Jump to content
deryadeniz

Tarihte Bugün

Recommended Posts

26/08/1071 - Sultan Alparslan komutasındaki Selçuklu orduları Malazgirt'te Bizans ordularını yendi. Malazgirt zaferi Türkler'e Anadolu'nun kapısını açtı.

26/08/1922 - Büyük Taarruz başladı. Baş Komutan Gazi Mustafa Kemal Paşa harekatı bizzat Afyonkarahisar yakınlarındaki Kocatepe'den idare ediyordu.

26/08/1924 - Türkiye İş Bankası kuruldu.

26/08/1969 - İsmet İnönü, "Sıhhatim henüz size hizmet edecek kadar verimlidir." dedi ve seçim kampanyasını başlattı. İnönü o sıra 85 yaşındaydı.

26/08/1993 - Gazeteciler Cemiyeti'nin adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak değiştirildi.

26/08/1999 - Pişmanlık Yasası çıktı.

Kimsenin dini, dili nedeniyle yargılanmayacağı dışlanmayacağı bir dünya için lütfen çocuklarımızı doğru eğitelim... Önyargısız yetiştirelim... 

Geçen gün oğlum arkadaşı Çeneza'nın renginin neden daha koyu olduğunu sordu. Kendisine ırk demeden, zenci demeden açıklama vermekte biraz zorlandım ama "herkes farklıdır, aynı kimi arkadaşlarının sarışın mavi gözlü olması, senin kumral olman gibi o da biraz daha koyu renkli. Yani tek farklı olan o değil, sınıfına bak hepiniz farklısınız, hepiniz tek ve eşsizsiniz" dedim. Hiç beklemediğim anda hiç beklemediğim bir soru idi... Umarım becerdim... Umarım hepimiz beceririz... 

Ayşin Tübitak'ın bir kitabı var bizde bu konuyu çok güzel anlatıyor 3+ yaş için. Gökkuşağının Tüm Renkleri

"Gökkuşağının birçok rengi var ve her bir rengi diğer tüm renklerden farklıdır. İnsanlar da biraz gökkuşağının renkleri gibidirler; çünkü her insan eşsizdir. Gözlerimizin şekli, derilerimizin rengi, hatta tercih ettiğimiz yemekler farklılıklarımızı ortaya koyan özelliklerimizdir. Fakat en temel yönlerimizi düşününce, hepimizin fazlasıyla benzer olduğunu görürüz. Hepimiz duygulanırız, düşünürüz, ümitleniriz ve rüyalar görürüz; mutlu olunca gülümser, çok üzülünce ağlarız. Dünyanın her yerinden insanlar bir araya gelince muhteşem bir görüntü ortaya çıkar. Bu, bir gökkuşağı gibidir. Hepimiz insan olduğumuz için farklılıklarımızı sevmeliyiz. Hadi, bir araya gelelim ve bir gökkuşağı oluşturalım!"

Edited by Banu_T

09/09/1922 İzmir'in Kurtuluşu

"...

Türk birlikleri, İzmir'e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10.00'da İzmir'e girdi. Türk bayrağı Hükûmet Konağı ve Kadifekale'ye çekildi. Fransız deniz kuvvetleri bakanlığının aldığı haberlere göre, İzmir'e giren Türk birliklerinin düzgün davranış sergiledikleri belirtildi.[1]

Sonradan 9 Eylül günü, "İzmir'in Kurtuluş Bayramı" ilan edildi."

14 yıl önce evlenme teklifi aldığım tarih :)

en kötüsü ben hangi gün, ayın kaçı olduğunun o kadar farkında değilmişim ki;

nikah tarihimizi konuşurken, kocam yazın mı olsa 9 eylül mü diye sorunca hemen atlamıştım saf saf İzmir'in Kurtuluşu çok anlamlı bir gün, olabilir tabi dedim. Şaka yapmadığımı anlayınca unuttun mu gerçekten dedi, neyi dedim :) Ne kadar romantik olduğumu böylelikle öğrenmiş oldu :))))

Az önce kalpli filan mesaj attım bugün 9 eylül diye

evet İzmir'in kurtuluşu diye cevap yazdı:) her yıl yaşıyoruz bunu :)))

Aman ne bileyim, mutluluktan ayaklarım yerden kesilmiş demek ki tarihin filan farkında değilim di mi ama :D

10/10/1914 - İngiliz donanmasından kaçan "Goeben" ve "Breslau" adlı iki Alman zırhlısı Türkiye'ye sığındı. İki zırhlı daha sonra "Yavuz" ve "Midilli" adlarını aldı.

10/10/1920 - Sevr Anlaşması imzalandı.

10/10/1952 - İlk Amerikan ay uydusu ORBİTER fırlatıldı.

10/10/1965 - Genel seçim sonuçları: Adalet Partisi 240 milletvekili ile çoğunluğu elde etti. CHP 134, Millet Partisi 31, Yeni Türkiye Partisi 19, Türkiye İşçi Partisi 15, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 11 milletvekili çıkardı. Türkiye tarihinde ilk kez bir sosyalist parti, Türkiye İşçi Partisi 15 milletvekili ile TBMM'de grup kurmaya hak kazandı.

10/10/1969 - Necmettin Erbakan milletvekili adaylığı için Adalet Partisi'ne kaydını yaptırdı.

10/10/1984 - Başbakan Turgut Özal, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye "Türkiye'de siyasi tutuklu olmadığını" söyledi.

10/10/1986 - Süleyman Demirel, "Halk isterse cumhurbaşkanı olurum" dedi.

10/10/1988 - ABD Doları 1845 liraya çıktı. Merkez Bankası ilk kez müdahale kararı aldı. Müdahaleye rağmen ertesi gün serbest piyasada dolar 1975 liraya fırladı.

28/10/1923 - Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü'nde verdiği akşam yemeğinde, "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz" dedi.

28/10/1927 - Türkiye'de ilk nüfus sayımı yapıldı. Nüfusun 13 milyon 648 bin 270 kişi olduğu açıklandı.

28/10/1938 - Ankara Radyosu hizmete girdi.

28/10/1998 - Esenboğa Hava limanı, tarihinde ilk kez aynı gün 13 cumhurbaşkanı ağırladı. Yabancı ülke cumhurbaşkanları, Cumhuriyetin 75. Yılı törenleri için başkente geldiler.

04/11/1933 - Yunanistan hükümeti Mustafa Kemal Paşa'nın doğduğu eve bir anı levhası koydu. Levhada "Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal bu evde dünyaya gelmiştir." yazılı.

04/11/1937 - Mark Twain Cemiyeti, Atatürk'e madalya verdi.

11.11.1944 Kemal Sunal'ın doğumu.

Öldüğü zamanlar küçüktüm. Üzüldüm tabii ama son seneler daha çok üzülüyorum nedense. Allah rahmet eylesin. Allah'ın takdiri tabii ama yaşasaydı bugün 70. doğum günü kutlanıyor olacaktı.

Google da unutmamış sağ olsun.

kemal sunal.bmp