Jump to content
demettttt

Aynı / Ayrı Sınıf Durumu

Recommended Posts

Kolay gelsin Banucuğum :)

Bizimkilerin üçüne ingilizceci vermiş tatil kitabı ,ikisine kendi öğretmenleri yarıyıl tatil kitabı vermiş,

bende haksızlık olmasın diye olmayanlarada aldım benzer kitaplardan :crazy:

Bizimde odevimiz yok.sadece sinifca set alindi.matematik,turkce,dilbilgisi ve eglence kitabi var icinde.yarin itibari ile 1 saat test cozup,sonra eglence kitabina gececekler.hos murti tatile girmeden hepsini yariladi..akkus kapagini bile acmadi...:)

Arkadaşlar selam, muhtemelen bu konu defalarca açılmıştır, fakat önemli olan konulara katılıp, uygulamaya geçiren arkadaşların deneyimlerini dinlemek.

Kızlarımı dün ana okuluna yazdırdım. Beynimin arka planında annelik ile ilgili arka plan fon müzikleri eşliğinde, ilk anne dedikleri günden bu güne gidiyorum .. geliyorum....

Heyecan ve telaşı atsakda, ayrı sınıfa mı yazdıralım, aynı mı ? Çocuklar için en doğrusu nedir ? Müdür ayrı sınıfta ısrar etti. Birbirleri dışında pek fazla yaşıtları ile zaman geçiremedi benimkiler. Korkarlar mı ? okuldan soğurlar mı ? Ne dersiniz ?

hadi bakalım sağlıcakla inşallah :) 

benim 1-2 bişeyim hep aynı sınıfta oldular :) aralarında tatlı bir rekabet oluyor :) arkadaşları tamamen birbirlerinden bağımsız :) ama tabii bunlar cinsiyet farkının verdiği durum da olabilir :) 

kendilerine sorsanız? :) 

yani belki birazcık küçük olabilirler ama, ben hep onların fikirlerine saygı duyup onlar ne istiyorsa onu yapmaya çalıştım :) mesela 3 yaşında okula başlamalarının sebebi de "anne biz otula ditmek istiyoz" demiş olmalarıydı! yoksa bana kalsa hala bile evde olabilirlerdi benimle :)

bir sor bakalım beraber olup aynı oyuncakları ve arkadaşları mı paylaşmak isterlermiş yoksa ayrı sınıflarda olup farklı oyuncaklarla oynamak ve farklı arkadaşlar mı edinmek isterlermiş :)  

hadi bakalım sağlıcakla inşallah :)

benim 1-2 bişeyim hep aynı sınıfta oldular :) aralarında tatlı bir rekabet oluyor :) arkadaşları tamamen birbirlerinden bağımsız :) ama tabii bunlar cinsiyet farkının verdiği durum da olabilir :)

kendilerine sorsanız? :)

yani belki birazcık küçük olabilirler ama, ben hep onların fikirlerine saygı duyup onlar ne istiyorsa onu yapmaya çalıştım :) mesela 3 yaşında okula başlamalarının sebebi de "anne biz otula ditmek istiyoz" demiş olmalarıydı! yoksa bana kalsa hala bile evde olabilirlerdi benimle :)

bir sor bakalım beraber olup aynı oyuncakları ve arkadaşları mı paylaşmak isterlermiş yoksa ayrı sınıflarda olup farklı oyuncaklarla oynamak ve farklı arkadaşlar mı edinmek isterlermiş :)

Akşam sorayım ama, pek kafalarında canlandırabilecekleri bir soru olmaz gibi geldi. Yinede deneyim. 

ya sor dedim ama, ya müdür ısrarcıysa ayrı sınıflarda olmalarına ve mutlaka ayrı sınıflara konacaklarsa ve onların müşterek kararları aynı sınıf olursa bu sefer de onların kararlarının aksine gidilmiş olacak? 

sormasan mı ki acaba? :) 

Benim ikizlerim hep aynı sınıftaydılar. Hem yuvadaki, hem buradaki öğretmenleri ve hatta TRdeki ve buradaki doktorları bile benden daha güzel ayırt edip ayrı ayrı tutuyorlar, ve haklarında tamamen bağımsız karşılaştırmadan değerlendirme yapıyorlar. Ve genel olarak ortak arkadaşları olsa da en kanka arkadaşları ayrı! Ama bizde tabii birinden daha üstün olan bir diğeri, birini ezen bir diğeri yoktu. 1,5 yaşındayken Büdü Ediyi fena pataklıyordu ama baktım ki Edi bana sığınıyor, "valla kendin hallet olayını oğlum" dedim oldu bitti! 

Bu sene biz yapmasak da kendileri karşılaştırdılar karnelerini. Okuma konusunda Edinin hepsi tam not idi (bizim karne 4 sayfalık yıllık performans değerlendirme raporu gibi de!) Büdü de büzük dudak ile kendisininkini gösterdi. Ben de Büdü'ye Edi'nin nasıl 1 çırpıda 11 adet kitabı okuduğunu, kendisinin ise 3-4 adet çizgi romandan başka birşey okumadığını hatırlattım. Çok çalışırsa karşılığını göreceğini söyleyip başka konulardaki onun başarıları ile ilgili örnek verdim. Yani o an herhalde kendimden ve anneliğimden gurur duyduğum nadide anlardan biriydi. Ama bildiğin Pedagoji kitaplarındaki örnek hatun davranışı ile atlattım! Ay 7,5 yılda 1 bunu %100 becerince size bir ballandıra ballandıra anlatasım geldi  :good:

ikiz annelik hayatımda verdiğim en isabetli karar ayrı sınıftır.

ne ayrı öğretmen, ne ayrı öğretmen farkı, ne ayrı ödev, ne ayrı etkinlik, ne ayrı veli grubu,hiç biri zor gelmedi. 

3 ayda hepsine  alışılıyor, 

kendilerini buldular çocuklar, 

hem de iki uygulamayı karşılaştırma şansı var,

birininkini diğerine sorma , vs gibi yöntemler de her iki sınıftan yararlanmalarını sağlıyor.

ayrı sınıfa vermek atla deve değil.

herkese öneririm. 

"ikiziyle aynı sınıfta okumuş kendi oğlanlarını ayrı sınıfa vermiş ikiz annesi."

Bu konuyu açmamın ardından 1 yıl geçti, öğretim yılını neredeyse tamamladık. 

Aynı sınıfa vermemiz büyük bir hataymış ! Her çocuk faklıdır, 3 çocuğumun üçü ile de ayrı deneyimler yaşıyor olsamda, negatif tecrubelerimden, fikir vermesi adına paylaşmak istedim. 

Sorunları sıralayacak olursam;

1- Annelerinin sevgisini paylaştıkları gibi, öğretmenlerinin de sevgisini paylaşmak zorunda hisettiler.

2- Birinin resim yapmayı daha iyi yapıyor olması, diğerinin resim yapmayı tamamen red etmesine neden oldu.

3- Birinin sınıf içinde yapılan bir yarışmayı kazanması, diğerinin tamamen depresyona girmesine neden oldu.

4- Öğretmenleri tüm yıl, yakalarında isimleri yazmasına ramen onları karıştırarak geçirdi, 23 Nisan provalarına aynı çocuk girip, diğeri neredeyse hiç provalara katılmadan gösteriye çıktı. Durumu son anda aralarındaki konuşmadan fark edebildim. 

5- Öğretmenleri, sınıf anneleri, ayakkabı giydirme temizlik işlerine bakan görevli, sınıf ablası hatta veliler tarafından sürekli bir kaşılaştırmaya mağrus kalıp, birini yaramaz diğerini uslu olarak adlandırdılar.

6- Aynı çocuktan aşkım diye bahsedip, onun için kavga etmeleri, aralarını çok bozdu. Basit ve geçici bir konu ebedi bir rekabete döndü.

7- Evdeki husumetler, kavgalar hep sınıfa taşındı,

8- Kimse ile arkadaş olamadılar, hep yanyana olmak istediler, öğretmene sürekli karşı çıkmışlar.

9- Günlerinin nasıl geçtiğini kavga etmektekten bana hiç anlatamadılar,

10- Okuldaki kavgalarda eve taşındı.

11- 1 yıl erken verdiğimizden, hastalıklar hep onları buldu ve her ay hastalanıp, antibiyotik içtiler, 2 ayda bir acil serviste yatılı gözlem altına girdiler.

12- Beslenme kurallarına uymaya zorlanmaları, yediklerini de yememelerine neden oldu,

13- Birbirlerine karşı çok hırçın, kavgacı, şiddete başvuran çocuklara dönüştüler.

14- Okula başlayıncaya kadar ellerine makas vermemiştim, birbirlerinin gözlerini oyabilirler diye, yada resim yaparken kalemi nasıl tuttuklarını önemsememiştim. Sınıftaki arkadaşlarının 1 yıl daha büyük olması, ''ince motor becerileri'' konusunda biraz geriden gelmelerine neden oldu. Öğretmen 3 yaşında ellerine makas vermeliydin diye fırçaladı beni :) Olayı tek çocuk olarak değerlendirebildi tabi ... ,

15- Öğretmen toplantılarda yada durumlarını sormaya gittiğimde, çocukları karıştırma işini alışkanlık haline getirdiğinden, hep ters bilgi verdi, yanlış yönlendirdi. En sonunda kuaföre gidip birinin saçlarını kısa kestirdim.  Bu arada kızlar bu karıştırma işinde öğretmene köstek olmuş, onunla oldukça eğlenmişler anlaşılan :D 

Bu yıl tekrar ana okuluna ayrı sınıflarda gidecekler, belkide en baştan ayrı sınıfa verseydik, gelişimleri 1. sınıfa başlayacak yeterlilikte olabilecekti.

2 psikolog + okul müdürünün önerisi ile aynı sınıfa vermiştik. Sözüm nezaketen meclisten dışarı, anne olduktan sonra doktorlardan nefret ettim. Her biri bir yol çiziyor, beş tanesi beşi beş liradan beş fikirle doluyorsun ... 

Anneler gününde okulda küçük bir gösteri hazırlamışlardı, ben çocuklar görüp etkilenmesin diye arkamı dönerek hıçkıra hıçkıra ağladım. Hayatımda nadir koptuğum anlardandı, Şimdi düşünüyorumda epeydir şöyle kapıp koyuverip ağlamıyorum, çocuklar biraz yüzümü assam etkileniyor. Bana sorunun ne olduğunu soruyorlar :)

O gün söylenen şarkılardan birinde sen bir tanecik meleksin, koru beni anneciğim diye bir cümle vardı, onu koru beni Ulaşcığım diye değiştirdiler :( Ulaş ... yaşlar daha 5 ....

Şimdi 15 e kadar Berk olacak, Berkcansan olacak, arada giden hep ben olacağım :)

Allah'ım iyiki onları bana verdi ....

ayrı sınıf, hatta lisede ayrı okul şart arkadaşlar :D

erken verme hatasını ben de yaptım, akademik olarak hiç bir zorluk yaşamamış olsak da , pişmanım, çok gereksiz olduğunu ve çocuğu zorladığını düşünüyorum

Bu sene benimkiler de mini mini birler olacak kısmet olursa.Ana okulunda kişisel olarak ayrı sınıf olmanın zorluklarını yaşadığım için ilk okulda aynı sınıf olsunlar istedim.Üstelik yeni öğretmenleriyle de tanıştık kendisi benim için sakıncası yok aynı sınıf olabilirler ama bir de rehber öğretmenimize danışalım dedi.Eşim rehber öğretmenle tanıştı ve o da ayrı sınıf demiş.Çocuklar açısından ana okulunda ayrı sınıf olmalarının avantajlarını çok gördüm aslında ama sürekli ayrı ayrı veli toplantılarına gitmek beni iş yerinden izin almak açısından çok zorladı.Tek öğretmenle muhatap olmak istedim.Bir de iki ayrı iyi öğretmen nereden bulacağım diye düşünüyorum.Bu tanıştığımız öğretmen komşumuzun vasıtasıyla oldu.Gerçi aynı okulda bir de bayan öğretmeni tavsiye ettiler.Muhtemelen diğeride onun sınıfında olacak.Yalnız şu an gittikleri ana okulundaki 2 arkadaşları daha bizim tanıştığımız öğretmen beyin sınıfında olacakmış.Şimdi 3 tanışık çocuk aynı sınıfta olunca diğer sınıftaki çocuğum kendisini dışlanmış hisseder mi?Gerçi öğretmen beyin söylediğine göre sınıflara dağılım kurayla olacakmış ama yüksek ihtilmal yukarıda yazdığım gibi 3 çocuk aynı sınıfta diğeri farklı sınıfta olacak.Peki bu işin sonu ne olacak?????

bence bütün şanssızlıklar seni bulmuş arya.

tabii ki savunmayacağım, yanlış olduğunu bile bile yaptım, çünkü ben eve geç geliyordum ve eşim de tek başına ayrı sınıfı göze alamadı.

biz bitirdik ilkokulu, aynı sınıfta, neredeyse 3,5 yıl hiç zorluk yaşamadım, ama bizim diğer bir avantajımız da cinsiyet farkıydı.

ne olduysa bu yıl oldu, belki de yaşla alakalı durumlar bilmiyorum ama yıldık resmen, sürekli kavga, sürekli şikayet, bir de son 2 ay mert' in ayağının kırık oluşu, koltuk değneği vs, biraz hırçınlaştırdı onu, defne de ister istemez kıskandı. bütün bunlar birleşince cehenneme dönüştü kısaca.

ortaokulda ayıracağız, o net.

zaten onlar da istiyor, özellikle defne :)

On 05.06.2017 at 10:22, suer said:

bence bütün şanssızlıklar seni bulmuş arya.

tabii ki savunmayacağım, yanlış olduğunu bile bile yaptım, çünkü ben eve geç geliyordum ve eşim de tek başına ayrı sınıfı göze alamadı.

biz bitirdik ilkokulu, aynı sınıfta, neredeyse 3,5 yıl hiç zorluk yaşamadım, ama bizim diğer bir avantajımız da cinsiyet farkıydı.

ne olduysa bu yıl oldu, belki de yaşla alakalı durumlar bilmiyorum ama yıldık resmen, sürekli kavga, sürekli şikayet, bir de son 2 ay mert' in ayağının kırık oluşu, koltuk değneği vs, biraz hırçınlaştırdı onu, defne de ister istemez kıskandı. bütün bunlar birleşince cehenneme dönüştü kısaca.

ortaokulda ayıracağız, o net.

zaten onlar da istiyor, özellikle defne :)

Evet tek yumurta ikizi aynı cinsiyet ... Kavgalar kaçınılmaz, engellenemez, sonu gelmez oluyor ... Birbirlerine yakınken, birbirlerinin en büyük rakibi oluyorlar, en büyük dostu ve en büyük düşmanı, sanki sahneye çıkmak gibi oluyor kardeşi ile bir ortama girmesi... Kardeşinden dha çok sohbete girme, grubu oyunlara yönlendirme konularında yarışmaya başlayıp, birbirlerinin burnunu kanatmaya giren, biter gibi olup, hafifleyip, sonra gene harlanan bir kavga ... Yakında terlik işine girmek zorunda kalacağım gibi ... :D 

Şansızlık dersen, genel olarak çevrem tarafından bilinen, artık kabul görmüş bir eğilimim var şansızlığa, bir şekilde bu böyle değilmiş, konuyu ben büyütmüşüm gibi yapıp, üstünde durmamaya çalışıyorum :)

Mert'e geçmiş olsun bu arada...