Jump to content
Misafir

bulaşık makinası tavsiyesi...

Recommended Posts

bulaşık makinem bir süredir bozulup birkaç gün sonra kendiliğinden çalışmaya başlıyordu. 2 kere servis geldi, ne hikmetse onlar geldiği zaman çalışıyor oluyor, hiçbir sorun bulamıyorlardı. En son bozulduğunda makineyi alıp götürdüler motoru sıkışıyormuş meğer, tamir edildi şimdilik iyi. 10 yıllık makine bosch marka, 5 programlı. Eğer tamir edilemeseydi ve yeni makine almak zorunda kalsaydım kesinlikle 2 programlı alırdım, çünkü hep aynı programda yıkıyorum, 50 derece, nadiren de 65 derecede. Diğerlerini hiç kullanmıyorum çok gereksiz. Kv arçelik kullanıyor 20 yıl önce almış ama arçelikler artık eskisi gibi kaliteli değil diye biliyorum. Annem Beko kullanıyor memnun, 4-5 sene filan oldu bunu alalı. Marka konusunda kesin bir şey söyleyemem ama fazla programlı olmasına hiç gerek yok derim.

Program olarak fazla detay olmasa olur ama kısa yıkaması mutlaka olsun yani 30 dakikalık bir program çünkü birçok makinede kısa yıkama yok ona dikkat et derim makinede fazla bulaşık olmadığında çok kullanışlı oluyor...

Misafir

benim de tüm beyaz eşyam arçelik. son zamanlarda çamaşır makinemden değişik sesler gelmeye başladı buzdolabım da bazen gürültülü çalışıyor... böyle giderse servis çağırcam... meltem ve banu teşekkür ederim. dikkate alıcam söylediklerinizi...

Selvi benden de naçizane bir öneri. Gerekli olan bilgileri arkadaşlar söyledi zaten. Benim makinem de arçelik memnunum fakat alırsan üst rafının zeminin düz olması ( benim ki bombeli şekilde biraz, çok kullanışlı olmuyor mesela) daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. ( Bu arada bende hala derin dondurucu arıyorum. Bayram gelmeden alabilirsem çok iyi olacak)

Misafir

teşekkürler türkancım... dikkat edicem bu önemli detaya... sana da kolay gelsin o zaman içine sinen bir dolap bulursun en kısa zamanda umarım... zor beğeniyoruz biz kadınlar. :)

Misafir

beko ve arçelik aynı fabrikadan çıkıyor diye biliyorum mehtap öyle mi? tek fark beko yurt dışına gidiyor (yabancılar daha kolay telaffuz ediyomuş 'beko 'ismini) arçelik ülkemizde daha rağbet görüyor. böyle bir şey duymuştum... annem de beko kullanıyor birkaç kez servis görmüştür... teşekkürler...

Benimde tüm beyaz eşyalarım beko memnunum. Bir de bulaşık makinesi üst rafının asansörlü olanları var yani üst rafa koyduğun tabakların büyüklüğüne göre ayarlayabiliyorsun. Veya aşağı rafta tencerenin boyutu yüksek üst rafı bardak koyacak şekilde küçültebiliyorsun.

benim makinem beko 3 programlı, ancak pek memnun değilim. rafları kullanışsız, katlanıp çıkabilen raflar olsa iyi olur. yıkaması da çok iyi değil, büyük su bardaklarımı iyi yıkamıyor, içinde hep artık oluyor. genel olarak bekoyu tavsiye etmiyorum

Arkadaşlar bulaşık makinesi ile ilgili değil ama bulaşık makinesi deterjanı ile alakalı bir bilgi aktarmak istiyorum. ben makinemde tablet kullanıyorum. aldığınız deterjanların tarihine DİKKAT edin. Son kullanım tarihine yaklaşmış deterjanlar bulaşıklarda deterjan kalıntısı iyi yıkamama gibi sorunlara neden olabiliyor. Eminim birçoğumuz buna dikkat ediyoruz ve biliyoruzdur ama bilmeyen arkadaşlar olabilir diye düşündüm.

Bosh kullaniyorum ve cok da memnunum. Yillardir beraber yasiyoruz hergun en az 1 defa calisir simdiye kadar bir defa bile ariza olmadi. Rcelik, vestel, beko markali urunlerim icin ise eve defalarca servis geldi. Simdi Evdeki beyaz esyalari da omru doldukca bosh ile degistiriyorum

ben de bosch kullanıyorum... arkadaşların dediği gibi çok programlı olmasına gerek yok, üst raf asansörlü alt rafında o tabak koyma yerlerinin çıkarılan ya da katlananları var, o da tencereler için kolaylık oluyorsmiley1.gif

deterjan konusu geçince aklıma geldi ben şu yumuşak tabletlerden kullanıyordum servis jel olanları önerdi. Bir de bu tabletlerde her ne kadar üçü bir arada (deterjan+tuz+parlatıcı)olsa da siz yine de ayrıca tuz koyun makineye dedi. Benim bütün beyaz eşyam bosch, genelde memnunum. Arkadaşların söylediği gibi alt sepetin arka tarafındaki raflar katlanıyor tencereler için çok iyi. Üst sepetin yeri de ayarlanabiliyor ama en hiç değiştirmedim şimdiye kadar.

Misafir

yaptığım araştırmalara göre bosh-siemens-profilo kalite olarak ve teknik olarak çok iyi ve uzun ömürlüymüş. bu 3 markadan da herhangi bir beyaz eşyam yok. tüm ev arçelik (küçük ev aletleri de dahil) çok da memnun olduğum söylenemez. bunun için fikirlerinizi istiyorum ve teşekkür ediyorum çok önemli detaylarla aydınlattığınız için beni...

bulaşık makinesinde tamir edilen parçanın garantisi 1 yıldı ve tam da bu süre dolar dolmaz yeniden bozuldu :( bilerek 1 yıl süre veriyorlar, bozulacağından eminler yani :( O zaman bile yaptırmayıp yenisini almak istemiştim çünkü 270 parça parası+30 servis ücreti olmak üzere 300 lira vermiştim az değil. Şimdi bir 300 lira daha 10 yıllık makineye tamir parası vermeye hiç niyetim yok. Bakıyorum netten 600 liraya güzel makineler var. Annem Beko kullanıyor ve memnun. Ne dersiniz var mı kullanan, memnun musunuz? Çok programlı istemiyorum bu kez, hiç kullanılmıyor çünkü. 2 programlı yeter sanırım. Fiyatı uygun başka marka kullanıp memnun olan var mı? Acil tavsiye bekliyorum arkadaşlar lütfen, çok alışmışız rahatlığa zor geliyor elde yıkamak :(Edited by: Banu_T

bizimki siemens ve acayip de kazıklanarak aldık ve hiç önermiyorum, özellikle kaşık çatal bölümünün en üstte ayrı bir raf olarak olması hoşuma gitmiyor, hem bir alt katı daraltmış hem de deterjan artığı kalıyor, tekrar duruluyorum onları.

eski makinem bosch markaydı. Evlenirken bir heves iyisi olsun dedik tüm beyaz eşyaları bosch alıp biz de epeyce kazıklandık gönülcüm. Siemens de bosch ayarında kazık. Bulaşık makinesi için bu kadar para dökmem artık. Arçelik, Beko, Vestel gibi markalara bakıyorum 700'ü geçmesin istiyorum, ne gerek var.

bulaşık makinesinde marka hiç önemli değil bence, tamamen şans işi...7 senedir kullandığım arçelik makinemi çöpe filan da değil balkondan aşağı atasım var, yıkıyor tertemiz de yıkıyor ama özellikle cam bardaklarda olmak üzere belli bir süre sonra borcamlarda da oluyor bu buğulu bir görüntü, 2-3 ayda bir tüm bardak rafını değiştiriyorum. birkaç ay önce yenisini almaya niyetlendim, eşim araştırmayı pek sever, tüm markalarda benzer şikayetler olduğunu öğrenince vazgeçtim, deterjan kalmıyor kirli de kalmıyor, yenisini alıp benzer bir şey yaşarsam diye vazgeçtim. çözümü de günlük bardaklarımı paşabahçenin en ucuz bardaklarından alıp en ufak lekelenmede atmakta buldum, ve tabi misafir bardaklarını ayırmak da...

katılıyorum Banu, ucuzu olsun bence de. Biz evin tün ankastrelerini aynı anda aldık yok davlumbazla mikro dalga uysun, bulaşık makinesi fırına uysun... vs geyiği. Çok manasız halbuki. Süer camlardaki çizik bizde de hep var, biraz da parlatıcıyla alakalı herhalde, parlatıcıyı sık kontrol edersen azalıyor biraz.

üçü bir arada tablet de kullandım, jel de, deterjanın tüm markalarını, parlatıcılı parlatıcısız, tuzlu-tuzsuz... her yöntem denedi iki kere servis geldi, çizik değil marge, çizik olmuyor buğulu gibi, sanki ayran bulaşığı da çıkmamış gibi. kayınpederimin makinesi de arçelik anneminki de, annemin yazlıktaki de, pırıl pırıl oralara gidince iyice sinir oluyorum, 20 yıllık makineler tık demiyorlar, bizimki böyle.