Jump to content
Sign in to follow this  
yazgan

erken doğum ve sorunları...

Recommended Posts

ben 28+5 de dogum yaptim. 22. haftaya dek isler iyiydi. sonra kasilmalar oldugu tesbit edildi ve yatak istirahatine gectim. ancak 1 hafta icimde rahim agzi boyu 1 cm.e dek incelince 25. haftada serklaj -rahim agzi dikilmesi- operasyonu gecirdim. 3 hafta sonra da aniden cikageldiler. 970 ve 1050 gr. olarak dogdular. 53 ve 61 gun kuvozde kaldilar. ama simdi sagliklari yerinde cok sukur. bence erken dogumun hazirligi olmaz. vaktinde olacak bir doguma hazirlayin kendinizi zihnen. sevgiler

Demetcim ben 37. haftada doğum yaptım.Braz süpriz oldu gerçi cuma günü kontrolüm vardı ama pazartesi gecesi sancılar?m başlad? hani ay gün sancısı derler bende öyledir deyip umursamam??t?m sal? günü sabah yine oldu ö?leye doğru geçti üstünde durmadım e?im aram??t? nasılsın diye söyleyince her ihtimala karşı doktoru arayal?m dedi.Doktorumuzşehir dışındayd? hastaneye gidip bir nst çektirin muayne olun sonucu konu?al?m dedi.E?im gelir gelmez hastaneye gittik ama ben gayet rahat?m o gelene kadar annemle muhabbet ettim çay içtim banyo yaptım.Hastaneye gittişimizde muaynede iki cm. aç?lmam olduşu ve doğumun başlam?? olduşunu söylediklerinde ?aka yapıyorsunuz demiştim ama gayet ciddilerdi.Buradaki hastanede yeni doğan ünitesi yoktu doktorumuzşehir dışında bizi tepecik hastanesine sevk ettiler eşiminde benimde hiç istemedişimiz bir hastaneydi oysaki o güne kadar bir sürü hastaneyle görü?mü? doktorumuzla smyrnada karar k?lm??t?k ordada yeni doğan yok gerçi ama dr. kendine ve bebişlerime güveniyordu.Telefonda dr. konuşunca bende yokum iyisimi siz sevk edilen yere gidin demişti.O günle ilgili tek istemedişim durum bu olmuştu.Doşumum gayet rahatt? kuvözde kalmad?k sarılık olmadık her şey yolundayd?.Her şeyi oluruna bırak arkadaşım ve hamileliğini tüm keyfiyle ya?a olması gereken zaten oluyor cn?n? sıkma.Sevgiler...

mrb demet ben 32+1 günde aslında 32. haftada geliyorlard?da ben i?nelerle 1 gün geciktirdim benim melekler üçüzdü her geçen haftanın sonuda Rabbime ?ükediyordum 4hafta 8 hafta 12 ,16,20,24derken 32 oldu bende ci?er i?nesi için çok ısrar ettim drma başlarda vurmak istemedi ba????kl???m zay?flar erken doğum olabilirmi? sonra hocalar?yla konu?tu vur demişler gerçi vurduktan birkaç saat sonra nst de doğumun başlad??? göründü tabi bende t?k yok dr ne yap ne et doğumu geciktir dedim i?ne yapt? 1 gün sonra suyum geldi 1,450,1,500ve 1,550 olarak doğdular 1,450 doğan oğlum baya?? kötüydü makinalara başland? malisef cihazlarla 1 hafta ya?ayabildi 1,500 doğan oğlum 21 gün küvezde kaldı mikrop kaptı sarılık oldu solunum cihaz?na başland? 21 günün sonunda aslanlar gibi evine geldi kızım çok ?ükür iyiydi 1 hafta küvezde kaldı oda sarılık oldu kade?i ç?kana kadar kemoterapi ald? 1 yaşına kadar oğlum çok sık hastalan?yordu ama şimdi kırkbinkere maşallah gayet iyi umarım bütün çocuklarım?z iyi huzurlu mutlu olurlar glitterfy-flpbk3007071629123834.gif

Merhaba, Ben de 36+2 de doğum yaptım. Asl?nda 37. haftada doktorumuz sezeryanla alacakt? ama suyum gelince hemen doğuma aldılar. ikisi de 2.300 civar?nda doğdular ve çok ?ükür hiç bir problem ya?amad?k. Sadece kızım sarılık sebebiyle bir gün ???na maruz kaldı. Benim de en büyük korkum erken do?malar?yd? ama çok ?ükür herşey yolunda gitti. Bence moralini iyi tut ve hamileliğinin keyfini ç?kart. Sen ne kadar rahat olursan herşey okadar yolunda gider emin ol. Umar?m bebişlerin sağlıkla dünyaya gelirler canım.

Sevgili arkadaşlarbi kaç gündür size bilgisayarımdaki bir sorundan dolayı ula?amadım.bu arada da hem hepinizi hem de sohbetlerinizi çok özledim.ben de artık yarın itibar?yla 24 haftalık oluyorum.daha önce de söyledişim gibi geçen haftaki dr kontrolümde şeker testi yapmam istenmi?ti.bunun içinde en uygun zaman 26-28 hafta imi?.şimdilik onu bekliyorum.dr yönlendirmesiyle vitamin kullanıyorum.kızım?n e?i önde olduşu için sık sık dinlenmeye çalışıyor a??r i?lerden kaç?n?yorum.öyle çok ?i?me yada ba?kaca bir rahatsızl???m yok.ama bazen yürürken ki fazla yürümüyorum sanki bebekleri ta??mak çok a??r gibi geliyo.yani kendimi fazla zorlamıyorum.ben kısacas? elimden geleni yapıp gerisini allaha b?rakmak istiyorum.umarım sorunsuz ve sağlıkl? şekilde bebeklerimi kucağıma smiley17.gif

öncelikle merhabalar arkadaşlar ben yeni üyeyimsmiley1.gif bende 32 haftalık dogum yaptım 1500 1350 gr...12 gün kuvezde kaldık .....çok sorunla karşıkarşıya geldik halen ugra??yoruz...çok ?ükür bebegimizin biri sagl?kl? ama salih oksijensiz ve şekersiz kaldıg? için şuan epilepsi............çok ?a?k?n?z ve sürekli çareler pe?inde ko?turuyorumdün dr.dan geldik smiley5.gif............3 ya?a öenm veriyorlar ve beslenme çok önemli oldugunu söylüyor dr.umuz ama 13 aylık olmalar?na ragmen her iki bebegimede ek besinlere al??t?ramadımsalih biraz yiyordu ......şimdi oda reddetmeye başlad?....

Bebecklerine cok gecmis olsun Sevgili Ciat.Eminim bunyeleri biraz daha guclensin,hepsinin ustesinden geleceklerdir.Sana biraz daha sabir diliyorum.Allah guc versin hepsini unutacaksin.

bende 32 de doğum yaptım ve 28. haftada doktorum çi?er için i?nemi yapt?rm??t?.iyikide yapm???z hiç solunum problemleri olmadı. K?z?m Ada 1780 gr, oğlum Kuzeyde 1890 gr doğmuşlard?. 10 gün kuvezde kaldılar, sarılıklar? vardı birde d??arda enfeksiyon kapmas?nlar diye kaldık. şimdi sağlıkl? 5 aylık bebekler oldular smiley1.gif erken doğum konusunu hiç dü?ünme bence çünkü benim etraf?mda zamanında doşuran çok ikiz annesi var. 3 kg civar?nda doğum yapanlar var. iyi dü?ün iyi olsun.

Misafir

merhaba,ben 35+2 de doğum yaptım,aslında herşey normaldi ama preeklemsi dolayı s?yla erken oldu ama çok ?ükür ki küveze girmediler gayet sağlıkl? geçti.

Misafir

merhaba demetcim yazilarin hepsini okudum ve cok heyecanli oldugunu gördüm smiley1.gifdedigin gibi önce duani et doktorun dediklerini yap hersey allahtan sonucta, bende 31 haftalik dogum yaptim ama 5 aylikken hastaneye yattim doktor erken dogum olabilir dedi sonra 1 hafta sonra bana alttan yüzük takkilar erken dogum olmasin diye zaten benim kizlar cok asagidalarmis ve hastanede 1 ay boyunca hic kalkmadan yattim daha sonra sadece mutfaga yemek almak icin gittim ve bu arada 4 defa igne yaptilar kizlarin cigerleri icin birde bu 2 ay süre zamaninda hep damardan agri kesici aldim cünkü CTG de hep sancilarim var gözüküyordu .Derken 31.haftaya girdigimizde ki inan her gün gectikce sükürler ediyordum evet 1 gün daha gecti ve kizlarim büyüdü diye. Doktorlar hep 30 haftaligi hedef aliyorlar cünkü; 30 haftalik dogan bebeklerin yasama riskleri ve hasar olmama riski daha düsük tabi orasi allahin bilecegi bi is diye düsünüyorum ben.Kizlarimin 31 haftalik olduklarinda o gün alminamin( ben karnimdayken isimlerini koymustum sagimdaki almina solumdaki aleyna diye) o gün kalp etislari zayifladigi icin acele ameliyata aldilar ve alminam 1.450kg aleynam 1.650 kg dogdular 2 ay kadarda onlar hastanede kaldiktan sonrada evimize geldik sükür simdilik ikiside iyiler allahim sanada güzel saglikli sihhatli dogumlar nasip etsin biraz uzattim galibasmiley4.gifEdited by: serife

34+ 4 de 2300-2300 gr olarak dünyaya süpriz bir şekilde geldiler.. beklemiyorduk. herşey yolundayd?. rütin kontrole gittişimde nts de % 100 sancılar?m ç?kt?.doktor devasa korkunç karn?m? gördü ve daha fazla beklemeyelim tehlikeye atmayal?m ve alal?m bebekleri dedi.kontrole lay lay lom gitmi?tim halbuki. bu durumu beklemedişim için doktorda alal?m bebekleri deyince a?lamaya başlamıştım.küvezde yer ayrıld?..ci?er i?nesi falan da olmam??t?m.Çok ?ükürki sağlıkl? bir doğum gerçekle?ti. kizlar?m sezeryan süresi dahil birbuçuk saat içinde kucağımdayd?lar.küveze gerek kalmad?.en büyük korkum küveze girmeleriydi.

önce dü?ük sonra erken doğum tehdidi falan hastanedeydim zaten başından beri:( 33 haftalıkt? doğum belirtileri verdiler dr hast yatırdı ve 35+5'e geldik. bi gece aniden suyum gelince huraa doğuma... allahtan ci?er i?nesi falan vurmu?lard? 33 ten itibaren küveze falan gerek kalmad? ?ükür:) kızım 2500kg oğlum 2750 kg dayd? sağlıkl? olduklar?n? görünce a?ladım valla büütn çektiklerime rağmen sa? sa?lim kucağımdayd?lar:))allah herkese sağlıkl? kolay doğumlar nasip etsin inşallah(amin)

merhabalar,benim bebişlerim 33+4 günlük doğdular..kızım 1.930, oğlum ise 1.980 gr doğdu. fakat ben bebişlerimi hala kucağıma alamadım...solunum problemleri yoktu ama dü?ük doğum a??rl??? sebebiyle küveze al?nd?lar. bugünüde sayarsak 6 gündür küvezdeler...onları çoook özlüyorum..hala kucağıma alamadım...sadece arada bir süt vermeye gittişimde yalvar yakar 2 saniye görebiliyorum:( her gçen gün acaba bugün bebeklerimi bana verirler mi diye uyanıyorum:(( ?n?allah sağlıkl? bir şekilde onlara biran önce kavu?abilirim..şu an doğumu bekleyen tüm anne adaylar?na, lütfen acele etmeyin, sakin bir şekilde bebeklerinizin miad?n? doldurmas? için elinizden geleni yap?n...stresten uzak , hamileliğinizin tadını ç?karmaya bakın diyorum.. bebişlerinizi kuca??n?za alamadan kuveze göndermek ve onların sa?l??? için endişelenmek çoook zor bir dönem...umarım sizler bu dönemi es geçersiniz...özlem erdem..

Misafir

özlemcim biliyorum çok zor bende 31+1 de dogum yaptım ve 40 gün kaldı kuzular?m küvözde am aşimdi ok ?ükü riyiler.Senin haftan çok çok iyi herşey yolundaysa bikaç güne alırs?n yavrularını kucag?na..?nsan?n kuzusunu hastanede bırakıp eve dönmesi ne büyük acı veriyor insana ama inan unutuluyor hepsi..Allah acil ?ifa versin kuzucuklara..

merhabalar,benim bebi?lerim 33+4 günlük do?dular..k?z?m 1.930, o?lum ise 1.980 gr do?du. fakat ben bebi?lerimi hala kuca??ma alamad?m...solunum problemleri yoktu ama dü?ük do?um a??rl??? sebebiyle küveze al?nd?lar. bugünüde sayarsak 6 gündür küvezdeler...onlar? çoook özlüyorum..hala kuca??ma alamad?m...sadece arada bir süt vermeye gitti?imde yalvar yakar 2 saniye görebiliyorum:( her gçen gün acaba bugün bebeklerimi bana verirler mi diye uyan?yorum:(( ?n?allah sa?l?kl? bir ?ekilde onlara biran önce kavu?abilirim..?u an do?umu bekleyen tüm anne adaylar?na, lütfen acele etmeyin, sakin bir ?ekilde bebeklerinizin miad?n? doldurmas? için elinizden geleni yap?n...stresten uzak , hamileli?inizin tad?n? ç?karmaya bak?n diyorum.. bebi?lerinizi kuca??n?za alamadan kuveze göndermek ve onlar?n sa?l??? için endi?elenmek çoook zor bir dönem...umar?m sizler bu dönemi es geçersiniz...özlem erdem..
özlemcim allah sana sab?r versin can?m.in?allah bir an önce bebeklerini kuca??na al?rs?n ve bir daha hiç ayr?lmazs?n?z.allah bütütn bebekleri annelerine ba???als?n...

ben 33 haf doğum yaptım +2 simi 3 ümü ne var ama drlar saymad?lar hep 33 hf dediler her neyse biri 2200 biri 2180 gr doğdular solunuma başlanmad?lar ama gel gelelim taaam 1 ay kuvezde kaldılar beslenme problemi ya?ad?lar kısaca serumla beslenmeye bayıld?lar derken biri enfeksiyon kaptı yani yat???m?z uzad?da uzad? bir hafta kalır demişlerdi 1 ay kaldılar eve geldiklerinde hiç kilo almam??lard? desem yeridir çünkü o bir ay boyunca hast hiç beslenmemi?lerdi bir tanesinin emme güdüsü iyi değildi emdi?ini alt duda??ndan nasılsa geri dışarı f??k?rt?yordu tam uç ayda boyle emd? bence premature hazırl??? filan yapmayın herşey doğaclama geli??iyor lazım olan o an al?n?yor inşallah hepiniz 40 ? bulursunuz prem. bak?m? çook zor çünkü

aradim aradim eski mesajlarimi buldum..tecrübeli anne acemi ikizanne adayi olarak nasilda endiseleniyordum seni ve herkes gibi..bana rahat ol cagrisi yapmisti arkadaslar..ben de sana aynini diyeyim..vaktinde gelecekler,öyle düsün..38+2 de,tam babalarinin dogumgününde geldi benim bebelerim..3130 ve 3200 gr dogdular..sorun yasmadik allaha sükür..