Jump to content
Sign in to follow this  
hamide

Ah Bu Ergenlik!

Recommended Posts

Ah Bu Ergenlik!

Berbat bir dönemden geçiriyorlar, geçiyoruz, hep birlikte!

Evimizde ki ortamı nasıl tarif edeceğimi bilemedim şimdi.

Yine de tarif etmeye çalışayım.

Birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan, ses tavan yapmış, sürekli çatışma halinde olan, birbirlerinin en hassas olduğu konuları dile getiren, sinir harbi içinde iki erkek.

Adeta patlamaya hazır iki bomba!

Ve ne yazık ki bunlarla baş etmeye çalışan bir anneanne ve her şeye yetişmeye çalışır iken ara da bu çatışmaların ortasında kalan anne!

İki ergen (erkek!) ile baş etmek çok zor(muş).

Bu yaşadığımız dönemin bilimsel adı her ne olursa olsun umurumda değil..

Benim umurumda olan ne kadar süreceği!

Sahi bu ne kadar sürecek??

Günlerdir ‘’bu ergenlik belası da neymiş?’’ bu dönemi en az hasar ile nasıl atlatırız, ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım vs. araştırmaları yapıyorum. Edindiğim bilgileri bizim evde ki örnekler ile beraber sizler ile de paylaşayım, gelecekte ki halinize şimdiden hazırlıklı olun istedim J

Buyurun;

GENÇLER ERGENLİKTE NELER YAŞAR

Ergenlik bireyin kendisi olmayı öğrendiği, kendisini tanıma ve tanımlama becerisini kazandığı, çalkantılı bir dönemdir ve yaklaşık olarak 12–20 yaşları arasında gerçekleşir. Bu dönemde gerek fiziksel gerekse psikolojik değişimler yaşanır.

12-20 yaş diyor! Yanmışım ben..

Çocukluğun sakin, düzenli süreçlerinden sonra bir anda karmakarışık fırtınalı bir döneme girilir ve aileler nasıl davranacaklarını, ne tür kurallar koyacaklarını bilemezler. Anne babalar, kendi ebeveynlerinin tutumu ile yeniçağın davranış biçimleri arasında bocalayabilirler. Ergenlikte karmaşalar ve çatışmalar yaşanması çok normaldir. Çocuklarımız kendi kişiliklerini ve deneyimlerini oluştururken yardımcı olmak açısından dönemin özelliklerini de bilmek gerekiyor.

Ruhsal karmaşa (her anlam da, güç savaşı, üstünlük sağlama savaşı, ben daha iyi bilirim! Savaşı vs. vs.) bizim evde tavan yapmış durumda!

Gençlerin Duygu ve Düşünceleri Nasıl İlerliyor?

• Genellikle karmaşık duygular yaşar.

‘’Her şeyi ben bilirim, sen ne anlarsın, sorun sensin anne vs. ‘’

• Çatışmacı, uyumsuz ve öfkeli bir tavır içindedir.

‘’Sana bir tane geçiririm şimdi, kırarım bir tarafını!’’ ‘’Dalarım oğlum,beni sinir etme dalarım şimdi sana’’ (Burada kişinin kim olduğu önemli değil!Birbirlerine sürekli sarf ettikleri cümle)

• İnsanların kendisini anlamadığını düşünür.

‘’Tabi tabi, anlıyorum seni anne..Beni hiç anlamıyorsun!’’  ‘’Sen zaten Efe’cisin!’’ (Son cümle, kullanılan kişi tarafından isim değişikliği gösterebiliyor!)

• Yapı olarak kararsız ve çelişkilidir.

—Ne yapsam acaba? Bende gitsem mi? Ne dersin anne.

—Oğlum sen nasıl istersen

—Bana böyle cevap verme anne, net bir şey söyle!

• Arkadaş konusunda sıkıntılar yaşar: Ya çok arkadaşı vardır ya da hiç arkadaşı olmadığından yakınır.

Şimdilik bu kısım da sorun yok. Şimdilik!

• Bütün dikkati bedeni üzerindedir.

‘’Şu sivilcelerime ilaç sürelim, bıktım bunlardan! Ne zaman geçecek? Ya da geçecek mi anne?’’

‘’İkizler küçük doğuyor diye boyları fazla uzamıyormuş, öyle söyledi arkadaşım, doğru mu anne?? ‘’

• Sürekli bir takdir bekler. Başkalarının düşüncelerine çok önem vermeye başlar.

‘’Son çizdiğim resmi gördün mü anne?? Nasıl beğendin mi??

‘’Ben Ege’den daha iyi basket oynuyorum!’’

‘’Bende Efe gibi saçma konuşmuyorum, R leri söyleyebiliyorum!’’

Tabi ki bu son cümlenin ardından yeni bir kavga başlar!

• Her tür kurala karşı çıkar, kendi kurallarını koymaya çalışır.

—Ege, üzerinden çıkardıklarını kaldırmayı unutmuşsun, odanız çok dağınık

—Bizim odamız anne, ben aradığımı bulabiliyorum, sana ne??

• Özgürlüğüne aşırı düşkündür.

—Anne biz arkadaşımızla sinemaya gitmek istiyoruz, sonra da bir şeyler yemek istiyoruz. (İzin versem bir türlü, vermesem daha başka türlü!)

—Telefonunuz açık olsun, aradığım zaman size ulaşmak istiyorum ve sinema sonrası yemek yiyip hemen eve dönün, anlaştık mı?

—Of anne yaaaa… Bebekmişiz gibi davranma!

• Özellikle anneyle yoğun çatışmalar yaşanır.

—Niçin kavga ediyorsunuz, biraz sakin konuşamazmısınız??

—Sen bu çocuğu niçin doğurdun ki?? O evde olmadan ortam gayet güzel anne!

• Bir gruba, bir kişiye ya da bir düşünceye bağlanma duygusu ve davranışı gösterir.

Henüz bu duygu ve düşünce ile tanışmadım.. Şimdilik!

• Karşı cinse karşı artan ilgi ve merak ön plana çıkar.

Siteden bir kız (daha önce bahsetmiştim) bir ara bizden çıkmaz olmuştu. İşten eve geldiğimde bana kapıyı kız arkadaşı açıyordu! Bu aralar göremez oldum ve sormaya korkuyorum!

Sormasam daha iyi J

• Dağınık, dikkatsiz bazen saygısız davranabilir.

Benimkileri anlatan bir cümle daha!

Dağınıklığı geçtim, dikkatsizlik de çok derdim değil ama saygısızlık tavan yapmış durumda!

• Eleştiriye ya da kendisine yapılan uyarılara sert tepki verebilir.

‘’Senin benimle ne derdin var anne!’’

‘’Zaten beni anlamanı beklemem hata!’’

‘’Tabi canım tabi, başkalarının annesi hiç öyle değil’’

‘’Sen zaten hep böylesin!’’

‘’Beni delirtme anne!’’

Daha yazmamı istermisiniz??

• Derslerine ve sorumluluklarına karşı ilgisiz, duyarsız davranışlar sergileyebilir

7 yıl boyunca karnelerimiz her daim süper oldu..

Ta ki bu seneye kadar!

Berbat bir dönem ve berbat bir karne var önümde.

Ne siz sorunnn ne ben söyleyeyim!

Ergen-Ebeveyn İletişimindeki Engeller

Ergenlik dönemindeki bir çocuk artık sadece bizim küçük çocuğumuz olmaktan çıkmış ve neredeyse bir yetişkin olma yoluna girmiştir. Bu dönemde çocuklarımızla olan ilişkilerimize ve özellikle iletişim biçimlerimize çok dikkat etmek zorundayız. Onlarla sağlıklı iletişim kurmak istiyorsak, çocuklarımızla işbirliği yapma becerimizi geliştirmemiz gerekecek. Oysa genellikle ergenlik döneminde yaşanan çatışmalar çatışma olarak kalırlar ve sonuca ulaşmazlar. İşte bu sonuçsuzluk da çocuklarımızla aramızda aşılmaz engeller oluşturur. Bunlar iletişim engelleridir. Pek çoğumuzun çocuklarıyla yaşadıkları iletişim engelleri olarak;

• Sürekli eleştirmek, yargılamak

İster istemez bazen yapıyorum. Benim de bir sabrım olduğunu düşünüyorum..  Ve nereye kadar?? Demek geliyor içimden.

• Tek kural koyucu taraf olmak

Genellikle kuralları beraber koyuyoruz.

Ama bazen sadece benim kural koyan taraf olmam gerekiyor. Ya da ben öyle düşünüyorum.

• Sürekli soru sormak

Sürekli olmasa da soru soruyorum..

Mesela karneleri gördüğüm zaman sorduğum soruların haddi var hesabı yok!

• Çocuğu dinleme sabrını gösterememek

Dinliyorum.

• Her davranışın altında bir anlam aramak

Bu konuda sorun yok. Bunu yapmıyorum.

Ya da henüz ‘’ikili güç birliği’’ içine girmediklerinden olabilir mi dersiniz?

• Küçümseyici davranmak ve hafife almak

Asla yapmadım.

• Alay etmek gibi davranışlarımızı örnek verebiliriz. Maalesef çocuklarımıza karşı sergilediğimiz davranışlar bunlar.

Ben değil ama onlar birbirlerine bu şekilde davranıyorlar.

‘’Sen şunu yapamıyorsun’’

‘’Çok komiksin oğlum, ona öyle denmez!’’ vs.

Gördüğünüz üzere bu aralar çok dertliyim.

Kendi ergenlik dönemimi, ya da abimin ergenlik dönemi davranışlarını düşündüğüm zaman

‘’Biz hiç bunları yapmadık!’’ diyorum.

Anneme soruyorum, o da aynısını söylüyor ‘’ben böyle şey görmedim’’ diyerek.

‘’Bunlar hormonlu. Hormon fazla gelmiş!’’ diyor.

Haklı!

Bizler sessiz sedasız regl olduk, bitti-gitti!

Afra tafra yapamazdık, anında 5 kardeş gelirdi!

Bu ne yaaa??

12–20 yaş deniyor!

Daha önümde 6 yıl var. Koskocaman 6 yıl. Nasıl geçer??

Yok mu bunun bir ilacı??

Günde 3 kez yemek öncesi- sonrası.

İster serum, ister tablet, ister efervesan tablet.

Sorun değil. Hiç fark etmez.

Vallahi içireceğim.

Hem de tüm ergenlik boyunca. (Hatırlatırım 12–20 yaş arası diyor!)

Tüm ergen annelerine şimdiden, geleceğin ergen annelerine ise günü geldiğin de başarılar dilerim  :smile:

İmza: Ergenleri ile başı dertte olan ikizanası!

Sevgi ve Selamlar

Hamide ÖTKÜR

Kaynak: Psikolog Serap DUYGULU ‘’Gençler Ergenlikte Neler Yaşıyor’’

Offf hamidecim yazdıkların? okuyunca içim sık?ld?.Allah sana sabır ve kolaylık versin.Umar?m bu ergenlik denen şey sadece yaz?lanlarda o kadar uzun sürüyordur.Bizimkiler özel çocuklar ya belki farklıd?r.Ne bileyim çoşumuzun ki erken doğdu mesela belki ergenlikleri de erken biter::))) Kesinlikle antidepresanlara dayanarak bu yıllar? atlataca??z başkayok:)) hem çocuklarım?z hem de bizim için en hayırlıs? bu bence...valla ben zaten sinirli bir anneyim bir de o dönemde menepoz dönemim olacak:))) of of offf

Misafir

Hamide senin aç?ndan bakınca i?ler içinden ç?k?lmaz bir hal alıyor evet :) zor tabii. gerçi benim bu durumu şu an için tam olarak kavramam pek mümkün değil ama tahmin etmeye çalışıyorum :) bak ne diyeceğim olaya başkabir aç?dan bakarsak en azından biraz olsun rahatlar m?s?n, ya da ?öyle mi desem acaba, bazı tip çocuklar var, bu çocuklar için öne sürülen iddialar var. bazı yaz?lanlar? okuyunca insan mutlu olmuyor değil hani :) al sana bu tarz çocuklar için kullan?lan tabir.. içine sinen, i?ine gelen yönleri varsa en azından ''seçilmi? çocuk bunlar h?mm.. eh iyi madem'' diyerek dayanılmas? zor günlere bir nebze olsun katlanabilirlik sa?lar belki diye yazıyorum, elimden bu kadar? geliyorr :))) işte o tan?m: ?ND?GO ÇOCUKLARI 1985 yıl?ndan sonra, hatta 70'lerde doğan çocuklar için geçerli olduşunu söyleyenler olsada aslında özellikle 2000 yıl?ndan sonra doğan çocuklar (büyük çoşunluşu) için kullan?lan bir tabir.. kristal çocuklar ???k saçan çocuklar.. Çok erken veya çok geç konu?an ve genellikle hiperatif olduklar? dü?ünülen, yeti?kin tav?rlar sergileyen, bireyselli?inin fark?nda olan ve ukalaca tav?rlar sergileyen çocuklar birer indigo olabilirler. Çoşu kez sorunlu ve ba?a ç?k?lmas? zor çocuklar olarak görülürler. Fakat gerekli ilgili ve destekle sorunlu olmaktan ç?k?p sorumluluk sahibi birer çocuk olabilirler. Önemli olan onlara boşun e?dirmemek ve isteklerimizi zorla kabul ettirmemektir. Sorular?na mant?kl? ve doğru yanıtlar vermek gerekir. Bu çocuklara zorla bir şeyler dayat?ld??? zaman isyan edebilir ve uzakla?abilir. Çevrelerindeki yeti?kinlerden daha zeki olduklar? için, çoşu zaman yeti?kinleri öfkelendirebilirler..............</span> </span> ..........</span> Onlar asalet duygusuyla dünyaya gelirler ve birer eri?kin asil gibi davran?rlar. A??l?k olmadı??m?z yaşam biçimlerine sahiptirler. Birçok şeyi kendi geli?tirdikleri yöntemlerle yaptıklar? için, al???lm?? sistemleri yıkan birer çocuk olarak görülürler. Biraz sabırs?zd?rlar, isteklerinin hemen gerçekle?mesini isterler. Her şeyi biliyormu? gibi bir havadalar. K?p?r kıpır ve a??r? hareketlidirler.......</span> </span> ........</span> ?ndigolar yüksek bir duyarl?l??a sahiptir. Yeti?kinlik ça?lar?nda insanl?k için çok önemli dü?ünceler öne sürebilir ve büyük kararlar verebilirler. Dünyada ba? gösteren küresel ?s?nma, ekolojik tahribat, iklim deşiğimleri, tükenme noktasına gelen kaynaklar vb. ciddi sorunların çözümünü arayacak, insanl?k tarihi ile birlikte başlayan sava?lar?n olmamas? için gayret gösterecek, insanlar arası sevgi ve ho?görü başlar?n?n güçlenmesi için sava? verecek birer</span>lider</span>olabilirler. ?nsanlar arası ilişkilerin temeline sevgi tohumlar?n? ekecekler. ?nsanl??a zarar veren dü?ünce ve sistemlerin faaliyetlerini durdurmaya ve etkilerini azaltmaya çal??acaklar; çünkü onlar sava?ç? bir ruhla dünyaya gelmektedirler. Onlar gelecekteki yenidünya düzenin birer kurucusu olacaklard?r. Al???lm?? bütün sistemleri yerle bir edip, kendi geli?tirdikleri sistemleri olu?turacaklar.........</span> </span> falan filan :)</span> <div style="text-align: justify;">onlar indigo bebesiymi? maden. eh bizim de zamanında bir polyanna dönemi ya?amad?k değil hani, hala kaldıysa o gün???????????????????????????????????????lerden bir şey bu zamana bu yaz? fena gelmez :)</span>

hamidecim bir solukta okudum. boooool sabır!ve kim bilir belki onlar bu sürece erken başlad?lar ve erken bitirecekler!! nolur gözünü 12-20 diye korkutma!!! aslında yelizin tespiti güzel. i? yerimde ergeniyle ilgili sıkıntıs? olan bir arkadaşım var. sakin, akl? başında, sorumluluk sahibi, zehir gibi çocuk (-tu). ya? 15-16 dan sonra i? z?vanadan ç?kt?. şu an sanırım 18 ve aynen bahsetti?in gibi takdir belgeleri alan çocuşun dersleri 0 ve 1!!!! umrunda da değil. ve seneye uni.s?navlar?na girecek, hayalleri ama çok büyük. anne, neler okumad?, önce kendisi pskologlara gitti, sonra onu da yanında götürdü...dr.ne mi dedi ''siz bu çocuşu niye getirdiniz ki, çok akl? başında, ne yaptığın? be ne yapmak istediğini çok iyi bilen bir çocuk!!'' ve o anne şu an sabırla (ki çoook zorlanarak çaba gösterior) zaman? bekliyor. kolay gelsin gerçekten de!!!

teşekkürler,günümün ne?esine (!) ne?e katt?n (!) ben en çok güzel kokulu kafalar?n? ba??m ile boynum arasına gömüp beni mest eden bu iki minik dinozorun koca burunlu, sivilceli ejderhalara dönmesinden korkuyorum.

ooff hamide :(( allah sana sabır kolaylık versin, ba?kada ne denirki ba?ka, ho? senin kadar sakin bir insan? bile çileden ç?kar?yorsa bu dönem, durum vahim desene.... benimkilerin indigo çocuklar olmadı?? kesin:)) bizdeki diyaloglar şimdilik ?öyle; -sen dünyanın en harika annesinin -nasılda herşeyi yapabiliyorsun -anne seni çok seviyorum -iyiki benim annemsin v.s. v.s. yanii bunlar bitecekmi hamide, bunlar? az bir süre daham? duyacağımsmiley5.gif

poffff!!! benimkiler simdilerde "four, going on fourteen" sanki kucuk birer ergen var ellerimde... ama tabii, hic kuskum yok ki o yaslari geldiginde daha da zorlasacak hersey,,, gercekten korkuyorum, hele de sahsimin da onlar 12 yaslarina geldiklerinde 49 yasina gelmis olacagini dusunecek olursak eger, Allah yardimcim olsun!!! tabii ki senin de arkadasim... ve butun annelerin :)) bu arada, bende cok asi bir ergenlik gecirdim... annemi babami az ugrastirmadim... dilimin kemigi de yoktu, neler soylerdim neler!!!

BB ergen iken (ben daha geç girdim :P) benim kolumu uçlu 0,9 kalem ile delerdi. ölümüne girişirdik birbirimize :) okulda yanında gezdirmezdi beni, ben ondan küçük görünüyorum diye, efendim küçük karde?ini yanında gezdiriyor dedirtemezmi? kendine :) her yerimiz c?rm?k iziydi.. dönemler ?öyle; çocukluk dönemi felis domestikus dönemi (c?rmalayıcıl?k, kedi gibi pençelemek birbirini) ergenlik hamidecim bilimsel aç?klama ile destekledim bu yaz?n? :) (sid ve bilim ekibinden DD) (hala e?lencesindeyiz deee mi? ne de olsa çocuklarım?z küçük :) ameeannn banene ergenlikten diyebiliyoruz :))))) ameeannn banene :P)

Aaaa 0,9 kalem ne ki Emelim. Tel zımba ile zımbalamaya kalkışıyor lar :) Sevgili DD bu tel zımba ile zımbalamaya çalışılan dönemin, bilimsel adını da alabilir miyiz senden :)

3 yaşındaki kızıma annecim yapma lütfen dedişimde bana dönüp offff anneee (gayet imal? bir şekilde) diyorsa ve az?c?k sesimi yükselttişimde annee sessizsessiz diiyorsa ben ergenli?i dü?ünmek bile istemiyorum :( allah hepimize kolaylıklar versin. amin..

Ben 2 ergenk?zla yaşadıklarımı hiç anlatmiiimmm en iyisiii smiley5.gif Hamidenin 2 ergen delikanl?s?n?n yanına bir kez daha 2 çarp? yap?n, al?n size k?z versiyonu... her anlar? bir sorun. biri regl olacakt?r. onu bir hafta öncesinden anlars?n. san?rs?n ki seni bir el hareketiyle yere devirecek. o ka sinirli ortada hiçbirşey yokken. biri arkada??yla tart??m??t?r. susar.... kapan?r odas?na... konu?maz.... konu?turamazs?n... hiçbirşey yokken bi anda ikisi birbirine girer. sebep: niye benden tarafa bakt?n? ne var!!!! birisi kıpır kıpır evde oturmak istemez. anne nolur dışarıya ç?kal?m diye yalvar?r. diğeri evden ç?kmak istemez... birisinin dediğini yapsan, diğerinin kalbi k?r?l?r. biri dışarıda yemek yemek ister, diğeri eve gidelim evde yiyelim der................. son olarak; ben de bu ergenlik nerede bitecek???? sorusunun cevab?n? bilmek istiyorummmm. smiley2.gif

Allah kolaylık versin hepimize,benim 2 ye?en de 17- 18 ya?lar?ndalarsürünüyoruz resmen ailece, ne yapsak olmuyor. Ergenlik de kendi içinde kaç bölüme ayrıl?yor, her durumda/dönemdeu?ra? dur... Bakal?m bizler ne yapaca??z... Ha bu aralar çok keyifim yerinde 'anne sen bizim kahraman?m?zs?n' diyor oşullar?m, tadını ç?karay?m bari :)

aboooow demek istiyorum nurcan!! hele ki cerenlerimiz benzerken!! :)))) doğru benim aklıma hiç regl dönemi gelmemi?ti! benimki onlarınki derken saçlar havada dola??r?z herhalde! :))))))