Jump to content
Misafir

bulaşık makinası tavsiyesi...

Recommended Posts

benim makinede çiziyor(du) rahmetli olmadan önce. Parlatıcı kullanmıyorum ben, ya üçü bir arada jellerden ya da tabletlerden kullanıyorum ondandır belki.

ben hem o hepsi bir aradalardan plus parlatıcı koyuyorum.

bir yerlerden su bilmem ne idaresi mi ne adam çağırıp kireci ölçtürelim dedik biz de, ama kv ile 5 apartman var aramızda onun suyu başka yerden mi geliyo ki? :) en son servis dedi ki, kirli koyun bulaşıkları sudan geçirmeden, siz türk kadınları tertemiz yıkayıp sonra makineye koyuyorsunuz ondan çiziliyor :) güler misin ağlar mısın? çizik olmadığını anlayınca vazgeçti tezinden...

öyle yapınca güzel oluyor pırıl pırıl ammmmaaaa o parlatıcı bardakların üzerinde yapışıp kalıyor en son onu alıyor makine :( sonra biz de içtiğimiz suyla beraber parlatıcı kimyasalını da yemiş olmuyor muyuz? Her yerde bu hikayeyi duyduğumdan beri son zamanlarda kullanmaz oldum parlatıcı. Sirke öneriyorlar ancak denemedim ben.

süer çizik değil buğulu şimdi anladım. Bir ara benimki de öyle buğulu çıkarıyordu. Sonra bir şekilde düzeldi ama nasıl oldu inan hatırlamıyorum. Galiba tuz kullanmadığın için demişlerdi de 3 in1'lere ilaveten ekstra tuz kullanınca geçmişti. Ama sen tuz da kullanmışsın yine geçmemiş, demek ki başka bir problem var.

her şekilde denedik :) bir ara törenle çalıştırıyorduk eşimle beraber, bunu kullanınca n'oluyor diye 2 şer 3 er haftalık dönemlerde yöntem değiştirerek, çünkü 1 kez yıkamayla anlaşılmıyor, zamanla oluşuyor... gittik seçtik, bosch alacaktık, sonra yazılıp çizilenleri okuyup vazgeçtik, nerdeyse 2.000 lira verip ya benzer sorun yaşarsak diye... kaderimizi kabullendik :))))

bi ara dedim ki kıyasladğım insanların makineleri 15-20 senelik belki ama onlar haftada en fazla 2 kere çalıştırıyor, bizimki her gün en az 1 kere çalıştığı için 7 yılda 25 yıllık eskimiş olabilir :))))))))

süer bak şöyle bir bilgi buldum, belki de sorun bu yazıdaki gibi tuz kutusundadır, servis gelince bakmış mıydı?

Bulaşık makineniz bardakları ve cam eşyaları buğulu çıkarıyorsa?

Kullandığınız deterjanın son kullanma tarihi geçmiş ya da deterjan rutubetli bir ortamda kalarak bozulmuş olabilir. ayrıca bulaşı makinenizde kullandığınız parlatıcı kaliteli bir parlatıcı değilse ya da çok uzun zaman kullanılmamış ise aynı problemle karşılaşabilirsiniz. Bulaşık makinenizin deterjan kutusunun üstündeki parlatıcı haznesinde bulunan parlatıcı ayar seviyesi minimumda olabilir parlatıcı ayar seviyesini yükselterek sorunu çözebilirsiniz. Buğulu çıkarma sorunu makinenizin tuz kutusu adlı parçasından da kaynaklanabilir. tuz kutusu zamanla özelliğini kaybetmiş ve suyun sertliğini kıramıyor olabilir tuz kutusunun değişimi ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

onu da sorduk servise, tuz kutusu olabilir mi dedik, yok olmaz dediler. yeni aldığım bardaklarda bir süredir pek bir bozulma yok, yine olursa bir tek o kalıyor zaten yapılabilecek... zaten finish den başka bir şey kullanmıyorum artık, denedim hepsini yalan değil :) bir de fairy deniycem bunu bitirip...

süer korozyon dedikleri şey bu işte. camların en üst yüzeyini bozuyor. buğulu oluyor. bosch benimki de, 13 yıllık. en başından beri aynı sorun var. bazen sinirlenip geri dönüşüme yolluyorum ben de o ucuz bardakları. bazen mutsuz mutsuz öyle kullanıyorum. makinenin yaptığını düşünmüyorum. deterjanla alakalı. ileri düzey kimyasal ya bunlar, elimizle bile tutmamamız gerekiyor biliyorsun. işte o deterjanlar içine ediyor camın. ha bu arada benimkinde olmuyor diyenlerin çoğuna baktım da gerçekten de makinesini benden çok daha az kullananlar.