Jump to content
deryadeniz

Tarihte Bugün

Recommended Posts

05-11-1930 - İlk televizyon reklamı Londra'da gösterildi.

05-11-1996 - ABD başkanlık seçimlerini Bill Clinton kazandı.

05-11-2006 - Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e, bir kentte 148 şiinin öldürülmesi suçundan idam cezası verildi.

05-11-2006 - Eski başbakanlardan, eski DSP genel başkanı Bülent Ecevit, tedavi görmekte olduğu GATA'da (Ankara) yaşamını yitirdi.

05-11-2008 - ABD başkanlık seçimlerini Barack Obama kazandı.

Tarihte bugün malum... Ata'mızı fiziki olarak kaybettiğimiz gün... Hükümetimize pek kızmakla beraber milli bayramlarımızı ve anma günlerimizi daha görkemli kutlamamıza negatif motivasyonla da olsa yol açtıkları için müteşekkirim!

Atatürk'ü anlamak demek ona tapmak demek değil, fikirlerini alıp bugüne uygulayıp daha da ileri götürmek demektir... Yani... Bence...

Tarihte bugün neler olmuş neler... Savaşlar ilan edilmiş, savaşlar sona ermiş, İnönü Cumhurbaşkanı seçilmiş falan... Ama en önemlileri (!) Mihrimah Sultan o hiç sevmediği Rüstem ile bugün evlenmek zorunda kalmış... Bi de Di Caprio'nun doğumgünüymüş! 

5 Aralık Türk Kadını'nın Seçme ve Seçilme Hakkını Elde edişinin 78. yılı imiş... Bence bir söylem hatası var. Türk Kadını elde etmedi, bunun için savaşmadı, Atatürk hedye etti... Bedelini ödemediğimiz şeylere sahip çıkıp kıymet vermediğimizden midir bugünkü durum, bilemedim şimdi... 

VEFAT EDENLER:

17/02/1961  - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve 73 yaşında öldü.

17/02/1993 - Eşref Bitlis, Jandarma Genel Komutanı (d. 1933)

17/02/2008 - Aysel Gürel, Türk söz yazarı ve tiyatro oyuncusu (d. 1928)

17/02/2009 - Gazanfer Özcan, Türk tiyatro ve sinema sanatçısı (d. 1931)

17/02/1923 - Gazi Mustafa Kemal, ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi.

17/02/1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.

17/02/2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.

Tarihe not : Garanti Money card ekstrem geldi. 89 TL yıllık üyelik ücreti yansıtmışlar. Oha dedim kendilerine ve de bunu ödemeyeceğim kartı iptal edin dedim, şimdi bilgi veremezlermiş, onlar bakacaklarmış, 3 işgünü içinde sorunum yanıtlanırmış, onlar beni arayamazlarmış, ben arayacakmışım...Fesüphanallaaaahhhh !

Bugun tarihte ne olmuş diye aratayım dedim birsürü şey çıktı

En değişik olanı yazayım dedim :)

18.02.1937 Istanbul'da Eşekle nakliyat yasaklandı

(Ben ilk defa duydum)

Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümü.

Ağlak, duygusal bir insanım ben, feysteki paylaşımlara bakamıyorum.

Bize canları uğruna bu vatanı bırakan şehitlerimizden Allah razı olsun. Hepsinin ruhu şad, mekanları cennet olsun inşallah.

:cray:  :cray:  :cray:

Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, Bir vatan kalbinin attığı yerdir!

Bu şiiri ilkokulda ezberlemiştim törende okudum. Ama öyle kürsüde değil yöresel kıyafetlerle canlandırma yapmıştık. O gün bugündür nerede okusam, duysam içim titrer. Vatanın bir karış toprağını canları pahasına koruyan aziz şehitlerimizin, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhu şâd olsun.

08/05/1958 - Sıkıyönetim kararlarına uymadığı iddiasıyla Milliyet gazetesi 15 gün süreyle kapatıldı.

08/05/1962 - Türkiye'de 8 milyon gizli işsiz olduğu açıklandı.

08/05/1978 - Yayın Radyo-TV Gazetecileri Derneği kuruldu.

08/05/1992 - Son bir haftada bekaret kontrolüne gönderilen 8 kız öğrenciden ikisinin intihar ettiği açıklandı.

08/05/1993 - Üç bin kişi Gökova termik santraline karşı eylem yaptı.

O MAVİ GÖZLÜ BİR DEVDİ

"O mavi gözlü bir devdi.

Minnacık bir kadın sevdi.

Kadının hayali minnacık bir evdi,

bahçesinde ebruliii

hanımeli

açan bir ev.

..."

Nazım Hikmet RAN

* Nâzım Hikmet Ran 17 Ocak 1902'de Selanik'te doğdu. 3 Haziran 1963 sabahı kalp kriziyle hayatını kaybetti.

06/08/1924 - Lozan Antlaşması yürürlüğe girdi.

06/08/1945 - ABD İlk atom bombasını Japonya'nın Hiroşima kentine attı. 80 bine yakın insan öldü. Bütün kent yok oldu. Zamanla radyoaktivitenin yol açtığı kanserler de dahil ölü sayısı 200 binin üstüne çıktı.