Jump to content
Sign in to follow this  
imported_burçak

evinizi temizlerken!!!!

Recommended Posts

şimdi beni tan?yanlar biliyor ne yazıkki takıntıl? temzlik sorunum var. Ama çok merak ediyorum. Evime devamlıtemzlik için yardımcı alıyorum. Kimi zaman haftada bir gün kimi zaman 4-5 gün şeklinde deşiğiyor. Bu dönemde yine haftada bir güne döndüm. Çünkü 4-5 gün gelen kadın temizlik yapmıyor resmen günlük ev toplayıp gidiyor yalandan bir makine. As?l merak ettişim ikizleriniz olduktan sonra evinizin düzenini nasıl sa?lad?n?z??Kap?dan girdikleri andan itibaren k?yafetleri ç?kar?p at?yorlar oyuncaklar da??l?yor. Orda bisküvi yemeler. Tamam hepsi için kural koydum örtü senin yiyin vs gibi ama yok bir kere yapsalar bir kere yapmıyorlar. hayatım sürekli temizlik ve düzen art? ütü ve yemek şeklindemi geçecek anlamadım.Bana kalsa hergün temizlikçi tutup evi temizleticem ama oda olmuyor tabi :))) Siz nasıl bir düzen oturttunuz... rumuz; temizlik takıntıl? ikiz annesi... not. bu konuda bir çok kişi bana amannn bo?ver yapma, yap yap aynı bırak da??n?k kals?n ne olacak gibi şeyler söylediler ama ne zaman evlerine gitsem pırıl pırıld?. ???????Edited by: burçak

delisin sen! smiley36.gif biliyorsun benim temizlik için gelen yardımcım da haftada bir gün geliyor, ancak evde geçirdişimiz sürenin her akşam maksimum 2-2,5 saat olduşunu dü?ünürsek o derece kirletemiyorlar, bi de henüz mama sandalyesinden kurtulamad?lar bizimkiler manyak anneleri yüzünden, en kötü ihtimal 2-3 m2 lik alan? kirletebiliyorlar, o da da??lmadan süpürünce beni 1 hafta idare ediyor. amaaaa kreşe başlamadan önceki dönemde günde 2 kere süpürüp sildişimiz bile olurdu, hele ki yerlerde süründükleri dönem... çok ?ükür geçti bitti diyor, sana temizlik yaparak geçirece?in güzel bir hafta diliyorum, çünkü sanırım tedavisi yok smiley4.gif(asla kendimi seninle k?yaslayamam, ben sana göe bir hayli pisim)

günaydın Burçakç?m:)) bana haftada 2 defa kv min kadın? geliyor ve kadın pire gibi daha birşeyi yap diyemedim kendisine hepsini kendi yapıyor eli çok hızlı sabahtan temizlik ö?lene kadar, ö?leden sonra da ütü yapıyor ve i?ini bitirmeden ç?km?yor. ben diğer günlerde ufak tefek da??n?klar? toparl?yorum bizimkiler daha emekleme a?amas?nda olduşu için pek kirli ve da??n?k olmuyoruz bir de mutfağım sürekli kontrolüm altındad?r. e?im de yardım ediyor toparlama i?lerine böyle idare ediyorum arada da??n?k olsam da pek takm?yorum:)))

smiley36.gifsmiley36.gif ilahi burçak, bu konuda benim hiç takıntılar?m olmadı desem - daha çok eşimin takıntıları var smiley4.gifben bi ona soray?m smiley36.gif ?aka bir yana...çocuklardan sonra ev evlikten ç?kt? zaten!!! kızlar?n odas? minicik, o yüzden salonda da vakit geçirdişimizden 2 oyuncak kutumuz yemek masas?n?n yanında e?lik ediyor bize, tabi orda dursalar iyi onlar yatas?ya kadar her yerdeler, hele ki minik boncuk, ta?lar, legolar, her akşam devrilen toka kutusunu tahmin et. kirlenen k?yafetler , dökülen saç?lan yemek veya bisküviler, her ne kadar masa al??kanl???m?z olsa da...neyse işte klaisk da??n?k ev modeli. toplamak için ne yapıyorsun sorusuna gelince :) onlar yat?nca sadece ortalığı halim varsa biraz düzenlemek, onun dışında halen var olan iki bak?c?m?za devrediyorum, onlarda allah raz? olsun derleyip toparlayıp, silip süpürüyorlar. aslında ayrıca bir temizlikçi geliyordu ama nedense temizlikçi mant??? evi derleyip toparlamaktan öte olmadı??n? bende farkediyorum ve sadece artık dip kö?e için ayda bir almaya karar verdim. ha tabi ki bu koşullarda ev her daim hani yere bal dök yala modunda olamıyor ama tertip düzen ev iyi kötü temizlik kokusu almak bana yetiyor.

?aka değil tekrar 4-5 gün kadın alsam diye dü?ünüyorum ama onlarda i? yapmıyorlar diye bahsettim ya dün gece rüyama girdi yat?l? yabanc? bir kadın var onunla konuşuyorum filan :))9 belki güleceksiniz ama durum bu. Benim e?im korkunç temizlik hastas? herşey ütülenecek düzenlenecek ama kendi tek toplu i?ne kaldırmayacak hep da??tacak isyan edersen eğer "ben sana 5 gün kadın tut diyorum sen tutmuyorsun" diyor.. ooff sıkıntı bast? resmen. mesleğimtemizlikçi olarak de?i?ecek yak?nda..

sorma arkadaşım bende de var o temizlik ve düzen takıntıs? maalesef... yani evim sanki her an bir misafir gelebilirmi?scesine ve evde değil iki tane bebecik, hiç kimse ya?am?yormu?scas?na tertemiz ve düzenli olmak zorunda her daim!!! peki bunun için bir kadın tutup hergün çal??t?rabiliyor muyum??? hayır!!! neden mi??? çünkü ben evdeyim ya, kadınlar? sürekli burnumun dibinde tolere edemiyorum da bu yüzden!!! üstelik, süpürgenin gürültüsü, buharlı yer temizleme aletinin gürültüsü, ütünün gürültüsü filan beni en az kendim yapm?? kadar yoruyorlar desem?! ben son 1 + ayd?r çözümü haftada 3 gün gelen bir k?zca??z ile buldum san?rsam... benim aylık yardımcım yani herhangi bir yere gündeli?e filan gitmiyor... hangi günlerde istersem o günlerde geliyor... ama pazartesi ?a?maz tabii :))) sonra sal? idare edebiliyorum onsuz, çar?amba geliyor filan öyle a?a?? yukar? gün a??r? olacak şekilde... bu düzenle rahat ettim... en azından bugün bir i? bile tak?lsa gözüme, çok vahim değilse eğer, "yarın gelince yapar" diyebiliyorum... ama tabii gene bile ben dayanamayıp bir sürü i? yapıyorum arada tabiismiley29.gif

Bende bir dönem takıntıl?yd?m tem?zl?k konusunda ama ?k? cocuk olduktan sonra, ne cocuklar? kasman?n ne de hayat? kend?me zehir etmen?n b?r anlam? olmadı??n? anladım, iki çocuk + birde pasakl? bir koca olunca, bende koyverd?m g?tt?, ?imd?k? durum bu arada bizimkiler 7,5 yaşında okul dönemler?, ev?n her taraf? kırmızı kalemler aç?lm??,genelde dersi salonda masan?n üstünde yapıyorlar,silgiler, boya kalemleri, etrafa at?lm?? çantalar falan f?lan... hafta sonları yapab?ld?g?m kadar yapıyorum 20 günde 1 de kadın gel?yor d?p bucak tem?zlemeye o kadar.... yed?g?m?z içtişimiz tem?z olsun yetersmiley36.gifsmiley36.gif

Çocuklarım doğduşunda eski düzenli hallerimi tutturamayacağım? söyleselerde ben bunu ba?ard???m? dü?ünüyorum.Temizlik için haftada 1 gün kadın almak maaleesf bana fuzuli geliyor hem maddi anlamda hemde ortadan yüzeysel yaptıklarını dü?ündü?üm için, onlarınn yaptığı şeyleri tekrardan ben yaptığım için sadece 2 ayda bir genel temzilik için kadın alıyorum.Di?er i?lerimin hepsini çocuklar uyuduktan sonra yapıyorum. Offff ne bileyim sil sil bitmez bu i?ler yaaai, geceden yemek yap, ütü yap, ortalığı topla, ondan sonra benim gibi kansızl?k s?n?rda, yemek yiyememe, 50kg bi çubuk fasulye şeklinde kalırs?n.Ama huy işte can ç?kana kadar ben böyleyim. B?o?ver yapma diyenlere de bakma sen onlar yapt?r?yorlard?r, bu zamanda pis insan görmedim ben sadece bu i?ler birazda money e bakar:))))) Edited by: tigger

ha bu arada unutmadan eklemek istedişim bişey var... aslında birazcık traji-komik olduşu söylenebilir... benim bu temizlik ve titizlik durumum zavall? bebeciklerime de öyle bir geçmi? ki, evimiz dışındaki ortamlarda bile yerde bir çöp görseler e?ilip alıyorlar!!! gittişimiz restoranlarda bile masalar? siliyorlar!!! hatta cam silmi?likleri bile var smiley29.gif

ben takıntıl? değildim ,hiç olmadım da ama tabi ki çocuklardan önce evim hep düzenli ve temizdi....şimdilerde ben de salm?? durumday?m.....ne ne kadar olursaya döndüm...çünkü ilk doğduklar?nda herşeyin eskisi gibi olmasına çalıştım ama baktım giden benden gidiyor benden başkatakan yok,ak?l sa?l???m için vazgeçtim düzen tutkumdan,ha evim pis mi hayır...ama eksik kalan i?ler hep oluyor....onları da ilk fırsatta yapıyorum..bi gün sonra ama oluyor....mutfak ve salon kızlarım uyanık durduşu sürece da??n?k,onlar uyuyunca oyuncaklar? toplama i?i baban?n,bilgisayar odam?z ve yatak odam?z?n kapısı hep kapal?,kendi odalar?na da sadece uyumaya gidiyorlar,orda çok eşya yada da??n?kl?kyapacak bişey yok,gard?roplar?n? boşaltmazlarsa tabi...kısacas? öncelik kullan?m alanlar?n?n temizli?inde,diğerlerini de sonra yapıyorum artık ne zaman vakit bulursam....duruma göre de temizlikçi alıyorum ama aylık filan değil,ne zaman ihtiyaç duyarsam ça??r?yorum....

hmmm peki soru içinde bir de benden soru olsun hani konu tertip düzen olunca... malesef mutfağım küçük, mutfak dolaplar?ndaki düzeni siz nasıl sa?l?yorsunuz?? :))) aslında bende buna takm?? durumday?m...herşeyin üst üste olması ve tekrar o şekilde yerine koymaktan nefret ediyorum!! hani bakliyat vs için güzel güzel kutu-kavanoslar tamamda - tencere tava-kap-kacak???? :))))

Benim hayatım cocuklardan önce ve cocuklardan sonra olarak ikiye ayrıld?düzen acıs?ndan. Önceden cok daha düzen merakl?s?yd?m. Heryer magaza vitrinleri gibi muntazam dururdu. Ama bamyalardan sonra hiç böyle bir düzen kalmad?. Salonda yerde oyun hal?s?, bi sürü oyuncak, mama sandalyesi, sal?nca, kap?da hoppala vs. Daha anlatmama gerek var m? bilmiyorum. Büyüdüklerinde tekrar aynı düzene kavusabilecegimi umut ediyorum. Temizlik konusunda hala cok titizim. Haftaiçi her gün gelen yardımcım?z var. Her işime yardım ediyor. Hergün süpürge aç?l?r, ev süpürülür, toz al?n?r. Pazartesi bu i?ler daha da detaylı yap?l?r.K???n haftada 2, yaz?n haftada 3 kere çar?aflar deşiğilir. Bence günas?r? yarım gün yardımcı bile cok i?ini görür. Yapma , amaan bırak diyemeyecegim. Biliyorum ki hastal?k gibi birşey bu temizlik. Ne diyeyim kolay gelsin :-)

hmmm peki soru içinde bir de benden soru olsun hani konu tertip düzen olunca... malesef mutfa??m küçük, mutfak dolaplar?ndaki düzeni siz nas?l sa?l?yorsunuz?? :))) asl?nda bende buna takm?? durumday?m...her?eyin üst üste olmas? ve tekrar o ?ekilde yerine koymaktan nefret ediyorum!! hani bakliyat vs için güzel güzel kutu-kavanoslar tamamda - tencere tava-kap-kacak???? :))))
Emel cim benim mutfa??mda çok ama çok küçük, tencere tava için bi dolap yapt?rd?m, bi kö?eye s?k??t?rd?m, nap?y?m mutfak daha bi darald? ama en az?ndan o dolapta iç içede de olsa her?eyi doldurdum .Daha düzenli oldu. senin evin yeni de?ilmiydi ben mi yanl?? hat?rl?yorum.Yeni evlerde kiler, gömme dolap tarz? ?eyler için uygun kö?eler oluyor.

aynen dediğin gibi gül?ah çocuklardan önce da??lmayan evi toparlard?m şimdi gördüm pis ve da??n?m ev nasıl olur diye :)) şu anda banada pazertesi çar?amba cuma gelen şeker bir bayan var ama artık pazartesi perşembe alcağım gerek kalm?yor çünkü gün içinde yemek ve bula??k için mutfa?a elletmem makineleri hep ben kurar?m sadece dolaplar? ve oca?? siler ama bütün evi süpürür siler toz alır cam siler dönü?ümlü hal?lar? siler balkonları ak?t?r ütülerimi yapar ben yerle?tiririm hatta ufak hal?lar?m? yıkad? balkonda ama bende eskisi kadar titizlik yapmıyorum oda iyi niyetimi kötüye kullanm?yoo geçinip gidiyoruz ama eski düzen yok artık mesela kaşık çekmeceme baktım da gerçekten felaketti hani hep yn? yöne bakan kaşıklar çatalar bir de ben çok büyük mutfakl? küçük bir evden küçük mutfakl? büyük bir eve geçtim s??madım diye herşey üstüste umarım ilerde kocaman bir mutfağım olurda k?br?staki gibi mutfakta laflar?m kahve için gelen misafirlerimle :))

emelcim benim mutfak geniş ama ev sahibi dandik dolap yapt?rm??,tencere tavaya yer yok...ben de bauhaus tan plastik bir dolap aldım ona koyuyorum mesela....sen ev sahibisin sen mutfak dolab?na uygun ek bir dolap yapt?ramazm?s?n..

leylacım evet yeni eve ta??nd?k aslında ?öyle söyliym... çocuklar için merkezde-annaneden ve bak?c?lardan uzakla?madan ve bütçe kriterlerine göre aranan müstakil ev , doğal olarak ?ans?m?za eski bir site ç?kt? :) ..o yüzden tahmin edersin ki aslında eski yap?m, sadece bizim revize etmemizle elden geçti.. halen ilave dolap plan?m var ama henüz gerçekle?medi. ama yine de hep bişeyler içiçe olmak zorunda ya... :( üff yani.. eski mutfağım çok büyüktü nerdeyse herşeye dolap vardı :) şimdi attan inip e??e?e binmek gibi oldu bu mutfak konusu :) tekrar bi el atmam lazım mutfa?a ama bakalım...

ben de düzen manya??y?m zeynebin söyledi?i gibi her an eve misafir gelecekmi? gibi olmalı evim,banyo,wc dahil.. çocuklarla temizli?i bırak ben yüzümü bile yıkayam?yorum babam?z eve gelince tamamen o ilgileniyor ben herşeyi halletmeye çalışıyorum acil olanlar? süpürge falan onlar uyuyunca da siliyorum..

Arkada??m sengeniii?çe bi mutfaktan böyle minik mutfa?a geçti?in için daralıyorsun.benim gibi ezelinden küçükle başlasaydın böyle tak?lmazd?nsmiley4.gifbenimde tek umudum emeklil?kte al?nacak bir ev ve geenniiii?????? bi mutfak.. Eminim sen mutfa??n bi kö?esine ?öyel ?irin bi dolap yapt?r?p bu sorunu halledersin....

bu arad emelcim biliyorsun ben de yeni eve ta??nd?m ev büyük diyorlar ki i?ini nasıl bitiriyorsun koca evin ama herşey daha düzenli herşeyin bir dolab? var mutfağım çok düzene girdi bi kere oleyy diyorum bence sen dolap i?ini hallet.. haa bu arada ben yılda en fazla 3-4 kere bayan alıyorum kendi işimi kendim yapmay? daha çok seviyorum

leylacım aslında hepimizin kurduşu emeklilik hayallerindeki evi ald???m?zda da çocuklar evlenip barklanıp gitmi? olur. bize de kar?-koca ediyle büdü gibi yemek yemek dü?er koca mutfakta..kalabal?k olmayınca zevki ç?kmaz ki???? :)))

işte o takıntıl?lardan biri de benim...evim pırıl ?r?l ,dolaplar?m düpdüzgün,çoraplar hariç herşeyim ütülü,herdaim yemeklerim olmalı.....seninde bildign gibi evimdeki gürcü kadına yaptırıyorum herşeyi..herdaim arkam?z? topluyor...aman bo?ver diyebilecegimide hiç sanm?yorum..resmen huzursuz oluyorum ev düzgün olmayınca.....

ben evlenirken bu evi alm??t? kayınpederim ve mutfa?? yapt?t?rken de, "ne çok dolap oldu, bu mutfa?a s??amayan kadın hiçbiryere s??amaz" demişti ?aka yollu, o yüzden ağzım? açam?yorum ama yok yok yok ben de s??am?yorum :( mutfağım ince upuzun bir mutfak, cidden çok dolap var gibi görünüyor ama içleri küçük küçük ve herşey üstüste...

han?m senin ad?na sevindim o halde!!!! :))) bence de büyük ev çok şeyi toparlamak demek aslında... yüklük, mutfak dolab?, kiler, çocuklar?n odas? vs vs herşeye dolap uydurabilirsin :))) eh güle güle iyi günlerde, severek huzurla oturun hep !!!