Jump to content
Sign in to follow this  
yazgan

erken doğum ve sorunları...

Recommended Posts

sevgili arkadaşlarben bu sefer başkakonuda görü?lerinize ihtiyacım var.aranızda miyad?ndan önce doğum yapm?? olan var m? ve sorunlar neydi nasıl çözüldü gibi bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.hem bilgilenir hem de hazırl?klarım?z? ona göre yapar?z?değil mi?

bence hazirliklarinizivakti zamaninda dogan bebeklere gore yapin :-) erken doguran annelerimiz var elbette sitede ama hepsinin deneyimleri ve yasadiklari haftalarina gore cok farklilik gosteriyor... ben 36 + 0'da dogum yaptim :-) yenidogan kiyafetlerimiz cok buyuk geldikleri icin bir kosu babamiz premature kiyafetleri alip geldiydi :-)

dr.um ikizlerin genellikle 40 hafta beklemediklerini ve bu sebeple biraz daha erken doğduklar?n? söylüyor.seninkilerin kilosu neydiherhangi bir sorun ya?ad?n m?aslında 36 haftada iyi bir zaman .yani daha erken doğanlarda var.ve bazılar? oldukça sorunlu olabiliyor.ciğerlerinin tam geli?memesi ve kuvözde kalma gereklili?i gibi

yani 40 haftayi hedeflemek elbette birazcik hayal perestlik olur ikizlerde :-)bana TR'deki doktorlarim ikiz olduklarini gorur gormez 36 - 37 arasi aliriz demislerdi... ben Amerika'da dogum yaptim orada 37 - 38. haftalari hedeflemeye calistilar! kizim minicikti 2 kg oglusumda bana gore pehlivan gibiydi 2.8 kg. :-) kizimi iki gece yogun bakimda misafir ettiler neymis kan sekerini ve vucut isisini dengeleyemiyormus! cok sukur ikisinin de ciger gelisimlerinde filan bir sorun yoktu ve kuvoze girmediler :-)

yani 40 haftayi hedeflemek elbette birazcik hayal perestlik olur ikizlerde :-)bana TR'deki doktorlarim ikiz olduklarini gorur gormez 36 - 37 arasi aliriz demislerdi... ben Amerika'da dogum yaptim orada 37 - 38. haftalari hedeflemeye calistilar! kizim minicikti 2 kg oglusumda bana gore pehlivan gibiydi 2.8 kg. :-) kizimi iki gece yogun bakimda misafir ettiler neymis kan sekerini ve vucut isisini dengeleyemiyormus! cok sukur ikisinin de ciger gelisimlerinde filan bir sorun yoktu ve kuvoze girmediler :-)
harika seninkiler çok iyiymi? gerçekten.güle güle sa?l?cakla büyüt.umar?m benimkilerde öyle sorunsuz olur.

Demetcim bizde 31+3 te gebelik zehirlenmesiyle aniden doğuma girdik tansiyonum birden bire tavan yapm??t? her şeyimiz hazırd? aslında ama çok erken doğduklar? için çok dü?ük kiloda doğdular 1,100 ve 1,200 gr ve bu kilolar doğumdan bi kaç gün sonra 900 gr ve 1000 gr ama kadar dü?tü 40 gün küvözde kaldılar ci?er gelişimleri için bana 3 doz i?ne vurulmu?tu çok ?ükür çok kötü değillerdi kilo için bekledik daha çok ... çok ?ükür geçti o günler çok zordu gerçekten zamanında sağlıkla bebişlerinizi kuca??n?za alman?z dile?iyle...

ben 30+1 de dogum yaptım en önemli sebebide hep korkmam kendime güvenmememdi hep yatarak geçti hiç ayaga kalkam?yordum bendede as?r? derecede tansiyon dü?üklü?üvardı. bana ci?er i?nesini en son hastaneye gittişimde vurdular 4cm acılmam varm?s :( öncesinde dr a yapt?rmak istedigimi belirtmi?tim yapt?rmad? dr müsvettesi i?ne i?e yarasın diye 20-21 saat sanc? çekmek zorunda kaldım ?ükür yarad? solunum cihaz?na hiç baglanmad?lar benimkiler bag?rsak sorunu ya?ad? hastane enfeksiyonu kaptılar 38-56 gün küvezde kaldılar 135-1560 kg dogdular hiçbir sagl?k sorunumuz olmadı çok ?ükür suandada resimdeki gibi z?mba gibiler smiley1.gif erken doguma odaklanma tadını c?kar içindeki hareketlerini öyle cok özleyeceksinki bol bol sev güzel dü?ün güzel olsun:)

bence de erken doğuma odaklanma.ben 37+7 de doğum yaptım suyum geldiğiiçin acil oldu 3100 gr dogdu ikisi de.ama ben varya o son gece bile gece 12de hala komşuda oturuyordum sonra ordan geldim canım kek istedi ve kek yaptım birsürü de yemi?tim.(bu arada gebelik boyunsa hamur i?ler hep k?s?tl?yd? dr biraz takıntıl?yd? bu konuda) sen akl?n? böyle şeyler takma ama bütün hazırl???n? tamamla...

ben 30+1 de dogum yapt?m en önemli sebebide hep korkmam kendime güvenmememdi hep yatarak geçti hiç ayaga kalkam?yordum bendede as?r? derecede tansiyon dü?üklü?üvard?.   bana ci?er i?nesini en son hastaneye gitti?imde vurdular 4cm ac?lmam varm?s :( öncesinde dr a yapt?rmak istedigimi belirtmi?tim yapt?rmad? dr müsvettesi i?ne i?e yaras?n diye 20-21 saat sanc? çekmek zorunda kald?m ?ükür yarad? solunum cihaz?na hiç baglanmad?lar benimkiler bag?rsak sorunu ya?ad? hastane enfeksiyonu kapt?lar 38-56 gün küvezde kald?lar 135-1560 kg dogdular hiçbir sagl?k sorunumuz olmad? çok ?ükür suandada resimdeki gibi z?mba gibiler smiley1.gif   erken doguma odaklanma tad?n? c?kar içindeki hareketlerini öyle cok özleyeceksinki bol bol sev güzel dü?ün güzel olsun:)
sevgili nilayiyi dileklerini içeren msj için çok te?ekkür ederim.senin ?ekerlerin epey büyümü? art?k.benim de senin gibi bir k?z?m bir de o?lum olacak in?aallah.ben ?u 20+3 oldum .22 tamamlans?n gitmem gerekiyo doppler ve kalp kontrolleri için.o zaman ?u ci?er için olan i?neyi gündeme getirip hat?latsam ii olur die dü?ünüyorum.bakal?m ne diyecek?

Demetcim bende 36+3 de doğum yaptım.K?z?m 1,800 oğlum 2.250 gr d?.?kiz olduklar? için dr umuz erken olma ihtimali çok yüksek o nedenle ciğerleri gelişimlerini tamamlas?n diye i?ne yapm??t?.Doşumdan sonra 7 gün küvözde kaldılar sebebide emme duyular?n?n geli?mesini görmek içindi.Herhangi bir sağlık problemimiz olmadı.

Demetcim bende 36+3 de do?um yapt?m.K?z?m 1,800 o?lum 2.250 gr d?.?kiz olduklar? için dr umuz erken olma ihtimali çok yüksek o nedenle ci?erleri geli?imlerini tamamlas?n diye i?ne yapm??t?.Do?umdan sonra 7 gün küvözde kald?lar sebebide emme duyular?n?n geli?mesini görmek içindi.Herhangi bir sa?l?k problemimiz olmad?.
sa?ol can?m.senin de?erlerin gayet güzel hem zaman hem de bebeklerin a??rl??? olarak.umar?m bende o zamana kadar sorunsuz dayan?r?m.sevgiyle kal...

Ben de 34 hafta 3 günlükken doğum yaptım.Birinin ci?eri ıslak doğmuş.Onu 9 gün görmedim.Di?erini 3. gün gördüm.Sonra tekrar yoğun bak?ma aldılar.Yoşun bak?mda solunum takipleri yapıldı.Bir de kalsiyumlar? dü?üktü benimkilerin.Onu tedavi ettiler.Ayr?ca antibiotik ve ci?er geli?tirici i?neler yapıldı bebeklere.Sonra hastanede yanıma geldiler.Bir hafta da sarılık için yatt?k.Prematürelerde sar?l? daha geç iyile?iyormu?.Bu arada hamilelik şekerin ç?karsa çok dikkat et.Çünkü bebeklerdeki kalsiyum ve sarılık sorunların?n uzun sürmesi hamilelik şekerine ba?l? olabiliyormu?.Arkada??m bunlar? merak etmekte haklısın ama bunlar moralini bozmas?n.?n?. seninkiler vaktinde doğar.Tabii herşeyin hayırlıs?n? Allah bilir.Ben erken doşurmasam belki şu an rahmim al?nm?? olacakt?...

36. haftada doğum yaptım.2000 ve 2500 doğdu mini?lerim...28.haftada 2 doz i?ne yapt?rmşu?t?m...o yüzden ciğerleriyle ilgili sorunları da olmadı...sarılıkta geçirdiler ama çooook dü?ük seviyede olduşu için fototerapi bile görmediler...kendi kendine geçmesini bekleyin dedi götürdü?üm tüm doktorlar...bunun dışında bizimki de sorunsuzdu...hedefimiz 38. haftayd? ama 36 da geldiler....ama tüm arkadaşlar?n dedi?i gibi sen bunlara tak?lma uyu uyu uyu.....sonra baya?? ihtiyacın olacak :)))))))

biz 31 hafdada doğdular ciğerlerle ilgili problem yoktu ama başkasorunlar ya?ad?k erkendoğan bebeklerde rop diye göz hastalığı var sonra fıtık

geçmi? olsun cnm. benim doktorum 30 haftay? bi geçirelim hayırlıs?yla demişti. neden böyle dü?ündü acaba? oysaki ben hep sonuna kadar giderim diye dü?ünüyorum. o öyle söyleyince az?c?k y?k?ld?m aç?kcas?.

36. haftada do?um yapt?m.2000 ve 2500 do?du mini?lerim...28.haftada 2 doz i?ne yapt?rm?u?t?m...o yüzden ci?erleriyle ilgili sorunlar? da olmad?...sar?l?kta geçirdiler ama çooook dü?ük seviyede oldu?u için fototerapi bile görmediler...kendi kendine geçmesini bekleyin dedi götürdü?üm tüm doktorlar...bunun d???nda bizimki de sorunsuzdu...hedefimiz 38. haftayd? ama 36 da geldiler....ama tüm arkada?lar?n dedi?i gibi sen bunlara tak?lma uyu uyu uyu.....sonra baya?? ihtiyac?n olacak :)))))))
can?m yaa senin bebei?ler de oldukça iyiymi?.benim daha henüz erken 22 haftal?k gebeli?im.36 haftaya kadar gelsem herhalde daha fazlas?n? istemezdim.ama bazen ta??mak çok zor geliyor.birde gebelik öncesi de kiloluydum ?imdi biraz da kilo al?nca.varis sorunu derken bazen iyice bunal?yorum.?imdiden kendimce dr.a da dan??arak rahimdeki gerilmeyi önlemek için magnezyum kullan?yorum.bakal?m hay?rl?s? art?k.. smiley5.gif

geçmi? olsun cnm. benim doktorum 30 haftay? bi geçirelim hay?rl?s?yla demi?ti. neden böyle dü?ündü acaba? oysaki ben hep sonuna kadar giderim diye dü?ünüyorum. o öyle söyleyince az?c?k y?k?ld?m aç?kcas?.
hakl?s?n can?m.36 38 40 varken sadece 30'a odaklanmak insan?n kafas?nda soru i?areti olu?turuyo.bakal?m bi de ne diyecek dr bazen inan ?u varilerden çok ?zd?rap çekiyorum.dr.la tel görü?memizde pek ilaç verme taraftar? olmad???n? söyledi.ama yinede muayenede belli olur.bazen gerçekten ta??mak zor oluyor.karn?mda epey büyüdü.hay?rl?s?yla miyad?nda bir do?ursamsmiley19.gif

Demetcim Allah kolaylık versin.Hamilelik gerçekten zor.Ben varisler için varis çorab? kullanm??t?m.Baya?? faydası oluyor.Biraz daralt?yor insan? ama bildişimkadarıyla başkatedavisi de yok zaten.

slm cnm bende 30 +2 de doğum yaptım 1545 ve 1405 olarak dogdular kızım hiç sorun ya?amad? ama kilosu az diye tuttular küvezde 3 hafta oğlum o biraz daha kötüydü solunum problemi vardı ara ara oksijen ald? 1 aylıkt? onuda c?kartt?k sonrasındada çok ?ükür hiç sorun ya?amadım

Merhaba canım 36+4de 2000 ve 2300 kg olarak doğum yaptım.32.haftadan itibaren her hafta ci?er gelişimi için i?ne vuruldum.Solunum yada herhangibir problem ya?amadan 2.gün hastaneden ç?kt?k. Tek söyleyebileceğim stres yapmaman ve tadını ç?karman olacakt?r.

ben 36+4 günlükken dogum yaptım. ama 28. haftadan itibaren hep yattım ve 32. haftadan itibaren i?ne yedim durdum. kuzey 2700 kutay 3200 dogdu . hafif sarılık hariç bir sorun olmadı onuda sabah hastane aksam ev sekl?nde hallettik. doktorum bana sunu soylemi?ti. "ne kadar stres yaparsan kadar erken gel?rler sadece rahat ol ve krall?g?n tadını c?kar cunku dogum sonrası k?mse sen?n yuzune bakmaz herkes bebeklerle ?lg?len?r. hayat?n?n son rahat donem?:D" ve em?n ol oyle. sadece tadını c?kar. onlar ?sted?kler?nde dunyay? kend? gozler?yle gorecekler. b?z h?c b?r sey yapam?yoruz bu konuda.

<FONT style=": #ffc387">Merhaba can?m 36+4de 2000 ve 2300 kg olarak do?um yapt?m.32.haftadan itibaren her hafta ci?er geli?imi için i?ne vuruldum.Solunum yada herhangibir problem ya?amadan 2.gün hastaneden ç?kt?k. Tek söyleyebilece?im stres yapmaman ve tad?n? ç?karman olacakt?r.
can?m esrac?m saol yaa.epeydir duydu?um en güzel sözlerden biri.umar?m benimde senin ki gibi sorunsuz olurda bende bu güzel haberi öncelikle senle sonrada tüm arkada?larla payla??r?m.hakl?s?n stres insan? çok geriyor.ama ben bu sabah biraz yürüyü?e ç?kt?m biraz yorulsam da emin ol döndü?ümde kendimi daha keyifli hissettim.sevgiyle kal... smiley2.gif

ben 36+4 günlükken dogum yapt?m. ama 28. haftadan itibaren hep yatt?m ve 32. haftadan itibaren i?ne yedim durdum. kuzey 2700 kutay 3200 dogdu . hafif sar?l?k hariç bir sorun olmad? onuda sabah hastane aksam ev sekl?nde hallettik. doktorum bana sunu soylemi?ti. "ne kadar stres yaparsan  kadar erken gel?rler sadece rahat ol ve krall?g?n tad?n? c?kar cunku dogum sonras? k?mse sen?n yuzune bakmaz herkes bebeklerle ?lg?len?r. hayat?n?n son rahat donem?:D" ve em?n ol oyle. sadece tad?n? c?kar. onlar ?sted?kler?nde dunyay? kend? gozler?yle gorecekler. b?z h?c b?r sey yapam?yoruz bu konuda.
sevgili asya senin de aslan parçalar?na ma?aallah tek kelimeyle.ayy k?zler in?aallah benim de o?lu?um ve k?z?m öyle sorunsuz geçirirler.inan?n bazen uykum kaç?yor.dü?ünüyorum ister istemez.belki de ben biraz fazla evham yap?yorum.ama sizinkiler gibi güzel havadisleri de duydukça ohh diyorum demekki böyle olabiliyor.,yani iyi dü?ünüp iyi olsun demek gerekiyor diye dü?ünüyorum.

ben 36+4 günlükken dogum yapt?m. ama 28. haftadan itibaren hep yatt?m ve 32. haftadan itibaren i?ne yedim durdum. kuzey 2700 kutay 3200 dogdu . hafif sar?l?k hariç bir sorun olmad? onuda sabah hastane aksam ev sekl?nde hallettik. doktorum bana sunu soylemi?ti. "ne kadar stres yaparsan  kadar erken gel?rler sadece rahat ol ve krall?g?n tad?n? c?kar cunku dogum sonras? k?mse sen?n yuzune bakmaz herkes bebeklerle ?lg?len?r. hayat?n?n son rahat donem?:D" ve em?n ol oyle. sadece tad?n? c?kar. onlar ?sted?kler?nde dunyay? kend? gozler?yle gorecekler. b?z h?c b?r sey yapam?yoruz bu konuda.
can?m yaa bu oldu?un i?nelerin ad? nedir?bende dr ziyaretinde bu konuyu payla?mak istiyorum da.bilgilendirirsen sevinirim....t?k...