Jump to content
Sign in to follow this  
nevra_t

Yardım arkadaşlar ne yapmalıyım?

Recommended Posts

smiley19.gifKızlar ben yarın taburcu oluyorum,tabi bebekleri hastanede b?rak?caz ama ben çok kötüyüm şimdiden nasıl b?rak?cam diye,birine 2 saatte bir süt sa??p gönderiyorum,diğeri zaten solunum cihaz?nda onada çok az veriyolarm?? süt...bizim evimizle hastane arasında 1 saatlik mesafe var ama istanbul trafi?i falan derken yolda daha çok zaman geçiyor...bu durumda hastane yak?n?nda eşimin akrabalar?nda kalal?m diyoruz,en azından gün içinde bikaç kez gidip geliriz süt getiririz...sonra birini ç?kar?rlarsa onuda akrabalarda bakar?z diğeri ç?kana kadar çünkü hastanede kalanada süt getirmek lazım..tabi ben bebeğimin mikrop kapmas?ndan korkuyorum eğer ç?kar?p onu akrabalara gidersek....solunum cihaz?ndaki bebeğim epey kalacak gibi görünüyor çok üzülüyorum ne yerdeyim ne gökteyim...Sizin hastane ç?k??? nasıl oldu nasıl bir düzen oturttunuz,lütfen yardım..e?imle ne yapacağım?z? ?a??rd?k.....smiley19.gif

ya bilemedim valla ne yapman?z gerekti?ini... bir yandan yavrular?n orada seninde bedenin orada olmasa bile kalbin, ruhun, akl?n, fikrin hep orada olacak... öte yandan akrabalar yanında rahat edebilecek misiniz? şimdi sen lohusas?n üstelikte bebeciklerin de yanında olmadıklar? için daha da hassas olacaks?n... e?in gündüzleri seni bırakıp i?e gidecek herhalde dimi? bilmiyorum ki deneyin rahat edemezseniz bir çözüm dü?ünülür... üzmemeye çal?? kendini eminim çok kısa bir süre sonra yavrularını kucaklayıp evca??z?n?za gidersiniz Allah'?n izniylen :-)

Rahat edemicem kesin ama bebeklerim için.........loşusa olduşumun fark?nda bile değilim cnm ya....bakalım Allah?m birşeye kararlam??t?r elbet,eşimin kendi i?i olduşu için yanımda olcak genelde...?yi dileklerin için teşekkür ederim...

nevracim canim...gececek hepsi,güclü ol..ben senin yerinde olsam evet akrabalrimda kalirdim..kucuck bir bebegin hijyenin saglarsiniz inseaalah..tabiki kolay olmaz ama sanki daha rahat olur.baktin olmuyor,gidersin evine..ama en akla yatkin olan bu..yaninda kalacaginiz kisileri de bebegin hijyen konusunda cok dikkat edilmesi gerektigini doktor agzindan anlatirsin..üc bes gun canim inseaalah...halledersiniz...Edited by: imdatt

ilk önce gözün aydın bebeciklerine de çok geçmi? olsun in?. bir an önce ç?karlar küvezden.ben de senin gibi akrabalar da kaldım diğer bebişim küvezde kalacakt?oğlumu vereceklerdi.sonra durumumuzu anlatt?k doktor çok anlay??l?yd? tamam dedi.oda orada kaldı 12 gün sonra evimize geldik oğlum bir hafta misafir edildi.ama tabii hastane ?artlar? nasıld?r bilemem.benim ki özel değildi doğum eviydi ama çok güzel di hastanemiz.sigorta karşılad? masraflar?da doktorunuzla konu?san?z arkadaşım.çünük süt verme i?i gerçekten önemli hastaneden ç?k?nca benim rahatsızlıklarım yüzünden emziremedim orada verdiğim sütler kar kaldı sadece bebeciklerime.günde dört defa süt vermeye gidiyordum.hastane bahçesin de araba da yattım valla.allahtan normal doğurmuştum.akşam olunca da teyzeme gidiyorduk yarım saat tutuyordu yol.gün içinde de hastanedeydik zaten.?ükürler olsun geçti gitti o günler.sen de merak etme canım geçicek bir an? olarak kal?cak.insan yavrular? için de katlan?yor işte herşeye ba?kas?n? evinde kalmak çok zor oluyor insan çekiniyor ama çocuklarım?z için katlan?yoruz işte.

bence direk kendi evine git böyle bir durumda insan hiçbiyere s??am?yorki evinde sen ve bebeğin cok rahat edersiniz.insan akraba bile olsa ba?klas?n?n yanında acıs?n?da sinirinide ya?ayam?yorki ben suanda ne halde oldugunu cok iyi anlıyorum üzülme hepsi geçecek unutacaks?n dicem ama buna inanmayıp teselli olmayacaks?n aynı benim ozamandaki halim gibi. bizdede kızım önce c?km?st? ben hergün kızım? anneme brak?p oğlumuda ziyarete giderdim sagd?g?m sütüde dolapta dondururduk buzluk kısmında e?im bir le?enin icine buz doldururdu sütüde içine koyard? hastaneye götürürdü bebeklerime hastanede onu çözdürüp ?l?t?p içiriyorlard? süt saklama po?etlerine sagard?m sütümü.

nevracım akrabalar?nda sanimiyet durumunu bilemiyorum ama bencede evine git..en rahat orada edersin çünkü.. bir yandan bebişlerine yakınolmak için akrabal?nda kalman iyiolur gibi gözüksede bir iki saat değilki..insan lohusal???n?n fark?na varam?yor bebişlerini dü?ünmekten zor günlar ama hepsi geçicek allah?n izniyle..bebişin biri ç?k?nca da daha zor oluyor hem eve hem hastaneye yeti?mek..allah kolaylıklar versin çok geçmi? olsun..

Misafir

durumunuza üzüldüm fakat güçlü olmalıs?n?z siz güçlü olursan?z herşeye dört elle sar?labilirsiniz allaha dua edin. bebeklerimiz daha do?madan önce bizim üzüldü?ümüzü hissediyord? işte onu dü?ünün ve kendinizi biran önce toparlayın bugünlerin geçece?ini dü?ünün gerekiyorsa akraban?z?n yanında kalmay? dü?ünebilirsiniz

Misafir

nevracim allah yardimcin olsun canim benim üczlerimde 2 ay hastanede kaldilar bende sürekli yanlarina gidiyordum gidemedigimde cok üzülüyordum canim sana bir tvsiyem olucak ben sütümü sagip buzdolabina koyuyordum gidemedigimde anne sütüne en yakin sütü veriyorlardi bebeklerime sende öyle yapabilirsin canim akrabalarinin yanina sigabilecegini ve rahat edebilecegini hic zanetmiyorm birde ben hem sezeryanli hemde ev tasiyordum valla allah sanada güc kuvvet versin canim

nevra oncelikle hayirli molsun, Allah anali-babali buyutsun. duydugun kaygiyi cok iyi anliyorum. benim bebelerim 2 ay kaldi hastanede! ve ben hastaneye gitmek icin kopru gecmek zorundaydim. bence akrabalarinin yaninda simdilik kal ama bebegin eve geldikten sonra kendi evine gec ki ona ve kisa zaman sonra gelecek olan bebegine hazirlik yapasin, evini duzenini kurasin. bugunler sik sik sut sagarsan sutun kisa zamanda artar ve yedeklemeye baslarsin. sut posetlerinde, derin dondurucuda dondur ve trafigin en az oldugu saatte, sutunu sagip cikarsin. benim sut pompamin buz kalipli bir gozu vardi. onunla gotururdum, olmadi, termois torbalardan al, icine buz doldur ve sut posetlerini koyup sutlerini oyle gtur. hastanede de sutunu sagar eve dogru yola cikarsin. ben hep boyle yaptim. bebegin solunum cihazinda diye uzulme, haftasi cok guzel. birden bire cikacak hale gelebilir, sure sandigin kadar uzun olmayacaktir. gene de ilk ebbegin eve geldiginde onu guvenebilecegin birine birakarak digerinin yanina gidersin. ilk zamanalr full biberon alacaklari icin baskasi da besleyebilir. bir baskasinin evide, grip hastalik dolu su gunlerde hijyen saglamayamzsin, sinirlerin bozulur. ben ne yazik ki 13 gun sonra cikan yavrumu o surede sadece 2 kez gorebildim:( kahrolmusttum. zira haticeyi kimseye birakamadim. herkesler eline almaya korktu:( bir gece saat 4 de gitmisitm yavrumu kucaklamaya. yarim saat boyu gozlerini ayirmamisti ebnden, sanki `neden gelmiyorsun` der gibismiley19.gifo baksilari hala gozumun onunde..

benim kızlarım 10 gün kaldılar ben 8.gün gittim onları görmeye hastanede 5dk.uzag?m?zdayd? evde onları hiç aklıma getirmeden oturuyordum şimdi dü?ününce kendime çok k?z?yorum neden gitmedim diye dayanamamaktan korktum.onlar herşeyi hissediyorlar kesinlikle hergün görmek lazım

evet nilaycim cok zordu:( biz maddi olarak epey bize yuk getirmesine ragmen dogumdan sonra 15 gun hastananin misafirhanesinde kaldik. zaten dikislerim iltlhaplandigi icin sabah aksam serum yemek zorundaydim. hastane icinde olunca gunde 5-6 saatimi, parca parca tabii, tosi tanelerimin yaninda geciriyordum. hastane anne bebek temasina coo onem veriyordu ve ben kizlar 3 gunlukkken kucaklamaya korkarken gogsume verdiler. cok duaciyim oradaki birkac hemsireye beni yureklendirdikleri icin..

zubeyde bazan insan soka girer ve gercekler agir geldiginde bastirir. belli ki sende bunu aypmissin. uzme artik kendini, simdi yanindalar ya..onemli olan o donemi ve bebelerimizin yasadiklarini telafi edebilmek..

haklısın galiba yasemin benimkide bi nevi ?oktu çocuklar? dogumdan sonra yanıma getirdiklerinde hiç kucag?ma almadımuzaktan baktım7 8 saat sonrae?im bakt?k? bende t?k yok o alıp kucag?ma b?rakm??t?

Süt konusundan dolayı hastanenin yak?n?nda kalman?z?n gerek olmadı??na inan?yorum aç?kças?. Bizim hastanede evimize 30-40 dk mesafedeydi. Bir kere öncelikle her 3 saatte bir süte sa??yor olman?z lazım. Bu durumda çocuklar için oldukça çok miktarda süt ç?k?yordur, çünkü başlang?çta çok az süt içebiliyorlar. Bu durumda eğer sa??p bol miktarda götürüyorsan?z sütlerin saklama süresi yaklaşık 2-3 gün olduşundan (buzdolabında) kalan? at?yorlard?r. Tavsiyem, sütlerinizi sa??p dipfirize atman?z... Hatta po?etlerken başlang?çta öyle dolu dolu değil 20cc lik po?et yapın önce, yaklaşık 8,9 tane 20cclik, 8,9 tane 30 cc lik, böyle devam etsin... Bu arada sorun bakalım kaç cc veriyorlarm?? bir seferde... Sizde ona göre artt?r?n. Sütleri saklarken Süt saklama po?etleri kullanabileceğiz gibi, eğer her sa?mada iki gö?üsten toplam 100 cc ve altında ç?k?yorsa henüz, steril idrar kaplar? daha uygun... ?sminden dolayı irkilmeyin sak?n, başındaki steril kelimesine odaklan?n. Hani kırmızı kapakl? minik plastik kavnozlar ya işte onlar... Çok ama çok faydasın? gördüm... Hem sütün kayma??n? da kullanabiliyorsunuz daha sonralar?, oysa kipo?etlerde, po?etin içinde kalabiliyor o en faydalı kısım. Bu kaplar 50 kuru?... Daha pahalı söylerlerse ya ordan almayın ya da pazarl?k yap?n... Po?etin tanesi ise minimum 1 tl ye geliyor... Po?et kullanacaksan?z Lansinohun süt saklama po?etleri en uygun olanı, özellikle çift kilit sistemi ve süt miktarı çok olduşunda hepsini tek bir po?ette saklamayayetecek kadar büyük olduşu için. Sütlerinizi saklamak için her po?etledi?inizde ya da steril idrar kab?na koyduşunuzda MUTLAKA tarihi, özellikle soyad?n?z? ve saatini yaz?n... Bunun için tükenmez kalem yerine asetat kalemi daha uygun, po?eti y?rtabilirsiniz, ya da silik yazabilirsiniz çünkü... Soyad?n?z da önemli, çünkü Hastaneye verdiğinizde (ki onların buzdolabı dolayı s?yla dipfrizleri vardır merak etmeyin) ba?kalar?n?n sütleriyle karşımas?n... Bebe?inize sizin soyad?n?zla hitap edildi?i için özellikle soyad?n?z olsun dedim bu arada... Mesela bizimkiler Aksay 1, Aksay 2 ydi... Ben sütlerimi bu şekilde biriktirerek oşullar?m?n 5,5 ay boyunca anne sütü almalar?n? sa?lamıştım. Ki son 1,5 ayında hiç sütüm yoktu artık... Biriktirdiklerimizden kullanm??t?k. Ayr?ca mutlaka geceleri de sa??n... Bu çok önemli. E?er sa?mazsan?z sütünüz azalır. Kısacası 3 saatte bir... Kurun telefonu ve kalk?n... Bir de sütünüzü sa?mak için kulland???n?z alette önemli... Umar?m sat?n almam??s?n?zd?r... Çünkü medelan?n hastane tipi (büyük ve güçlüdür) süt sa?ma makineleri aylık kiralanabiliyor... Hem çok güçlü çekiyor, hem de i?iniz bitince geri veriyorsunuz... Bundan yaklaşık 6 ay önce ayl???na 70 tl veriyorduk... Süt probleminizi çözerseniz akrabalar?n?z?n yanında kalman?za gerek olmayaca??n?, evinizde daha rahat oturup kalkabileceğinizi, ba?kalar?na yük olma duyguuna kap?lmayaca??n?z?, içinizde hissetti?iniz acın?zla ba?ba?a kalıp, o c?yla yo?rulabileceğinizi, bu acıy? da başkakimsenin anlayamayaca??n? ve saçma sapan teselli sözcüklerine maruz kalmayaca??n?z? dü?ünüyorum... ?nsanlardan uzakla?man?z? tavsiye etmiyorum tabiii, ama şu ara öncelikle e?iniz, sonrasında anne, baba ve karde?leriniz yeterli inanın... Di?erleriyle telefondan konu?abileceğiniz gibi, konuşupkonu?mamay? da seçme ?ans?n?z olur... Çünkü herkese aynı şeyi anlatmak hem olayın kan?ksanmas?na ve s?radanla?mas?na neden oluyor hem de insan? yoruyor... Ba?ka sorunuz olursa elimden geleni yapmaya çal???r?m... Sevgilerimle Zübeyde

nevra neden üzülüyosun bebişlerinin haftalar? çok iyi. burada sana fikir veren arkadaşlar?n bebekleri seninkilerden çok daha erken dogdular. ama bak hepsinin yavrular? sapasaglam maşallah. için rahat olsun o konuda. süt problemini de halledersiniz bi şekilde. gözünüz aydın cnm. Allah analı babalı büyütsün. hayırlı ve sagl?kl? olsunlar in?.

nevracım ben de naçizane ufak bir tavsiyede bulunacağım zaten yapıyorsundur ama özellikle dikkat et: sa?ma ve saklama sırasında hijyene çok dikkat et. özellikle hastanede kalan bebeğin steril bir ortamda ve sen dışarıdan sürekli süt getiriyor olacaks?n. bu da senin bu konudaki hassasiyetine ba?l? bir enfeksiyon riski yarat?yor. çabucak kurtulun hastaneden inşallah.

nevracımm 8 ay o a?r?larlaa sıkıntılarla bebeklerine kavu?aca??nn günü hayall ettinn arkadaşımm kii bu hepimizin hayali ama çokk az daha sabırr canımm yavrularını kucağına alıpp ta kokladışında herşeyy geride kalm??? olacakk arkadaşımm allah gücünü ve sabrın? art?rs?nn arkadaşımm

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar,iyi ki bu site var sizlerde iyiki vars?n?z...yazdıkların??z okumak bile inanın içime az da olsa su serpiyor...bugün evimdeyim maalesef kucağım bo?smiley19.gifakşam geldik,sabah e?im gece sa?d???m sütleri götürdü hastaneye,resimlerini çekmi? şimdi dönüyomu?....bende akşamüstütekr6ar gün içinde sa?d???m sütleri götürüp bebeklerimi görücem in??...bo?az?mda bir dü?üm,gözlerim nemli,hiçbir yerlere s??amadan bombo? oturuyorum..şimdilik evdeyiz duruma göre hareket edicez....smiley19.gif

ah nevracım bütün tüylerim diken diken oldu inan... biliyorum üzülmemek mümkün değil ama yinede gönlünü ferah tut sen... bak bu sitede 26 haftalık doğmuş ve şimdi kocaman aslanlar gibi olmuş ikizlerimiz bile var :-) senin doğum haftan gayet iyi aslında sen hiç merak etme bugünler gelip geçecek... olabildi?ince dinlenmeye çal?? bu arada... Allah'?n izniylen bebeciklerin eve geldiklerinde seni bol uykusuz ve bol koşu?turmacal? günler bekliyor olacak inşallah :-)))

Hala anlam?? değilim arkadaşlar hafta olarakçok kötübir haftada do?mad?lar kilolar?da çok kötü değildi,celeston i?neyi 30.haftamda olmuştum ama niye daha kilolu olanda solunum problemi oldu anlam veremiyorum...masum mele?im öyle kablolara ba?l? uyuyor..diğeride a?layıp duruyormu?, minicik elime almaya korkuyorum....