkları kalıyor.

vudininki de evliliğie vudice bakış. ince espiriler, müzik entel sohpetler.

anafikir: her evlilik 4 seneden sonra aynıymış. romantik de başlasa görücü usulü de olsa, ve insan kocasında bir şeye kızıyorsa nedeni kendisiyimiş. yani karşısındaki kaşı bitişik kıro kocası da olsa, ethan hawke romantik mavişi de olsa o kadın o şeye kzıacaksa yine kızıyormuş, tamamen kendi iç dinamiklerinde. insanın sorunu içerlekmiş  yani..

vudiden gidince "manhattan"ı da izledim bu arada. sıra annie hall da.

Edited by deryadeniz

bütün önerileri not alıyorum gel gör ki öylece postit de yazılı duruyor.

hangi ara izliyorsunuz siz bunları bacılar? :)

hani ben mi çok beceriksizim şu sıralar vakit yaratmada? son bir ayım iyice bir haldur huldur geçmeye başladı...çok yorgunum çook! filmlere vait ayırayım kızlar uyuduğunda dediğimde ben de uyuyorum galiba şu sıralar...

neyse gene de hepsi aklımda seyredeceğim inşallah.

emelcim ben filme 01:00 gibi başlıyorum :)

45 dakika izleyip uyuyorum diğer yarısını da ertesi gece :)

çok uykusuz kalsam da bazen uykudan daha iyi geliyor , havam değişiyor.

evimiz pis karnımız aç ama kendimi daha iyi hissediyorum :)

belki bahsedilmiştir, bütün sayfaları okumadım.. ama hamileliğimde izlediğim bir film (tabii ki kızlardan sonra sadece dizi izledik eşimle) beğenmiştim..

perfect sense...konusu bana ilginç gelmişti..

eve gider gitmez makineye çamaşır atıyorum. Biz yemekten kalkana kadar bitmiş oluyor asıyorum. Çocuklar 20.30da yattıktan sonra ertesi günün yemeğini yapıyorum. 21 civarı uyumuş oluyorlar. O saatten sonra yemeğim de piştiyse artık oturup dinleniyorum. Ama çok geç saatlere kadar oturamam ben, 23-24 arası yatarım. Sabah da 6.20de kalkıyorum. İşte filmleri de 21-23 arası izliyorum. Bazen uykum geliyor DD gibi yarım bırakıp kalanını başka bir gün izliyorum. Böyle işte :)

before sunset sunrise midnaytçı yönetmenden 

Boyhood - Çocukluk isimli film cd piyasasına düşmüştür.

filmi 12 senede aynı oyuncularla çekmişler.

bir erkek çocuğun 12 senelik dönemi. babası da ethan hawke yakışıklısı.

burada hava puslu, yağmurlu. aslında tam evde oturup film izlenecek hava.

Ben şeyi yazmamışım galiba, Café de Flore. (Ruh Eşim)

geri dönüp bakmadım yazdıysam da tekrar olsun.

film birbirine paralel iki ayrı sevgi hikayesinden oluşuyor. Bir adam ve bir kadın arasındaki aşk, bir anne ile oğlu arasındaki sevgi.

bu aralar kafam o kadar yorgun ki yakışıklı erkeklerin güzel kadınların birbirlerine aptalca aşık oldukları yerli filmler izliyorum :)

"senin hikayen" diye bir film izledim. ay çok beğendim nedense :)))))  bir çift var kv var gebe kalmaya karar vermek var. korkular var. bebenin doğması var. anne sütü var. doğum var her şey var.

çok basit bir film ama olsun insan kendinden bir şeyler buluyor,  timuçin esen ile selma ergeç var filmde lütfen izleyin. çok komik :)))

bir de ibrahim çelikkol ile belçim bilginin filmi  sadece sen diye bir film. efsanevi aşk ya :)  kesin izleyin rahatlamak için.

bu filmlerde entellektüelite vs. aramayın :)

geçen haftasonu fatih akın haftasonuydu. daha önce  in july, takva (yapımcı), crossing the bridges ve yaşamın kıyısında filmlerini görmüş, hepsini de çok ama çok sevmiştim.  cumartesi akşam yüzyıldır bir türlü izleyemediğim filmi; duvara karşı'yı seyrettim. pazar da soul kitchen'ı.

filmlerinin üstüne söylenecek çok söz var ama beni en çok etkileyen iki temel şey:

1- kültürel farklılaşmayı ve azınlık olmayı klişeleşmeden ve duygu sömürüsü yapmadan ama çok dramatik yollarla yapması.

2- filmlerinde müziği kullanma şekli.

hepini tavsiye ediyorum.

film izlerken genellikle türüne göre seçip izliyoruz. Son zamanlarda yapmak istediğim yönetmene göre film izlemekti onu oturtamadım bir türlü. Çok iyi fikir bu, bir haftasonunu bir yönetmene ayırıp izlemek lazım.